Myanmar'ın BM temsilciliği önünde protesto

Arakanlı Müslümanlara yönelik katliam, Myanmar'ın New York'taki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği önünde protesto edildi

Myanmar'ın BM temsilciliği önünde protesto
banner404

 NEW York'ta farklı etnik kökenden Amerikalılar, Myanmar ordusunun,  "silahlı militanlarla mücadele" gerekçesiyle arakan eyaletinde gerçekleştirdiği  katliam ve şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla Manhattan'da 77'nci  sokaktaki Myanmar'ın BM Misyonu önünde toplandı.

Protestoya Türk Amerikan Derneklerinin (TADF) yöneticileriyle birlikte  New York'ta yaşayan Türkler de katıldı.

"Ruanda, Bosna ve şimdi Burma. Rohingya soykırımına son"

Grubun ellerinde taşıdığı dövizlerin üzerinde, "Ruanda, Bosna ve şimdi  Burma. Rohingya soykırımına son", "Soykırım için Nobel Ödülü", "BM uyan",  "Filistin'den Rohingya'ya",  "Sessiz kalmayacağız", "Rohingyaların hakları, insan  haklarıdır" ve "Rohingyalara vatandaşlık haklarının verilmesini istiyoruz" gibi  ifadeler yer aldı.

Gösteriye katılanlardan Türk toplumu üyesi Şevkiye Sun, Anadolu Ajansı  muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün burada bulunmamızın sebebi Myanmar'daki  Müslümanlara yapılan zulmü, özellikle soykırımı kınamak. Bu büyük katliama  maalesef BM ve bütün dünya gözlerini yummuşlar, dünya sessiz kalmış durumda,  sesleri hiç çıkmıyor. Kanlar akıyor, çocuklar katlediyor." dedi.

Elinde Türk bayrağı olan ve sırtında Bosna bayrağı sarılı olan Bosnalı  Sıdıka Lemes, "Hepinizin bildiği üzere Bosna'da Srebrenitsa'da bir soykırım  yaşandı, orada olduğu gibi şu anda da Arakan'da soykırım yapılıyor." diye  konuştu.

Lemes, soykırımın durdurulması için dünyanın, ABD'nin ve BM'nin  uyanması gerektiğini söyledi.

Elinde Türk bayrağı olan Pakistanlı Muhammed Hafiz da AA'ya yaptığı  açıklamada, bu çeşit katliama karşı sesiz kalınmaması gerektiğini belirtti.  Hafiz, "Sessiz kalmak, şiddettir." dedi.

Ayrıca gösteride, Myanmar yönetiminden BM'nin ülkedeki kesilen  yardımlarının dağıtımının sağlanmasına ve insan hakları ihlallerini  soruşturmasına izin verilmesi istendi.

Myanmar ordusunun, "silahlı militanlarla mücadele" gerekçesiyle Arakan  eyaletinde Müslümanlara yönelik en son saldırılarında, 25 Ağustos'tan beri çok  sayıda Arakanlı Müslüman sivil hayatını kaybetti. Saldırılarda 60'tan fazla köy  hedef alınıp, bu köylerden onlarcası yakıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479