ABD: Herhangi bir saldırıdan İran'ı sorumlu tutarız

ABD Savunma Bakan Vekil Patrick Shanahan, ABD Donanmasına bağlı USS Abdraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz grubunun Ortadoğu'ya sevkiyatının İran rejim güçlerinin tehdit oluşturduğuna dair belirtiler üzerine yapıldığını açıkladı

ABD: Herhangi bir saldırıdan İran'ı sorumlu tutarız
banner404

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, Twitter hesabından yaptığı  açıklamada, "Dün gece duyurulan CVN-72 (Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz  Grubu) ve ABD Hava Kuvvetlerine bağlı Bombardıman Görev Gücünün CENTCOM (Merkez  Kuvvetler Komutanlığı) bölgesine benim onayımla sevkiyatı, İran rejim güçlerinin  teşkil ettiği ciddi tehdidin belirtilerine yanıt olarak unsurların tedbir amaçlı  yer değiştirmesiydi." ifadesini kullandı. 
İran'a çağrıda bulunan Shanahan, "İran rejimine tüm provokasyonları  durdurması çağrısında bulunuyoruz. Kuvvetlerimize ve menfaatlerimize yönelik  herhangi bir saldırıdan İran rejimini sorumlu tutarız." açıklamasında bulundu.   
USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Görev grubu bir tatbikat için İtalya  açıklarında konuşlu bulunuyordu.Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton dün yaptığı açıklama  ile uçak gemisinin, bir bombardıman görev gücü ile birlikte Körfez'e  yönlendirildiğini açıklamıştı.Bolton, bu sevkiyatı İran yönetimine "net ve kesin bir mesaj" olarak  nitelemişti.
 
İstihbarat İsrail'den
 
Amerikan medyasında yer alan bazı haberlerde İsrail istihbaratının  ABD'ye İran'ın bölgedeki Amerikan askerlerine yönelik saldırı hazırlığında olduğu  bilgisini ulaştırması üzerine Washington'un söz konusu kararı aldığı iddia  ediliyor.
 
İsrail istihbaratının iki hafta önce Beyaz Saray'da bir toplantı  sırasında İran'ın muhtemel birkaç planını Amerikan yönetimine aktardığı  belirtilirken, İran'ın Irak, Suriye, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri  başta olmak üzere bölgede ABD'ye ait hedeflere saldırabileceği bilgisinin  verildiği öne sürüldü.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479