Beyaz Saray’dan son dakika haberi… Trump kritik ismi görevden aldı

Bir süredir ABD Başkanı Donald Trump ile sürtüşme yaşayan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson görevinden alındı. Flaş gelişme sonrasında Tillerson'ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'nun geleceği açıklandı

Beyaz Saray’dan son dakika haberi… Trump kritik ismi görevden aldı
banner404

BEYAZ Saray kulislerinde ayrılacağı sık sık gündeme gelen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın görevinden alındığı açıklandı. İlk olarak ABD’nin çok okunan gazetelerinden Washington Post’un ortaya attığı iddiayla birlikte ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.
Trump milyonlarca takipçisine, “Mike Pompeo, CIA’nin direktörü, yeni dışişleri bakanımız olacak. Fantastik bir iş yapacaktır” yazdı. Twitter üzerinden değişikliği gündeme getiren Trump, CIA’nin Direktör Yardımcısı Gina Haspel’in ise CIA’nin tepesine getirildiği belirtildi. Haspel böylelikle CIA’nin başına geçen ilk kadın oldu.

Washington Post’un haberinde, ABD Başkanı Trump’ın geçtiğimiz hafta Cuma günü Tillerson’dan istifa etmesini istediği ve Tillerson’ın bu sebeple Afrika ziyaretini yarıda keserek Pazartesi günü Washington’a döndüğü ifade edildi. ABD Başkanı Trump’ın geçtiğimiz hafta gündeme gelen Kuzey Kore ile ilişkilerin normalleşmesi üzerine müzakerelerde Pompeo’ya güvendiği belirtilirken, Trump gazeteye “CIA’nin Direktörü Mike Pompeo’yu yeni Dışişleri Bakanı olarak aday göstermekten dolayı çok gururluyum” dedi.
ABD Başkanı Trump, “CIA’nin Direktör Yardımcısı Gina Haspel, Pompeo’nun yerine aday gösterilecektir ve CIA’nin ilk kadın direktörü olacaktır. Bu tarihi bir an. Mike ve Gina bir yılı aşkın bir süredir birlikte çalışıyorlar ve birbirlerine karşı çok saygılılar” dedi.
Trump, Twitter hesabından Tillerson’a hizmetlerinden ötürü teşekkür ettiğini söyledi.
MIKE POMPEO KİMDİR?

23 Ocak’ta CIA Direktörlüğü koltuğuna oturan Mike Pompeo, eski bir asker aynı zamanda bir hukukçu. Berlin Duvarı’nın yıkılması öncesi uzun yıllar Almanya’da görev yaptı. Birinci Körfez Savaşı’nda da aktif görev aldı. Pompeo, daha sonra bir savunma sanayi şirketinde CEO olarak çalışmaya başladı.
2010’daki seçimlerde Kansas’tan Cumhuriyetçi Parti’den aday olarak ABD Kongresi’nin iki yasama organından biri olan Temsilciler Meclisi’ne girdi. Ardından Demokrat Parti adaylarını geride bırakarak kongre üyeliğine kadar ilerledi. İstihbarat örgütlerini denetleyen CIA Alt Komitesi’nde de yer aldı. 2012’de ABD’li diplomatlara yapılan saldırıyı araştırdı.
Pompeo, 48 sayfalık ayrı bir rapor hazırlayarak dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un hatalı olduğunu bildirdi. Görev süresi boyunca başkanlık yapan Obama’yı da özellikle güvenlik politikaları sebebiyle çoğunlukla eleştiren Pompeo, ulusal güvenlik dairesi olan NSA’nın dinleme programlarını destekledi. ABD Başkanı olacağı kesinleşen Donald Trump CIA Direktörü olarak Pompeo’yu adayı gösterdi.
23 Ocak’ta ise Pompeo’nun adaylığı onaylandı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472