İngiltere'de casus krizi! 23 Rus diplomat sınır dışı edilecek

İngiltere, çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia'nın zehirlenmesi olayıyla ilgili olarak BMGK'yı acil toplantıya çağırmasının ardından 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı

İngiltere'de casus krizi! 23 Rus diplomat sınır dışı edilecek
banner404

İNGİLİZ Dışişleri Bakanlığı, çifte ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesine yönelik soruşturmayla ilgili üye ülkeleri bilgilendirmek üzere BMGK'yı acilen toplantıya çağırdığını bildirdi. Zehirlenmeye tepki olarak 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

2 GÜN MÜHLET TANIMASI SONRASI İKİ ÜLKE GERİLMİŞTİ
İngiliz Dışişleri'nin Twitter üzerinde yaptığı açıklama, Başbakan Theresa May'in Rusya'ya dönük bir dizi yaptırımı duyuracağı parlamento konuşmasına dakikalar kala geldi.

İki ülke ilişkileri İngiltere Başbakanı Theresa May'in pazartesi günü parlamentoda yaptığı konuşmada Skripal olayında eldeki kanıtların Rusya'yı işaret ettiğini söylemesi ve Rusya'ya konuyla ilgili açıklama yapması için 2 gün mühlet tanıması sonrası gerilmişti.

SÜRE DOLDU, RUSYA'DAN BEKLENEN AÇIKLAMA GELMEDİ
May, Skripal ile kızının zehirlenmesinde Rusya tarafından imal edildiği ileri sürülen, askeri nitelikte ve sinir sistemi üzerinde etkili bir kimyasal maddenin kullanıldığının kesinlik kazandığını açıklamıştı. May, söz konusu maddenin "Novichok" adı verilen kimyasal madde grubuna dahil olduğunu iddia etmişti.

May'in Rusya'ya tanıdığı mühlet dün gece yarısı dolmuş, Rusya'dan beklenen açıklama gelmemişti.
TAKAS EDİLEN CASUS
Rus mahkemesi, İngiltere için casusluk yaptığı suçlamasıyla 2006 yılında Skripal'e 13 yıl hapis cezası verdi. Dimitri Medvedev'in devlet başkanlığı döneminde affa uğrayan Skripal, 2010 yılında ABD'nin tutukladığı 10 Rus ajanı ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da takas edilen 4 casus arasında yer aldı.

Skripal'in daha sonra İngiltere'ye gelerek ülkenin güneybatısındaki Salisbury'de düşük profilli bir yaşam sürmeye başladığı belirtildi.

Rusya, Skripal'in 1990'lı yıllardan itibaren bilgi sızdırdığı İngiliz dış istihbarat servisi MI6'ya, Rusya'nın Avrupa'daki casuslarının kimliklerini de ifşa ettiğini öne sürmüştü.

PAZAR GÜNÜ SKRIPAL VE KIZI ZEHİRLENMİŞTİ
Skripal ile kızı Yulia, önceki pazar günü Salibury'da bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu. Tedavileri süren baba ile kızın sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu ancak istikrarlı olduğu belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472