İbadi'den PKK'ya silah bırakma çağrısı

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, terör örgütü PKK dahil ülkede bulunan tüm grupların silahlarını bırakmasını istedi

İbadi'den PKK'ya silah bırakma çağrısı
banner404

BAĞDAT'TA haftalık bakanlar kurulu sonrası yaptığı basın toplantısında  İbadi, 12 Mayıs'ta ülke genelinde gerçekleştirilen seçimlerin "başarısız  kılınması" için büyük bir çaba harcandığını belirtti.
İbadi, "Seçimlerin başarısız kılınması için yüksek bir çaba harcandı.  Bu, seçim sandıklarının yakılmasıyla başlatıldı." dedi.
 
Irak'ta örgütlenen terör örgütü PKK dahil yasa dışı tüm grupların  silahlarını bırakması için çağrı yapan İbadi, şunları kaydetti:
 
"Irak, Türkiye ve Suriye sınırındaki güvenliğin sağlanması konusunu  bakanlar kurulu toplantısında detaylıca ele aldık. Özellikle Kandil bölgesinde  bir tırmanış var. Orası Irak, Türkiye ve İran üçgenidir. Orada hayat adeta yok.  Yerli veya yabancı hiçbir grubun Irak topraklarını kullanarak komşu Türkiye'ye  saldırı yapmasına izin vermeyiz. Devlet dışı tüm grupların silahlarını  bırakmasını isterken yabancı silahlı bir örgütün (PKK) komşu ülkeye saldırmasına  nasıl izin veririz?"
 
DEAŞ'ın artan eylemleri
 
Terör örgütü DEAŞ'ın son günlerde artan saldırı ve kaçırma eylemlerine  ilişkin İbadi, "DEAŞ'ı her yerde kovalamaya çalışıyoruz. Onların gücünü kırdık  artık dağılmış gruplar halindeler. Özellikle halkın yaşamadığı dağlık bölgelerde  bulunuyorlar ve güvenlik güçlerinin de oralara girmesi kolay değil."  değerlendirmesinde bulundu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472