Barzani'yi çıldırtacak fotoğraf! Canlı yakalayıp diz çöktürdüler

Türkiye sınırına doğru ilerleyen Irak ordusu birlikleri, Fırat Nehri üstündeki Zumar'da peşmerge ile çatışmaya girdi. Askerlerin gözaltına aldıkları sekiz peşmergeyi diz çöktürdüğü görüldü

Barzani'yi çıldırtacak fotoğraf! Canlı yakalayıp diz çöktürdüler
banner404

IRAK'IN kuzeyinde bir gün süren sessizlik bu gece bozuldu, Ordu birlikleri ile peşmerge Zumar'da çatıştı.  Fırat Nehri üstünde bulunan kentte gerçekleşen çatışma sonucunda bazı peşmergeler askerler tarafından gözaltına alındı.

PEŞMERGEYE AYNI YÖNTEMLE YANIT VERİLDİ

Sosyal medyaya düşen fotoğraflarda, birkaç gün önce  Irak askerlerini rehin alan peşmergeye aynı dille yanıt verildiği görülüyor. Diz çöktürülen sekiz peşmergenin silahlarına el konuldu.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) lideri  Mesut Barzani'ye ait  Rudaw televizyonu,  Bağdat yönetiminin Zumar çevresine tanklar, zırhlı araçlar ve topçu birlikleri sevk ettiğini bildiriyor.

Yerel kaynaklar ayrıca, Zumar'daki çatışmaya Şii milisler Haşdi Şabi'nin de katıldığını aktarıyor.

Dün  Türkiye ve  İran'ı ziyaret eden  Irak Başbakanı Haydar el İbadi,  Ankara'dan eli dolu ayrıldı.  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  Ankara ve  Bağdat'ın birlikte mücadele edeceğini resmen ilan etti.
İLK FOTOĞRAF

Türkiye ve  Irak, sınırdaki Ovaköy'de yeni sınır kapısı açmak istiyor ve ordu birlikleri hafta başından bu yana kuzeye ilerliyor. Son olarak Feys habur'a kadar gelen  Irak askerleri ilk kez fotoğraflandı.  Fırat Nehri'nde ilerleyen askerler dışında Haşdi Şabi komutanları da bölgede.

BARZANİ HEZİMETE UĞRADI

Yaklaşık bir yıl süren mücadelenin ardından tüm önemli kentlerini kanlı terör örgütü IŞİD'den temizleyen  Irak'ta, 25  Eylül'deki bağımsızlık referandumu ülkeyi alt üst etti. IŞİD'in  Musul'u alması üzerine  Irak ordusunun bölgeden çekilmesi  Kerkük ve diğer kentlerin Barzani kontrolüne geçmesini sağlamıştı. Barzani, Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin birlikte yaşadığı  Kerkük'ü referanduma dahil etti.

Uluslararası uyarılara ve  Bağdat yönetiminin restine rağmen bağımsızlık referandumunda ısrar eden Barzani, üç hafta sonra büyük bir hezimet yaşadı.

Irak ordu birlikleri,  Kerkük ve diğer şehirlerden çekilmesi için Barzani'ye verdiği sürenin dolmasıyla harekete geçti. Yaklaşık 24 saatlik bir sürede peşmerge kaçtı, tüm tartışmalı bölgeler yeniden  Bağdat yönetiminin kontrolü altına girdi.  Kerkük'ün yanında  Sincar, Tuzhurmatu ve  Hanekin bu noktalardan bazıları.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472