banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

05.11.2013, 22:37

Çocuklarınızın arasında kaç yaş fark olmalı?

Bir çocuğun sahip olduğu kardeş sayısının, aslında kişilik ve karakter gelişimine dolaylı olarak tesir ettiğini biliyor muydunuz? Tek çocuk olmak, her zaman kötü bir durum olarak kabul görse de acaba gerçektende öyle midir?
Son yıllarda yapılan araştırmalar, tek çocuklarla ilgili aslında doğru kabul edilen pek çok şeyin yanlışlığını kanıtlar nitelikte... Bundan yıllar önce neredeyse bir 'hastalık' olarak görülmekte olan 'tek kardeş' olma hali gerek günümüzün ekonomik koşulları gerekse kadınların kariyer peşine düşerek, eskiye oranla, daha geç yaşta çocuk sahibi olmaları sebebiyle artık daha yaygın bir durum halini alıyor.
Tek çocuk, çoğu defa kardeşleri ile doğal olarak yaşayacağı sosyalleşme sürecini yaşayamadığı için sosyal ve duygusal gelişimini yeterince tamamlayamamaktadır, kabul edilir. Aslında bir bakıma doğrudur, denilebilir. Şöyle ki bir çocuk, her ne kadar belli bir yaşa geldiğinde kreş ve anaokuluna gitse de, başkalarının çocuğu ile sosyalleşmesi kendi kardeşi ile kazanacağı sosyallik gibi olmamaktadır. Zira kardeş, kardeş ile sadece yalın bir sosyalleşme değil, aynı zamanda "duygusal" bir sosyalleşme yaşamakta, aidiyet duygusunu da geliştirmektedir.
Çocuklarınız arasında 1 veya birkaç yaş fark olursa: Kardeşler arasındaki yaş farkı eğer 1 yaş olursa; ilk çocuğunuzun ciddi bir 'duygusal yoksunluk' yaşama ihtimali olabilir. Zira, anne, yeni kardeşe hamileyken ve karnındaki bebeğine odaklanırken; kucağındaki bebeğini ihmal edebilir. Etmese bile çocuk tarafından bu, böyle algılanır. Dahası bu dönemde kardeşler arası çatışma ve anlaşamamazlık baş gösterebilir.
3 yaş fark olursa: 3 yaş döneminin en favori özelliği, çocukların "Ben merkezci" oluşudur. Her şeye itiraz etme, kıskançlık, ben merkezcilik bu yaş dönemindeki çocukların en belirgin özelliğidir. Kardeşler arasındaki yaş farkının 3 olması çocuk açısından ciddi bir sorun olmasa da, anne ruh sağlığı açısından oldukça yıpratıcı bir süreç halini alabilir. Çocuklar söz dinlemeyrek yaramaz bir tavır sergileyebilecekleri gibi, kardeş kıskançlığı ve çekememezlik baş gösterebilir.
4 yaş fark olursa: Büyük kardeşin minik ergenlik dönemi olan 3 yaş dönemini atlattıktan sonra bir kardeşinin olması, hem anne ve hem de çocuk ruh sağlığı açısından en dengeli dönemdir. Zira bu dönemde, büyük kardeşin 4 yaş dönemine denk gelen sosyalleşmek için arkadaş arayacağı, kardeş isteğinin oluşacağı dönem bu yaş dönemidir.
5 ve daha fazla yaş farkı olursa: Yeni bir bebek kararı vermeden önce mevcut olan çocuğunuzun fikrini almanız fevkalade önemli bir adım olacaktır. Çocuk, aileye yeni bir fertin dahil olmasını kabullenemeyebileceği gibi bunun tam tersi bir tavır sergileyerek kardeşini büyük bir heyecan ve de merakla bekleyebilir. Ona hediyeler alıp, sürpriz hazırlıkları içerisine girebilir. Bu, ileride yaşanılması muhtemel kardeş kıskançlığı krizlerini önleyebilecek takdir edilesi bir basamaktır. Unutmayın çocuklarınız, hayatınızın mihenk taşları... Onları sevgiyle sarın ve kucaklayın. An, sizlere sunulan en ama en değerli armağan. Keyfini çıkarın. Mutlu günler!

Yorumlar (0)