DOST partisinin temeli atıldı

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden ihraç edilen eski Genel Başkanı Lütvi Mestan, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) adlı yeni siyasi oluşumunun kurulması için ilk toplantıyı düzenledi

DOST partisinin temeli atıldı
banner404
PARLAMENTO'DA kendisi gibi HÖH grubundan ayrılan beş milletvekiliyle  yeni siyasi projeye destek veren 250 kişilik bir grubun katıldığı toplantıda  konuşan Mestan, “Biz NATO ve AB'deki ortaklarımızın  değerlerini paylaşan yeni  bir parti olacağız” dedi.
 
Konuşmasında, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesini de kınayan Mestan,  "Biz, DOST olarak, kendi seçimimizi yapmış bulunuyoruz. Yaptığımız siyasi seçim  asla Rusya ve Türkiye arasında seçim olmamıştır” ifadesini kullandı.
 
Bulgaristan yasalarının getirdiği sınırlandırmalar yüzünden dün  İsperih bölgesinde bir toplantıda anadili olan Türkçeyi konuştuğu için bir kez  daha para cezası ödediğine işaret eden Mestan, yeni partinin tüm Bulgaristan  vatandaşlarına açık olacağını söyledi.
 
Mestan, “Partimiz, etnik köken farklıklarını ülkemizin milli  güvenliğine tehdit olarak görmeyen, bunu bir zenginlik olarak algılayan   Bulgarlar, Türkler, Romanlar, Yahudiler ve hatta Ermenilere bile açık olacaktır”  diye konuştu.
 
Mestan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurultay yapabilmek için 2  bin 500 imza toplamaları gerektiğini belirterek DOST oluşumunun aktif bir çalışma  temposuna girdiğini vurguladı.
 
Eski HÖH Genel Başkanı olarak Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesine  ilişkin   parlamentoda okuduğu, NATO'yu destekleyen bir bildiri yüzünden HÖH’den  "aforoz edildiğini" ifade eden Mestan, bu bildirinin HÖH partisinin şimdiki  yöneticileri tarafından alkışlandığını ancak sonradan iç hesaplaşma malzemesi  olarak kendisine karşı kullanıldığını kaydetti.
 
Mestan, partinin kuruluş süreci çerçevesinde salonda hazır  bulunanların arasında ülkedeki eski komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı  1984 yılı sonrası yürütmeye çalıştığı asimilasyon kampanyasının en belirgin  muhaliflerinin, eski siyasi mahkumların da yer aldığını belirtti.
 
Lütfi Mestan ve diğer katılımcıların, DOST partisinin kuruluş  aşamasının ilk adımı olarak bir niyet bildirisi kabul etmesi bekleniyor.
 
HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan, evinde düzenlediği bir etkinlikte  yaptığı konuşmada, Mestan’ın Rus uçağının düşürülmesinin ardından parlamentoda  NATO ve Türkiye'yi destekleyen bir bildiri okumasını “büyük gaf” olarak  nitelemişti. Mestan, bu konuşmadan kısa bir süre sonra HÖH Merkez İdare Kurulu  tarafından parti ve parlamento grubundan ihraç edilmişti.  Ardından partiden beş  milletvekili daha istifa etmiş ve HÖH'nin milletvekili sayısı 30’a düşmüştü.
  
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 00:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472