Komşuda olaylar büyüyor!

Basra’da başlayan gösteriler Irak’ın geneline yayılıyor. Irak'ın tek liman kenti ve petrol zengini Basra'da başlayan gösteriler, ülkenin diğer kentlerine de yayıldı. Göstericiler, elektrik ve diğer temel hizmetlerin sunulamamasından şikayet ederek, yerel yetkilileri istifaya çağırıyor.

Komşuda olaylar büyüyor!
banner404

IRAK’ın en güneyindeki petrol zengini Basra’da, hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri yüzünden başlayan gösteriler, ülkenin güneyinde yer alan diğer kentlere de yayıldı.

VALİLİK BİNASINI BASTILAR

Gösteriler Basra’nın yanı sıra Necef, Meysan ve Nasiriyye kentlerinde de yapıldı. Yüzlerce gösterici, bu kentlerdeki valilik binası önünde toplandı. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, bir grup gösterici Necef Valiliğini basarak içeri girdi.

Göstericiler, elektrik ve diğer temel hizmetlerin sunulamamasından şikayet ederek, yerel yetkilileri istifaya çağırıyor.

BAŞBAKAN’IN KALDIĞI OTELE GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Başbakan İbadi, Brüksel’deki NATO zirvesi dönüşü Basra’ya giderek, oradaki güvenlik yetkilileriyle bir araya geldi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, göstericiler Basra’da Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin kaldığı otelin önüne gelerek, içeri girmeye çalıştı.

YABANCILARIN ÇALIŞMASINA TEPKİ

Basra sakinleri yıllardır bölgelerinde faaliyet gösteren petrol şirketlerinde yabancıların değil kendilerinin istihdam edilmesini talep ediyor. Basralılar ayrıca hava sıcaklıklarının 50 dereceyi aştığı bu günlerde sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden de şikayet ediyor.

Gelirinin büyük kısmını petrolden elde eden Irak’ta ihraç edilen ham petrolün yaklaşık yüzde 80’i Basra’daki petrol kuyularından çıkarılıyor. Basra, ayrıca Irak’ın tek liman kenti özelliğine sahip.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 02:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472