Rus savaş uçakları İdlib'i vurdu

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus savaş uçaklarının muhaliflerin kontrolündeki son vilayet olan İdlib'e hava saldırısına başladığını duyurdu.

Rus savaş uçakları İdlib'i vurdu
banner404

SURİYE'DE muhaliflerin kontrol ettiği son vilayet olan İdlib'de korkulan oldu. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus savaş uçaklarının İdlib'i 22 günlük suskunluğun ardından yeniden vurmaya başladığını dünyaya duyurdu. Edinilen bilgiye göre; savaş uçakları, öğle saatlerinde İdlib'in batısı ve Hama ilinin kuzeyine saldırı düzenledi. Kaynaklar, saldırılarda Rus savaş uçaklarının, İdlib'in batısındaki  Cisir eş Suğur, Bisenkul, Gani, İnneb, Sırmaniyye ve Hama'nın kuzeyindeki Zeyzun  bölgelerinde sivil yerleşim yerleşimlerini ve muhaliflerin cephe hatlarını vurduğunu aktardı.

3 uçaktan 20 saldırı

Muhaliflere ait uçak gözlemevi de sosyal medya üzerinden yaptığı  açıklamada, "Hımeymim askeri üssünden kalkan 3 Rus savaş uçağı şu ana kadar 20  saldırı düzenledi" ifadesini kullandı. Savaş uçaklarının saldırıları devam ederken ölü ve yaralı sayısı  hakkında henüz bilgi yok.

Suriye'nin kuzeybatısında, askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı  grupların kontrolündeki İdlib, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında  "gerginliği azaltma bölgesi" ilan edilmişti. Ancak rejim ve zaman zaman Rusya,  bölgeye hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor.

4 milyon sivilin endişeli bekleyişi

Suriye'de muhaliflerin son kalesi İdlib'de yaşayan 4 milyona yakın sivil, Esed güçlerinin müttefikleri İran ve Rusya ile birlikte yapacağı operasyondan endişe duyuyor. Suriye'nin kuzeybatısında yer alan, stratejik konumdaki İdlib'de yaşanabilecek herhangi bir çatışmanın, Türkiye ve Avrupa'ya büyük bir göç dalgasını tetiklemesi ihtimali bulunuyor.

"Yüzbinlerce insan ölebilir"

ABD, Avrupa ülkeleri ve Türkiye, İdlib'de düzenlenecek kanlı operasyona karşı çıkıyor. Son olarak ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Suriye'de Beşşar Esed  rejiminin İdlib'e "düşünmeden" saldırmaması gerektiğini belirterek, "Ruslar ve İranlılar bu muhtemel insanlık trajedisinde yer alarak derin bir insani hata yaparlar. Yüzbinlerce insan ölebilir. Olmasına  müsade etmeyin" ifadesini kullandı. 

Sınırda önlemler alındı

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri, saldırıların düzenlendiği İdlib çevresindeki güvenlik önlemlerini artırdı. Farklı kentlerden askeri birlik takviyesi yapılan sınır hattında, modernize edilen M-60 tankları da bulunuyor. Ankara'nın Astana'da Rusya ve İran'la anlaşmasının ardından kurdurttuğu, İdlib'i çevreleyen 12 gözlem noktası da beton bariyerler ve ateş destek vasıtalarıyla güçlendirildi. İdlib'e müdahale sonrası Türkiye'ye gelebilecek göç dalgası için, Suriye topraklarında kurulan Atme kampı hazır hale getirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472