Kısmi ateşkes yürürlüğe girdi

Suriye iç savaşında kısmi ateşkesle çatışmaların sonlandırılmasını öngören anlaşma, yürürlüğe girdi

Kısmi ateşkes yürürlüğe girdi
banner404
ULUSLARARASI Suriye Destek Grubu eş başkanları ABD ve Rusya, hafta  başında, çatışmaların durdurulmasının 27 Şubat 00.00'dan itibaren başlaması  konusunda anlaştıklarını duyurmuştu. Anlaşmaya uyacak muhalif gruplar ve  rejim güçleri dün saat 12.00'ye kadar Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun  eşbaşkanları ABD ve Rusya'ya kararlarını bildirmişlerdi.
 
Suriye muhalefetinin geniş tabanlı oluşumu Müzakere Yüksek Komitesi  (MYK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) dahil 97 silahlı muhalif grubun, kısmi ateşkes  anlaşmasına iki hafta süreyle uyacağını bildirmişti.
 
Bu çerçevede son olarak, BMGK da dün geç saatlerde aldığı kararla,  Suriye'de çatışmaların durmasını içeren karar tasarısını oybirliği ile kabul  etmişti.
 
Kararda, Suriye rejimi ve müttefikleri ile Suriyeli muhaliflerin  çatışmaları durdurmayı kabul ettiği vurgulanarak, tüm taraflara 2254 sayılı BMGK  kararına uyma çağrısı yapılmıştı. Suriye'de insani yardım konvoylarının en kısa  yoldan biran önce ihtiyaç içindeki halka ulaştırılmasının temin edilmesi talep  edilen kararda, 2254 sayılı kararda kabul edildiği üzere ülkede siyasi geçiş  sürecinin başlatılması ve Suriye'nin geleceğine halkın karar vermesi istenmişti.
 
ABD, Türkiye, Avrupa ülkeleri ile Körfez yönetimleri ateşkes  sağlanmasının, "terör hedefleri"ni bahane ederek muhaliflere ve sivillere  saldıran Rusya'nın ağır bombardımanlarını durdurmasına bağlı olduğunu vurguluyor.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise dün aksam yaptığı  açıklamaa, "DAEŞ, Nusra Cephesi ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından terör  örgütü olarak tanınan diğer tüm organizasyonlara karşı operasyonlarımız devam  edecek" ifadelerini kullanmıştı.
 
BMGK kararına göre, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, kararın  uygulamasına ilişkin 15 gün içinde Konsey'e rapor sunacak.
 
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 00:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472