banner449

banner552

banner481

banner472

banner479

800 milyon dolarlık rüşvet cezası

Brezilya Federal Kamu Savcılığı, salı günü, 2014’ten beri devam eden yolsuzluk operasyonu kapsamında İngiliz Rolls-Royce şirketiyle anlaşmaya vardığını duyurdu

DÜNYA 18.01.2017, 10:42
800 milyon dolarlık rüşvet cezası
banner404

BREZİLYA devlet petrol şirketi Petrobras’ın eski  yöneticisinin şirkete ödenen rüşveti ihbar etmesi üzerine Federal Savcılık,  İngiliz şirketi ile Petrobras’a 25 milyon dolar (81 milyon real) tahsis edilmesi  konusunda anlaştı. Ödenecek miktar Petrobras’ın uğradığı zararın telafisi için  kullanılacak. 

İş birliği anlaşması öncelikle Rolls-Royce şirketi tarafından  duyuruldu. Rolls-Royce Brezilya, Amerika ve İngiltereli yetkililer ile üç  ülkedeki yolsuzluk soruşturmalarına yardım etmek üzere anlaştığını duyurdu.  Anlaşma Brezilya Federal Kamu Savcılığı’nın 5. Koordinasyon ve İnceleme Odası’nın  onayına sunulacak.

  Rolls-Royce ile İngiliz yetkililer arasında tamamlanan anlaşma,  Brezilya ve ABD’de hala müzakere altında. Eğer anlaşmaların hepsi onaylanırsa, üç  ülkedeki anlaşmaların toplam değeri 671 milyon sterlin olacak. Rolls-royce ABD'ye  170 milyon dolar, Brezilya'ya 25 milyon dolar, İngiltere'ye 497 milyon sterlin  ödeyecek.

Rolls-Royce 2015 yılında uzmanlar tarafından yürütülen iç  soruşturmasının sonuçlarını, gerçekleri açıklığa kavuşturmak ve yürütülen  soruşturmalardaki sorumluluklarını taşıdıklarını göstermek için Brezilya Federal  Kamu Savcılığı’na verdi. Brezilya Federal Kamu Savcılığı İngiliz şirketin bu  hareketinin kendilerinden geldiğini bildirmişti.

Rolls-Royce, Petrobras eski yöneticisi Pedro Barusco’nun ödenen  rüşvetleri anlatması sonrasında yolsuzluk operasyonuna dahil edilmişti. Barusco  şubat ayında verdiği ifadesinde İngiliz şirketin Petrobras ile 100 milyon  dolarlık bir sözleşmenin imzalanması için rüşvet verdiğini söylemişti. Barusco  aynı ifadesinde ödenen paradan kimin ne kadar yararlandığını bilmediğini ama  kendisinin Rolls-Royce’dan 200 bin dolar aldığını ifade etmişti.

Brezilya’da 2014 yılında başta para aklama operasyonu olarak başlayan  “Araç Yıkama Operasyonu”, sonrasında devlet petrol şirketi Petrobras’daki  yolsuzlukları da içine alacak şekilde genişletildi. Soruşturmalar sonrasında  devlet petrol şirketinin birçok yöneticisinin rüşvet karşılığında düşük  fiyatlarla kontratlar imzalayarak şirketi zarara uğrattıkları belirlenmişti.  Yolsuzluk operasyonları devam ederken, operasyonlar kapsamında öğrenilen aklanan  para miktarı Kasım 2016 itibariyle 9 milyar dolara ulaştı.

Yorumlar (0)
21°
açık
Günün Anketi Tümü
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
banner384
Namaz Vakti 20 Ekim 2019
İmsak 05:42
Güneş 07:02
Öğle 12:47
İkindi 15:53
Akşam 18:23
Yatsı 19:37
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner440
banner545