Rusları korku sardı: İndirim kapıda!

Doğalgaza ve kömüre alternatif enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahip olan kaya gazı Rusya'yı tedirgin etmeye başladı

Rusları korku sardı: İndirim kapıda!
banner404
ABD'NİN kaya gazı ihracat etmesi nedeniyle artan rekabetten ötürü küresel gaz piyasalarındaki pazar payını kaybetme korkusu yaşayan Rusya'nın en büyük doğalgaz şirketi Gazprom’un bazı koşulların oluşması halinde Türkiye'ye indirim yapabileceği belirtildi.
Düşen pazar payları nedeniyle fiyatlandırma politikasında değişikliğe giden Gazprom'un, Türk doğalgaz ithalatçılarına indirim yapabileceği, ancak bunun için önce bazı koşulların oluşması gerektiği belirtiliyor.

Merkezi Moskova'da bulunan Renaissance Capital'ın Petrol ve Doğalgaz Analisti İldar Davletshin, konuya ilişkin soruları yanıtladı.
Davletshin, Gazprom'un, özellikle ABD'nin yakında ihraç etmesi beklenen kaya gazı nedeniyle artan rekabetten ötürü küresel gaz piyasalarındaki pazar payını kaybetme korkusu yaşadığını kaydetti.
Gazprom'un Rusya'da da pazar payını kaybetmeye başladığını dile getiren Davletshin, "Bu nedenle Gazprom, uluslararası müşterileri için fiyatlandırma politikasında değişikliğe gidiyor" dedi.
Davletshin, Gazprom'un, müşterilerine indirim de dahil daha esnek şartlar sunmaya başladığına dikkati çekerek, "Ancak, Türkiye'deki müşterilere indirim için Türkiye ve Rusya arasında gerilimin biraz azalması gerekiyor" ifadelerini kullandı.
"İndirim için zamana ihtiyaç var"
Uluslararası hukuk firması Dentons'tan Hukuk Danışmanı Orestis Omran ise Rusya'nın Avrupa'da ve Türkiye'de önemli bir gaz tedarikçisi olarak pozisyonunu korumak istediğini ve enerji ihracına dayanan ekonomisini ayakta tutmak için Türkiye ile doğalgaz görüşmeleri yapabileceğini vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 00:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479