İsrail'e flaş yaptırım çağrısıd

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, Filistin topraklarında sürdürdüğü yerleşim birimlerini genişletme siyaseti nedeniyle İsrail'e yaptırım uygulanması çağrısında bulundu

İsrail'e flaş yaptırım çağrısıd
banner404

UREYKAT yaptığı yazılı açıklamada, "İşgal altındaki Filistin  topraklarında daha fazla yasa dışı yerleşim birimi inşa edileceğinin ilan  edilmesi, İsrail hükümetinin sömürgeyi genişletme çabaları ve ırkçı ayrımcılık  ABD'nin ihlaller konusunda işgalcileri teşvik etmesinin bir neticesidir."  ifadelerini kullandı.
ABD Dışişleri Bakanlığının yasa dışı sömürge planlarını kınamamasının,  İsrail'e bölgede barış ve güvenliği tehdit eden uluslararası hukuk ihlallerini  sürdürmesi için yeşil ışık yaktığına dikkati çeken Ureykat, Birleşmiş Milletler  (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Filistin halkına uluslararası koruma  sağlanmasına ilişkin geçen haftaki raporuna işaret ederek İsrail'in hesap  sorulabilir ve sorgulanabilir bir konuma getirilmesini istedi.
 
Ureykat söz konusu raporun uluslararası insancıl hukuk ihlallerinden  sorumlu olanların soruşturmaya tabi tutulmasını içerdiğini hatırlatarak şöyle  devam etti:
 
"Biz buna katılıyoruz. Sömürgeci yerleşimlerin genişletilmesi sadece  uluslararası insancıl hukukun ihlali değil, aynı zamanda bir savaş suçudur. Öyle  ki uluslararası toplum İsrail'e dokunulmazlık vermese ve hukukun üstünde bir  devlet muamelesi yapmasa idi bu gerçekleşmeyecekti."
 
Ureykat uluslararası topluma, yükümlülüklerini kabul edip yerine  getirene kadar uluslararası hukuk ve BM kararları gereği "İsrail'e yaptırım  uygulama" çağrısında bulundu.
 
İsrailli Şimdi Barış (Peace Now) isimli hukuk hareketine göre, İsrail  yönetimi dün işgal altındaki Batı Şeria'da yerleşim yeri olarak 1004 adet konut  inşa edilmesi konusunda uzlaştı.
 
İsrail'in gayrimeşru Yahudi yerleşim birimi faaliyetleri
 
İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da 131,  Doğu Kudüs'te 10, Batı Şeria'nın tepelerindeki bölgelerde ise 116 yerleşim birimi  kurduğu ifade ediliyor.
 
Batı Şeria'daki yerleşim birimlerinde yaklaşık 500 bin, Doğu Kudüs'te  220 bin yerleşimcinin ikamet ettiği, İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşimcilerin  sayısını kısa sürede 1 milyona çıkarmayı hedeflediği belirtiliyor.
 
Uluslararası hukukta, işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm  Yahudi yerleşim birimleri gayrimeşru kabul ediliyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472