Merkel, Rusya'ya yaptırımların devamından yana

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Ukrayna krizi nedeniyle AB'nin Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların uzatılması için çaba sarf edeceklerini söyledi

Merkel, Rusya'ya yaptırımların devamından yana
banner404
BÜRÜKSEL'DE yapılacak Avrupa Birliği zirvesi öncesi Federal Meclis'te  (Bundestag) bir konuşma yapan Merkel, Minsk anlaşmasına rağmen Ukrayna'nın  doğusunda ateşkes kararına uyulmadığı için Rusya'yı eleştirdi.

Merkel, "Ben ve Dışişleri Bakanım hem Minsk anlaşmasını hem de  Rusya'ya uygulanan AB yaptırımlarının uzatılmasını destekleyeceğiz" dedi.

 Angela Merkel, Rusya'ya uygulanan yaptırımların, Kırım'ı uluslararası  hukuka aykırı olarak ilhak etmesi nedeniyle zaten kaldırılmasının söz konusu  olmadığını dile getirdi.
 
 "Esad çözümün parçası olamaz"

Almanya Başbakanı, Suriye krizine ilişkin olarak da ''Esad  uzun  dönemde bir çözümün parçası olamaz'' dedi.

Merkel, Viyana'daki Suriye görüşmelerinin amacının, Suriye'deki krize  siyasi bir çözüm bulmak olduğuna işaret ederek, "Suriye'de önemli olan savaşın  bitmesidir hem de Esad'sız. Suriye'de çoğu insan Esad ve bombalarından kaçıyor.  Esad uzun dönemde çözümün bir parçası olamaz'' diye konuştu.

"Türkiye Avrupa için kilit partnerdir"

 Konuşmasında, Türkiye'nin sığınmacılar için yaptığı fedakarlığa da  değinen Merkel, Türkiye'nin AB için kilit partner ülke konumunu sürdürdüğünü  söyledi.

Angela Merkel, Türkiye'ye yapılacak 3 milyar avroluk mali yardımın  Suriyeli sığınmacıların hayat şartlarının iyileştirilmesi için kullanılacağına  işaret ederek, ''Türkiye AB için kilit partnerdir ve öyle kalacaktır' dedi.

Alman Başbakan, tüm ülkelerin, Avrupa'ya kaçarak sığınan insan  sayısının düşürülmesinden yana olduğunu vurguladı.

Merkel ayrıca Almanya olarak, İngiltere'nin AB üyesi olarak  kalmasından yana olduklarını sözlerine ekledi.

 
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479