ABD ordusundan bomba İran iddiası! Saldıracaklar

ABD ordusu, İran ordusu ve İran destekli güçlerin, Orta Doğu’da, ABD askerlerine saldırı hazırlığında olduğunu iddia etti

ABD ordusundan bomba İran iddiası! Saldıracaklar
banner404

USS Abraham Lincoln” Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile bir bombardıman  görev grubunun Orta Doğu’ya sevk edilmesine ilişkin sorulara, ABD Merkez  Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ve ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM)  yazılı yanıt verdi.
Lincoln uçak gemisi ve bombardıman görev grubunun bölgeye sevk  edilmesinin CENTCOM Komutanı Kenneth McKenzie’nin talebi üzerine ABD Savunma  Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın onayıyla yapıldığını belirten CENTCOM Sözcüsü  Albay Bill Urban, “Merkez Kuvvetler Komutanlığı, son zamanlarda İran ve İran  destekli güçlerin bölgedeki ABD askerlerine yönelik saldırı hazırlığında olduğuna dair açık emareler görmesi üzerine kuvvet talebinde bulundu.” açıklamasında  bulundu.
 
Uçak gemisi grubunun bölgeye sevkinin sadece ABD asker ve  menfaatlerini korumaya yönelik olduğunu ifade eden Urban, “bilgi kaynaklarını” ve  “bilgilerin elde edilme yöntemlerini” gerekçe göstererek İran’ın saldırı  hazırlığına ilişkin detaylara girmekten kaçındı.
 
Urban, Irak’ta ABD askerlerine yönelik bir tehdit söz konusu olup olmadığına ilişkin soru üzerine, CENTCOM’un İran rejiminden kaynaklanan birçok  ciddi saldırı dalgasını takip ettiğini savundu.
 
Bölgeye yapılan sevkiyatın tedbir amaçlı olduğunu kaydeden Urban,  “İran rejimini, ordusunu, İran Devrim Muhafızlarını ve uzantılarını yakından  izliyoruz ve ABD güçlerini ve menfaatlerini savunmak için iyi konumlanmış  durumdayız.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Urban, bombardıman görev gücüne ilişkin ise ABD Hava Kuvvetlerine  bağlı ve nükleer silah taşıma kapasitesine sahip B-52 tipi bombardıman  uçaklarının bölgeye sevk edildiğini kaydetti.
 
Diğer taraftan EUCOM sözcüsü Yarbay Joe Hontz, Lincoln uçak gemisinin  beraberindeki gemilerle Avrupa’da Hırvatistan olmak üzere birkaç liman ziyareti  planının da söz konusu sevkiyatla iptal edildiğini belirtti.
 
Hontz, USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz grubunda, Abraham  Lincoln uçak gemisinin yanı sıra 7’nci Uçak Gemisi Hava Filosu, bir güdümlü füze  kruvazörü ve 4 muhrip gemisinin bulunduğunu kaydetti.
 
USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Görev grubu, bir tatbikat için İtalya  açıklarında konuşlu bulunuyordu.
 
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton dün yaptığı  açıklamada, uçak gemisinin, bir bombardıman görev gücü ile Körfez'e  yönlendirildiğini açıklamıştı.
 
Bolton, bu sevkiyatı İran yönetimine "net ve kesin bir mesaj" olarak  nitelemişti.
 
İstihbarat İsrail'den
 
Amerikan medyasında yer alan bazı haberlerde, İsrail istihbaratının  ABD'ye İran'ın bölgedeki ABD askerlerine yönelik saldırı hazırlığında olduğu  bilgisini ulaştırması üzerine Washington'un söz konusu kararı aldığı iddia  ediliyor.
 
İsrail istihbaratının iki hafta önce Beyaz Saray'da bir toplantı  sırasında İran'ın muhtemel birkaç planını Amerikan yönetimine aktardığı  belirtilirken, İran'ın, Irak, Suriye, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap  Emirlikleri başta olmak üzere bölgede ABD'ye ait hedeflere saldırabileceği  bilgisinin verildiği öne sürülmüştü.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479