banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Haaretz: O ülke, Türkiye'ye F-35 satışını engellemeye çalışıyor

İsrail gazetesi, ABD ile görüşen Tel Aviv yönetiminin Orta Doğu'da F-35 savaş uçaklarına sahip tek ülke olmak istediğini özel haberiyle duyurdu.

DÜNYA 28.05.2018, 09:21
Haaretz: O ülke, Türkiye'ye F-35 satışını engellemeye çalışıyor
banner404


İSRAİL merkezli Haaretz gazetesi, İsrail'in Türkiye'ye yapılması planlanan F-35 teslimatı nedeniyle endişeli olduğunu ve Türkiye'ye F-35'lerin kapasitesini yükseltecek teknolojinin verilmesini engellemek için ABD'li yetkililerle görüştüğünü yazdı.

Haaretz'e konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili, İsrail'in F-35'lere sahip tek Ortadoğu ülkesi olmayı hedeflediğini ve bu nedenle Türkiye'ye gönderilecek F-35'ler konusunda ABD ile yakın temas halinde olduğunu bildirdi.

Yetkili, F-35'e ilişkin detayların diğer ülkelere sızmasından ve İsrail ordusunun bölgesel rekabetleri nedeniyle F-35'lerin kapasitesinin yükseltimesi konusunun Türkiye ile paylaşılmasının önüne geçmek istediklerini aktardı.

ABD ve İsrail arasında söz konusu görüşmelerin merkezinde F-35'lerin kapasitesinin yükseltilmesine ilişkin teknoloji transferi bulunuyor. İsrail, ABD ile görüşmeleri resmi olarak reddetse de Türkiye'ye gönderilecek F-35'lerin teslimatı konusunu yakından takip ettiği biliniyor.

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yetkililer, Türkiye'nin F-35'lerin üretimine yatırım yapan az sayıda ülkeden biri olmasına nedeninyle Türkiye'ye 100 F-35'in teslimatının önüne geçmenin oldukça güç söylüyor.

ABD kongresinde halihazırda Türkiye'ye F-35 satışını engellemeye çalışan bir tasarı bulunuyor. Ankara, söz konusu adımın atılması halinde karşılık verileceğini geçen hafta Türkiye'ye gelen ABD'li yetkililere iletti.

Yorumlar (0)