banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Kalp naklini tarihe gömecek aşı

Bilim adamları, kalp nakli bekleyen hastalara umut olabilecek yeni bir tedavi yönteminin üzerinde çalışıyorlar. Genlere enjekte edilen aşı, kalp ve diğer organları tamir ediyor

DÜNYA 12.08.2014, 14:34 12.08.2014, 13:36
Kalp naklini tarihe gömecek aşı
banner404
İNGİLTERE'de Imperial College London’da üzerinde çalışılan bir gen terapisinin hayata geçmesi durumunda başta kalp olmak üzere iflas eden organlar, yeni geliştrilen aşı ile tedavi edilecek.

İngiltere’de her sene kalp nakli bekleyen yüzlerce hasta olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu yeni yöntemin uygun bir alternatif olabileceğini belirtiyor.

Organ naklinin yerini alması beklenen ve henüz araştırma aşamasında olan çalışmanın hayata geçmesi durumda vücuda enjekte edilen aşıyla zarar görmüş organlar tamir edilebilecek.

Kalp yetmezliği genellikle kalp krizinin ardından ortaya çıkıyor. Araştırma, yıpranan ve işlev görmeyen kalbin, gen tedavisi ile eski sağlıklı yapısına kavuşturmayı da hedefliyor.

İngiltere’de her sene onlarca kalp hastası, organ beklerken hayatlarını kaybediyor. Başta kalp olmak üzere organ naklinin yerini alabilecek olan bu yeni tekniğin tam anlamıyla başarıya ulaşıp ulaşmayacağı ve ne zaman hastalar üzerinde uygulanmaya başlanacağı ise henüz bilinmiyor.
Yorumlar (0)