banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Müslümanlar ve Hristiyanlar iftar sofrasında buluştu

Kenya'da yüzlerce Müslüman ve Hristiyan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) organize edilen iftar programında bir araya geldi.

DÜNYA 26.05.2018, 23:15
Müslümanlar ve Hristiyanlar iftar sofrasında buluştu
banner404


TİKA tarafından başkent Nairobi'deki Rahma Camisi'nde verilen iftara  Türkiye'nin Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, TİKA'nın Nairobi  Koordinatörü Emre Yüksek, Kenya Müslümanlar Birliği Yüksek Konseyi (SUPKEM)  temsilcileri ile çok sayıda yerli ve yabancı misyon şefi ve Türk vatandaşı  katıldı.

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı iftar programı Kur'an-ı Kerim tilaveti  ve konuşmalarla başladı, davetlilere Türk yemekleri ikram edildi. Kenya Müslümanlar Birliği Yüksek Konseyi üyelerinden Sheikh İbrahim  Lethome, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Müslümanların ramazan ayı vesilesiyle  dil ve din ayrımı yapmadan herkesi bir sofranın etrafında toplaması ramazanın  ruhunu yansıtıyor." dedi.

Lethome, "Ramazanın özünde sevgi, saygı, huzur, aynı sofrada bir araya  gelmek ve paylaşmak var. TİKA'nın vermiş olduğu iftar, Müslüman ve Hristiyan her  iki tarafı da aynı sofrada buluşturuyor. Benim için bu her daim devam etmesi  gereken, takdir edilesi bir ruh ve anlayıştır." diye konuştu.

"KENYALI HRİSTİYAN KARDEŞLERİMİZ İÇİN GÜZEL BİR DENEYİM OLDU"

TİKA Nairobi Koordinatörü Emre Yüksek de Kenya'nın çoğunluğunun  Hristiyan nüfusa sahip olduğuna dikkati çekerek, iftar programı vesilesiyle  ramazanın getirdiği hoşgörü ve bereketi bütün inanç gruplarından Kenyalılarla  paylaşmak istediklerini söyledi. Yüksek, "Yaklaşık 500 kişi iftarımıza iştirak etti, hakikaten  Türkiye'deki iftar şenliği havasını burada da tatmış olduk. İftar programı camiye  ilk defa gelen, iftarı ilk kez bir camide açan Kenyalı Hristiyan kardeşlerimiz  için güzel bir deneyim oldu. Biz bundan gerçekten çok memnun olduk." ifadelerini  kullandı.

Gelecek senelerde de Hristiyan ve Müslümanları iftar programı  vesilesiyle buluşturacak benzeri programlara devam edeceklerini belirten Yüksek,  "Ramazanın barış ve dostluk mesajını bütün kesimlerle paylaşmayı görev  biliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Davetlilerden Kenyalı Agnes Otieng de, "Her ne kadar Kenya'da  Müslümanların sayısı az olsa da onlarla günlük hayatta sürekli iletişim  halindeyiz. Onları anlamak ve onların bu önemli günlerine tanıklık etmek benim  için gerçekten çok özeldi." dedi.

Yorumlar (0)