İbadi'den kritik Sincar açıklaması: İzin vermeyiz

Irak Başbakanı İbadi yaptığı açıklamada, "Orada (Sincar'da) ülke bayrağımız dışında hiçbir yabancı bayrağın asılmasına ve Irak güçleri dışında kimsenin silah taşımasına izin vermeyiz. Kimsenin de topraklarımızı kullanarak komşu ülkelere saldırıda bulunmasına anayasamız gereği müsamaha göstermeyiz" dedi

İbadi'den kritik Sincar açıklaması: İzin vermeyiz
banner404

IRAK Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'a bağlı Sincar  ilçesine güvenliğin sağlanması için takviye askeri güç gönderdiklerini ve ilçede  ülke bayrağı dışında hiçbir yabancı bayrağın asılmasına izin vermeyeceklerini  söyledi. 
İbadi, Bağdat'ta düzenlediği haftalık basın toplantısında, terör  örgütü PKK'nın çekildiği duyurulan Sincar'da güvenliği sağladıklarını ve bunun  için Suriye sınırına kadar takviye askeri güç gönderdiklerini ifade etti.
 
İbadi, "Orada (Sincar'da) ülke bayrağımız dışında hiçbir yabancı  bayrağın asılmasına ve Irak güçleri dışında kimsenin silah taşımasına izin  vermeyiz. Kimsenin de topraklarımızı kullanarak komşu ülkelere saldırıda  bulunmasına anayasamız gereği müsamaha göstermeyiz." şeklinde konuştu.
 
Başbakan Binalı Yıldırım ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine de  değinen İbadi, "Türkiye Başbakanı, Irak'ın sınır ve egemenliğine saygı  duyduklarını ifade etti." dedi.
 
Irak'ta yabancı güç bulunmasına ilişkin soru üzerine İbadi, "Karada  hiç bir yabancı askeri güç bulunmuyor. Irak'ta bulunan yabancı askeri üslerin  denetimi de bizim güvenlik güçlerimizin elinde bulunuyor. Güçlerimizin eğitimi ve  lojistik destek için yabancı güçlere ihtiyacımız sürüyor." değerlendirmesinde  bulundu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472