ABD'de bomba iddia! Ortalığı alevlendiren 'şahin' bir grup...

Donald Trump yönetimindeki "şahin" bir grubun, "İran'ın bölgedeki bazı Amerikan birliklerine saldırı hazırlığında olduğu" şeklindeki istihbaratı abartarak bölgeye uçak gemisi taarruz grubu gönderilmesini sağladığı ileri sürüldü

ABD'de bomba iddia! Ortalığı alevlendiren 'şahin' bir grup...
banner404

AMERİKAN Daily Beast haber sitesinde yer alan ve adı açıklanmayan bazı  üst düzey ABD'li yetkililere dayandırılan iddia, Amerikan kamuoyunda yankı buldu.
 
Haberde, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın başını  çektiği Beyaz Saray'daki "şahin" bazı isimlerin, İran'la ilgili bir istihbaratı  olduğundan daha büyük bir tehdit olarak yorumlayıp bölgeye uçak gemisi taarruz  grubu gönderilmesinde önemli rol oynadıkları iddia edildi.
İstihbarat doğru, reaksiyon abartılı
 
Daily Beast'e konuşan bir yetkili, söz konusu istihbaratın doğru  olduğunu, ancak yönetimin bu istihbarata aşırı tepki vererek bölgeye uçak gemisi  gönderdiğini belirtti.
 
BİR diğer yetkili ise söz konusu istihbarata göre, İran Devrim  Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin, "Irak'taki  İran'a bağlı güçlere Amerikan birliklerine yönelik saldırı konusunda talimat  verdiğinin" bildirildiğini söyledi.
 
Bu istihbaratın ele alındığı toplantıda verilecek karşılığın  "büyütüldüğünü" kaydeden yetkili, "Buradaki risk, yanlış hesap yapıp tansiyonu  artıran düşük seviyeli (İran adına hareket eden) bir 'proxy' birimidir. Tehdit,  betimlendiği kadar yakın olmasa da biz bu reaksiyonumuzla istihbarata bir mesaj  gönderiyoruz." değerlendirmesini yaptı.
 
Haberde, pazar günü Beyaz Saray'da yapılan ulusal güvenlik  toplantısına katılan bazı isimlerin İran'a çok güçlü bir mesaj gönderilmesini  savundukları, bunun sonucunda da uçak gemisi taarruz grubunun gönderilmesi  kararının çıktığı iddia edildi.
 
Bolton duyuruyu yapmıştı
 
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, pazar günü yaptığı  açıklama ile USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Görev grubunun bir bombardıman görev  gücü ile birlikte Körfez'e yönlendirildiğini bildirmişti. Bolton, bu sevkiyatı  İran yönetimine "net ve kesin bir mesaj" olarak nitelemişti.
 
Amerikan medyasında yer alan bazı haberlerde İsrail istihbaratının  ABD'ye İran'ın bölgedeki Amerikan askerlerine yönelik saldırı hazırlığında olduğu  bilgisini ulaştırması üzerine Washington'un söz konusu kararı aldığı iddia  edilmişti.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472