banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

NATO'dan 30 bin kişilik birlik iddiası

NATO’nun 30 gün içinde harekete geçebilecek 30 bin askerden oluşacak bir birliğin kurulmasını planladığı ileri sürüldü.

DÜNYA 02.06.2018, 21:39
NATO'dan 30 bin kişilik birlik iddiası
banner404

ALMANYA’da yayımlanan “Welt am Sonntag” gazetesindeki haberde,  NATO’nun Rusya’dan yapılacak bir saldırıya karşı reaksiyon yeteneğini  iyileştirmek istediğine dikkati çekildi.

Gazetenin, NATO diplomatlarına dayandırdığı haberinde, ittifakın kriz  durumlarında 30 gün içinde harekete geçebilecek ve 30 bin askerin yer aldığı bir  birlik oluşturmayı planladığı iddia edilerek,  bu gücün yüzlerce savaş uçağı ve  gemilerle donatılmasının öngörüldüğü savunuldu. Haberde, bu yeni müdahale gücünün  mevcut 20 bin kişilik NATO Mukabele  Kuvveti'nin (NRF) yanında ek olarak kurulacağı iddia edildi.

NATO ülkelerinin savunma bakanlarının katılacağı ve gelecek hafta  Brüksel’de yapılacak toplantıda bu konunun müzakere edileceği bilgisi paylaşılan  haberde, temmuz ayı ortasında yapılacak NATO devlet ve hükümet başkanları  toplantısında bir açıklamanın yapılmasının beklendiği belirtildi.

NATO çevrelerinde, yeni kurulacak birlikte “Almanya’nın öncü rol  oynayacağının” ifade edildiği savunulan haberde, bir NATO diplomatının da  “caydırıcı ve savunmaya hazır olduğumuzu göstermek için daha hızlı olmalıyız ve  çok sayıda askeri ve teçhizatı hızlı taşımamız lazım.” sözlerini kullandığı  kaydedildi. Haberde, yeni müdahale gücünün kurulması  inisiyatifinin ABD’den  geldiği yazıldı.

NATO’nun ayrıca ağır silah ve teçhizatı hızlı taşımak için "askeri  hareketliliği" geliştirmek istediğine işaret edilen haberde, bunun için  altyapının iyileştirilmesi, idari engellerin azaltılması ve siyasi kararların  alınmasının hızlandırılması gerektiği belirtildi.

Yorumlar (0)