banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

ABD'den peş peşe Türkiye açıklamaları

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Menbiç konusunda ABD ve Türkiye arasındaki görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. ABD Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Heather Wilson, Türkiye'nin S-400 füzesi almasının NATO ittifakı açısından bir sorun teşkil etmediğini ve ülkesinin de Ankara'nın Rus S-400 sistemi almasına ilişkin sorunun bir parçası olduğunu söyledi.

DÜNYA 30.05.2018, 07:45
ABD'den peş peşe Türkiye açıklamaları
banner404


'GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR'

Bakanlık Sözcüsü Nauert de, günlük basın toplantısında bir soru üzerine Menbiç konusunda açıklamalar yaptı. Nauert açıklamasında, "Suriye dahil olmak üzere ortak kaygılarımızın olduğu konularda (Türkiye ile) görüşmeler devam ediyor" dedi.

Nauert, geçen hafta Türkiye-ABD Çalışma Grubu'nun Ankara'da bir araya  geldiğine işaret ederek, görüşmelerin 4 Haziran'da Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında Washington'da gerçekleşeceğini belirtti.

"Henüz Türk Hükümeti ile varılmış bir anlaşma yok." ifadesini kullanan  Nauert, "Suriye dahil olmak üzere ortak kaygılarımızın olduğu konularda  görüşmeler devam ediyor." dedi.

Sözcü Nauert, ayrıca tarafların Menbiç konusunda yol haritasını çıkardığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo  ile 4 Haziran'da Washington'da görüşecek.

S-400 AÇIKLAMASI

ABD Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Wilson, Washington merkezli Atlantik Konseyi'nin düzenlediği "ABD İttifaklarını Güçlendirme" başlıklı panelde konuştu.

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini almasına ilişkin  bir soruya yanıt veren Wilson, konuyla ilgili operasyonel kaygılarının olduğunu  ve bunun Dışişleri ile Savunma bakanlıkları nezdinde Türkiye ile görüşüldüğünü ifade etti.


Wilson, şu değerlendirmede bulundu:

"Özellikle de  gelişmiş savaş uçaklarının Türkiye'de konuşlu olduğu  yer bakımından operasyonel sorunlar var. Onlar NATO ittifakı içinde ve aynı  zamanda ABD uçakları var, F-35'ler gibi. Türkiye F-35 ortağı ancak onların bu  uçakları S-400’lere yakın bir yerde tutmasını istemeyiz. Türkiye ile görüşmeler  devam ediyor ve Türkiye bu uçakları teslim almadan bu sorunun çözüleceği  konusunda umutluyum."

"ABD DE BURADA SORUNUN PARÇASI"

"Türkiye'nin S-400 alması NATO ittifakı içerisinde bir sorun teşkil  eder mi" sorusuna Wilson, şu yanıtı verdi:

"Hayır, öyle düşünmüyorum. Bu sorunları doğrudan NATO ittifakına  bağlamıyorum. Her zaman müttefiklerimizin NATO ile ortak çalışacak ve tehdit  teşkil etmeyecek ekipman almasını istiyoruz. Bu durum başka yerlerde de var.  Bazen ABD de sorunun bir parçası. Örneğin, insansız, uzaktan kumandalı hava  araçları almak isteyen bazı müttefiklerimiz var. İhracat sınırlamalarından dolayı  biz onlara satamıyoruz. Dolayısıyla onları Çin yapımı insansız hava araçları ve  istihbarat, gözlem ve keşif araçlarını almaya zorlayan bir duruma sokuyoruz. Bu  sorunlara neden oluyor."

Heather Wilson, ABD’nin bu konuda müttefiklerine yardımcı olacak bir  ortak olması ve onları ekipman taleplerini karşılayacak şekilde ihracat  sınırlamalarını ayarlaması gerektiğini kaydetti.

ABD’de İsrail’in bölgedeki askeri üstünlüğüne zarar verecek bir silah  satışı konusunda sınırlama bulunduğundan dolayı bir çok Arap ülkesi insansız hava  araçlarını Çin'den alıyor.

Türkiye de S-400 alımına, ABD'nin Patriot füzelerini vermemesini gerekçe gösteriyor.

Yorumlar (0)