banner468

Büyük operasyon kapıda!

Suriye'de yakında çok büyük bir savaş patlayacak. Türkiye ve ABD IŞİD'e karşı büyük operasyon için anlaştı. Türkiye bu kez savaşta aktif olarak rol alacak. İddianın kaynağı hükümete yakın isimlerden Abdülkadir Selvi oldu. 'Büyük operasyon geliyor' diyerek sıcak gelişmeleri duyuran Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Türkiye'nin ABD ile birlikte IŞİD savaşında yer alacağını aktardı

Büyük operasyon kapıda!

Suriye'de yakında çok büyük bir savaş patlayacak. Türkiye ve ABD IŞİD'e karşı büyük operasyon için anlaştı. Türkiye bu kez savaşta aktif olarak rol alacak. İddianın kaynağı hükümete yakın isimlerden Abdülkadir Selvi oldu. 'Büyük operasyon geliyor' diyerek sıcak gelişmeleri duyuran Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Türkiye'nin ABD ile birlikte IŞİD savaşında yer alacağını aktardı

09 Kasım 2015 Pazartesi 10:47
Büyük operasyon kapıda!
banner404
İŞTE Abdülkadir Selvi'nin yaklaşan IŞİD savaşıyla ilgili aktardıkları;
 
TÜRKİYE'DEN OPERASYONA HAVA DESTEĞİ
"Önümüzdeki günlerde Cerablus'ta IŞİD'e yönelik büyük bir operasyon bekleniyor. Hem de Cerablus'taki IŞİD varlığını süpürecek kadar geniş çaplı bir operasyondan söz ediliyor.
ÖSO VE TÜRKMENLER KARA GÜCÜ OLACAK
Türkiye, IŞİD'e yönelik operasyonlara katıldı. Ama bu kez farklı olacak. Türkiye ile ABD, IŞİD'e karşı ortak operasyon yürütecek. Kara birliği olarak yer almayacağız. Biz ve ABD, havadan IŞİD hedeflerini vuracak. Karadan ise Hür Suriye Ordusu ile birlikte Arap ve Türkmen birlikler girecek. Ama kara operasyonunda cihadist örgütler yer almayacak.
İKİ HEDEF VAR
Hedef, IŞİD'in bu bölgeden atılması olacak. İkinci bir hedef ise IŞİD'den boşalan ve Türkiye açısından stratejik önemi haiz olan bölgeye bir oldubittiye getirip PYD'nin girmesinin önlenmesi olacak.
CERABLUS NEDEN ÖNEMLİ?
Cerablus, Türkiye'nin Suriye'nin iç bölgeleriyle, Türkmenlerle, Araplarla irtibatını sağladığı stratejik bir mevki. Cerablus'un IŞİD'den temizlenip PYD'nin eline geçmesi de önlenmek suretiyle, bir anlamda fiilen tampon bölge işlevini görecek.
Ayrıca ABD, IŞİD'e karşı PYD dışında operasyonel gücü olan ama cihadist olmayan Arap, Türkmen ve Kürt birliklerle çalışmış olacak.
Büyük bir operasyon geliyor. Ama hemen uyarayım, bu operasyon Cerablus'ta ve IŞİD'e karşı olacak." 
Türkiye G20'de bu mesajı verecek 
Akşam Gazetesi'nde bugün yeralan bir habere göre ise; Suriye krizinde tüm taraflar son kartlarını masaya açarken eli en kuvvetli ülke haline gelen Türkiye, “Bundan sonra yaşanacakları tribünden izlemeyiz, gerekirse kendi göbeğimizi kendimiz keseriz” restini çekecek. 
TRİBÜNDE KALMAYIZ 
Hükümet, tüm bu faktörleri göz önüne alarak G20 zirvesi’nde müttefiklerine ve diğer güçlere net mesaj verecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu gerek ikili görüşmelerde gerekse toplantılarda muhataplarına, “Eğer en baştan beri Türkiye’nin önerileri kabul görseydi Suriye’deki kriz ve insanlık dramı bu noktaya gelmeyecek, DAEŞ ve PKK gibi terör örgütleri bu kadar güçlenemeyecekti. Haklılığımız ortaya çıktı. Bu saatten sonra yaşanacakları tribünden izlemeyeceğiz, gerektiği yerde ve zamanda müdahale edeceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” mesajını verecek.
 
ABD, Suriye'ye karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun hedefleri doğrultusunda İncirlik'e 6 adet F-15C uçağı gönderdi. ABD Hava Kuvvetleri uçakların görev tanımlarını, 'Türk hava sahasında muharip hava devriyesi' olarak açıkladı. İngiltere'deki 48'inci 'Fighter Wing' üssünden İncirlik'e gelen uçakların Türkiye'nin egemenliği ve bölgenin güvenliğine desteğin göstergesi olduğunu belirten ABD, Türkiye ile birlikte NATO müttefikleri olarak barış ve istikrar için sorumluluk paylaşımında bulunduklarını kaydetti.
İLK 6'SI GELDİ
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bir süre önce 'tank avcısı' olarak bilinen A-10 Thunderbolt-II tipi uçaklarının bulunduğu İncirlik Üssü'ne yaklaşık bir düzine F-15 savaş uçağının intikal edeceğini açıklamıştı. Böylelikle uçakların 6'sı gelmiş oldu. ABD'nin İncirlik kanalıyla attığı bu adımlar Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığı düşünüldüğünde oldukça dikkat çekici.
SU-30'LARA KARŞI
Hava muharebesinde önemli başarılara imza atmış olan F-15C'lerin İncirlik'e konuşlanması, Rusya'nın Suriye'de etkin hava muharebesi yapan SU-30 tipi uçaklarına karşı bir hamle olarak değerlendirildi. Amerika Savunma Bakanlığı Sözcüsü Laura Seal, F-15C'lerin sevkiyle ilgili demecinde, “Bu hamle Rusya ile ilgili değil diyemem" ifadesini kullanmıştı. Rusya, Suriye'de savaş uçaklarıyla Suriye semalarında uçmaya başladıktan sonra ABD F-16'larıyla sık sık karşılaşmıştı. Bu karşılaşmalarda Rus SU-30'ların kilitlenmesi üzerine ABD savaş uçakları geri çekilmek zorunda kalmışlardı. ABD'nin, hava muharebe görevlerinde daha üstün olan Rus uçaklarıyla karşılaşan pilotlarına “Müdahale etme, geri dön" emri verdiği haberleri kamuoyuna yansımıştı. Bu süreçte Rusya'nın SU-30 uçakları, Türkiye'nin hava sahasını ihlalleriyle de gündeme gelmişti. 
SINIRDA BİLEK GÜREŞİ
Şimdi Türkiye'nin Suriye sınırında hava devriye görevine F-15C hava savunma uçakları da eklenecek. Ancak edinilen bilgiye göre, uçaklar Suriye'deki operasyonlarda da etkin olarak kullanılacak. Rus SU-30 uçakları karşısında savunmasız kalan F-16 savaş uçaklarını bir süre önce İncirlik Üssü'nden geri çeken ve yerine F-15C'leri gönderen ABD, Suriye hava sahasında Rusya'nın kurmaya çalıştığı güç dengelerini bozacak. Esed Rejimi'nin MİG-29 uçakları da artık karşısında Balkan olaylarında hava muharebe zaferi ilan eden F-15C'leri bulacak.
F-15C
Bunun yanında, Lazkiye'de büyük bir hava ve radar üssü kuran, Haseke'de de benzer bir üs kurduğu iddia edilen Rusya, helikopter ve tanklarıyla da Suriye'de önemli bir askeri varlığa ulaştı. ABD'nin tanksavar uçaklarıyla birlikte F-15C'leri İncirlik'e göndermesi, Suriye hava sahasında birçok Rus tacizine maruz kalan Washington'un Moskova'ya hamlesi olarak görülüyor.
Şimdi gözler G-20'de
Suriye'de siyasi çözüm arayışları son yapılan Viyana zirvesinde de sonuçsuz kalmıştı. Viyana'daki toplantılar, Esed'in geleceğinin ne olacağı konusunda kilitlenmiş ve bir anlaşma sağlanamamıştı. Hatta İranlı bakanlar, “Rusya, Esed'in gitmesini onaylasa da biz bu kararı desteklemeyeceğiz" bile demişti.
Krizin devam etmesiyle birlikte Suriye'deki askeri varlığını artırma yoluna giden ülkeler kervanına Çin de katılmış, “J-15 uçaklarıyla Rusların yanında hava saldırılarına katılacağız" mesajı vermişti. 2011'den buyana 350 binden fazla insanın öldüğü, milyonlarcasının da göç etmek zorunda kaldığı Suriye'de birçok ülkenin bilek güreşi sürerken, şimdi gözler 14-15 Kasım'da Antalya'da yapılacak G-20 zirvesine çevrildi. Havada güç gösterilerinin, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in BM Genel Kurulu'ndan sonra ilk kez biraraya gelecekleri G-20 zirvesine de damga vurması bekleniyor.
Operasyon vakti mi?
Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Erbil'de düzenlenen Ortadoğu'nun Geleceği Konferansı'nda, “Onlara (IŞİD) önümüzdeki günlerde askeri olarak harekete geçme planlarımız var. Göreceksiniz. Hepimiz birlikte bu tehlikeye karşı durmalıyız" demişti. Amerikan F-15C'lerinin gelişi, “Operasyon için İncirlik Üssü'nde hazırlıklar başladı mı?" sorusunu gündeme getirdi. IŞİD'in hava gücü olmadığı dikkate alındığında ABD hava muharebe uçaklarının Rusya ve Suriye rejimine ait savaş uçaklarından gelebilecek olası tehdit ve engellemelere karşı gönderildiği belirtiliyor. Başarılı bir geçmişi bulunan F-15'lerin gelişmiş bir versiyonu olan F-15C'ler, Balkan olaylarında Sırpların kullandığı Rus yapımı 4 adet MiG-29 uçağını düşürmüş, Irak'ta ise 33 hava aracını imha etmişti.
 
Uçuşa yasak bölgeye destek artıyor
 
Türkiye'nin Cerablus-Azez hattında uçuşa yasak bölge oluşturulmasına ilişkin talebine ABD ve Avrupa ülkelerinde desteğin arttığı belirtiliyor. Bu doğrultuda, ABD'nin F-15C hamlesi, aynı zamanda, kurulması olası güvenli bölgenin hava sahasının korunmasına yönelik bir adım olarak değerlendirildi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 09.11.2015 09:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349