Obama gözyaşlarıyla veda etti

Chicago'da ABD halkına seslenen ve dünyada birçok televizyonun da canlı yayınladığı veda konuşmasında, ABD Başkanı en büyük vurguyu demokrasiye yaptı

Obama gözyaşlarıyla veda etti
banner404

MÜSLÜMANLARA ve göçmenlere karşı yapılan ayrımcılığı bir kez daha reddeden Obama, görev süresince diplomasi yoluyla İran ve Küba sorunlarını çözdüğünü söyledi.
ABD Başkanı Barack Obama, görevini Donald Trump'a devretmesine günler kala tarihi veda konuşmasını yaptı. 'Memleketim' diye tanımladığı Chicago'da oldukça duygusal bir atmosferde gerçekleşen konuşmada dev bir kalabalığa seslenen Obama, Amerikalılardan demokrasiye sahip çıkmalarını istedi.
"Demokrasi onu ne zaman hafife alırsak o zaman tehdit altındadır" diyen ABD Başkanı, halka diğerlerine kulak verme çağrısı yaptı.
Sözleri sık sık alkışlarla kesilen Obama, sekiz yılda neler yaptığını şu cümlelerle anlattı:
"Sekiz yıl önce Amerika’nın büyük bir durgunluğu tersine çevirebileceğini, Küba halkıyla yeni bir sayfa açacağımızı, tek bir kurşun atmadan İran’ın nükleer silah programını durduracağımızı, 11 Eylül’ün beynini bertaraf edeceğimizi söylemiş olsaydım… Tüm bunları size söylemiş olsaydım belki de hedeflerimizi biraz fazla yüksek tuttuğumuzu düşünecektiniz. Ama işte yaptıklarımız bunlar. Şimdi Amerika, bizim başladığımız noktaya göre çok daha iyi ve güçlü bir yer."
ABD Başkanı, en önemli üç tehlikeyi ekonomik eşitsizlik, ırkçılık ve ve toplumun farklı katmanlarının kendi 'baloncuklarına' çekilmesi olarak sıraladı.
Suriye'den hiç söz etmedi
Konuşmasında dış politikaya fazla değinmeyen ABD Başkanı, dünyanın en çok tartıştığı ve kendi yönetiminin de sıkça eleştirildiği konuların başında gelen Suriye'deki iç savaşa hiç temas etmedi. Obama, Ortadoğu ile ilgili sorunlara da  yer vermedi.
'Evet, yaptık!'
Obama, başkanlık koltuğuna oturduğunda ilk kez Chicago'da konuşmuş, değişim ve umut mesajı vermişti.
Müslümanları ülkeye almayacağını söyleyen ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ı da hedefine koyan Obama, "Müslüman Amerikalılara karşı yapılan ayrımcılığı reddediyorum" dedi.
Müslüman Amerikalılara ve diğer azınlıklara yönelik ayrımcılığa karşı durduğunun altını çizen ABD Başkanı, gençlerden ümitli olmalarını istedi: "Sizden, değişimi benim getirebileceğime değil kendinizin getireceğinize inanmanızı istiyorum. Evet yapabiliriz... Evet yaptık. Teşekkürler, Tanrı sizi korusun."
Obama, konuşmasının sonunda gözyaşlarına hakim olamadı.
Halkın yüzde 57'si memnun
Chicago'daki veda konuşmasında Obama'nın eşi Michelle Obama ve kızları Malia'nın yanı sıra, Başkan Yardımcısı Joe Biden da hazır bulundu.
Kamuoyu anketlerine göre, Obama Beyaz Saray'dan ayrıldığında ABD'lilerin yüzde 57'sinin tercih ettiği bir başkan olarak tarihe geçecek.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479