Değirmenci: ‘Hijyen kurallarında örneğiz’

On bir ayın sultanı Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu günlerde lokantalarda iftar heyecanı yaşanıyor. Vatandaşlar çeşitli menü ve fiyat alternatifleriyle sunulan iftar sofralarında buluşuyor

ALANYA Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci konuya ilişkin Dim TV mikrofonlarına konuştu ve hijyen kurallarında Alanya’daki işletmelerin örnek olduğunu belirterek “Vatandaşımızın içi rahat olsun” dedi.  Başkan Değirmenci, “Öncelikle tüm İslam aleminin, tüm Alanya halkının ve esnaf arkadaşlarımızın Ramazan-ı Şerif’ini tebrik ediyorum. İnşallah bereketli bir Ramazan’ı hep birlikte geçiririz. Ramazan Ayı bereket ayı, bolluk ayı. Bu ayda insanların hem dini ibadetlerini yerine getirmeleri adına hem de sosyal aktivitelerde bulunmaları adına bereketli bir aydır. Bu dönem içerisinde bizim üyemiz olan restaurant ve lokantacı arkadaşlarımızın da bazıları iş yerlerini kapatıyorlar ama büyük çoğunluğu da Ramazan Ayı’yla ilgili yeni menülerle vatandaşlarımıza hizmet sunuyorlar. Böylece Ramazan Ayı’ndan hem ticari olarak faydalanmış oluyorlar hem de belediyenin de yapmış olduğu organizasyonlara ek olarak organizasyonlarla çalışmaları devam ediyor.” dedi.
Hijyen kurallarıyla ilgili denetlemelerde bulunduklarını belirten Değirmenci, farklı konseptlerdeki işletmelerin bünyelerinde lokantacılık yaptıklarına dikkat çekerek “Bu tip işletmelere karşı çalışmalarımız devam ediyor. Lokantacılık bir zanaattır. Meslektir. Bu meslekten olmayan insanların lokantacılık yapmaması gerekir” dedi. Başkan Değirmenci, “Bölgemizde yer alan lokanta ve restaurantlarımız, daha önce yapılan çalışmalarla birlikte hijyen konusunda Türkiye’ye örnek bir hale getirilmiş durumda. Hijyen konusunda çok hassas olduğumuzu da buradan tekrar belirtmek istiyorum. Netice itibariyle insan sağlığını etkileyen bir sektördeyiz hizmet sektörü olarak. Biz bu konuda oda olarak üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Zabıta Müdürü ile denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Kendi yaptığımız ziyaretlerde de birçok şeyi gözlemliyoruz. Eksik olan konularda esnafımızı uyarmakla beraber eksikleri tamamlamakta onlara destek oluyoruz. Üyelerimiz haricinde işletmelerde birtakım sıkıntılar var. Bu dönem inşallah bu sorunları çözeceğiz. Başka meslekten insanların gıda üretmelerini engellemek adına önümüzdeki süreçte ortaklaşa çalışmalarımız olacak. Dediğimiz gibi insan sağlığı her şeyden önemlidir. Herkes kendi işini yapmalıdır. Kendi üyelerimizin işlettiği işletmelerimizin fiziki anlamda dört dörtlük olmaları adına çalışıyoruz. Bu meslek bizim mesleğimizdir. Bu mesleği yaparken de biz sorumluyuz. Bizim dışımızdaki insanların kendi mesleklerini yapmalarını rica ediyor ve önemsiyoruz.” diye konuştu.
Ramazan Ayı’nda işletmelerin fiyat tarifeleriyle ilgili “Esnaf arkadaşlarımız en uygun fiyatı belirlemeye çalışıyorlardır. Bu bir sektör olduğu için insanlar fiyatları kendi ürün çeşitlerine göre organize ediyorlar. Herkesin talebine göre ucuz ürün de var, daha pahalısı da var, bu bir arz-talep dengesidir.” diye konuşan Hüseyin Değirmenci, herkesin kesesine göre ürün olduğunu belirtti.

YORUM EKLE

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479