banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

''34 yıl vergi kaçırdım''

İspanya tarihinin en önemli politikacılarından biri olan Jordi Pujol 34 yıl boyunca yönetiminde bulunduğu ülkesinde vergi ödememek için parasını vergi cenneti ülkelerinde sakladığını itiraf etti

DÜNYA 29.07.2014, 17:47 29.07.2014, 16:51
''34 yıl vergi kaçırdım''
banner404

 İSPANYA’nın Katalonya Özerk Yönetimi’nde 23 yıl boyunca başkanlık yapan ve İspanya’da kurulan koalisyon hükümetlerinde kilit politikacı olarak adını duyuran Jordi Pujol, basına gönderdiği iki sayfalık bir itiraf yazısında yurt dışında para sakladığını kabul ederek toplumdan özür diledi. CDC partisi (Convergencia Democratica de Catalunya) onursal başkanlığı ve CIU (Convergencia y Union) partisi federasyonun kurucu başkanlarından da olan Jordi Pujol’un yurdışına kaçırdığı paranın 3 milyar euroyu aştığı belirtiliyor.

Pujol’un Katalonya Özerk Yönetimi başkanı olduğu 23 yıl süresince devlet ihalelerinden işadamlarından partisine ve ailesine yüzde 3 komisyon aktardığı açıklandı.
Ünlü Katalan politikacının çeşitli üniversitelerce kendisine tanınan onursal doktora ödüllerinin de geri alınacağı duyuruldu.
Pujol’un itirafı sonucu savcılığın harekete geçtiği ve ünlü politikacıyı 15 Eylül tarihinde mahkemeye çağırdığı açıklandı. Katalunya’nın bağımsızlığını savunan ve önümüzdeki Kasım ayında bağımsızlık referandumu düzenleyeceğini duyuran CIU partisinin kurucusu olan eski başkanının bu itirafı ayrılıkçılarda tam anlamı ile şok etkisi yarattı.
Yorumlar (0)