FIFA ile bağlantılı 152 banka incelemeye alındı

İsviçre, FIFA'daki yolsuzluk operasyonu kapsamında 152 şüpheli banka işlemini incelemeye aldığını açıkladı

FIFA ile bağlantılı 152 banka incelemeye alındı
banner404
İSVİÇRE Finansal İstihbarat Birimi'nden (MROS) AA muhabirine yapılan  açıklamada, İsviçre Savcılığı'na FIFA'da devam eden soruşturma kapsamında 152  şüpheli banka işlemi hakkında bilgi verildiği kaydedildi.
 
Açıklamada, "Bugün itibarıyla futboldaki yolsuzluk operasyonu  kapsamında 152 şüpheli banka işlemi İsviçre Savcılığı'na rapor edildi" denildi.
 
İsviçre Adalet Bakanlığı da geçen aralık ayında yaptığı açıklamada,  FIFA ile bağlantılı 50 banka hesabını dondurulduğunu duyurmuştu.ABD'de  açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta  Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Görevinden alınan FIFA  Başkanı Sepp Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş  ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler  sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini  açıklamıştı.İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma  açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, görevinden  alınan UEFA Başkanı Michel Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu.  Soruşturmadaki suçlamalar arasında Blatter'in, Platini'ye 2 milyon İsviçre Frangı  verdiği iddiası da bulunuyor. Soruşturma kapsamında Platini ve Blatter, 8 yıl  futboldan men cezası almıştı.
 
FIFA'daki başkanlık seçimi Zürih'te 26 Şubat Cuma günü yapılacak.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 20:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479