CHP’li Şehir Plancısı Demirci’den ‘mesleki’ yaklaşım

İl olmak, Alanya’nın gündeminden yıllardır düşmeyen bir konu. Peki, ekonomik ve nüfussal açıdan pek çok ili geride bırakan Alanya, kentsel olarak il olmaya hazır mı? Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi ve Alanya Belediye Meclisi'nin Cumhuriyet Halk Partili üyesi olan Şehir Plancısı Erkan Demirci, merak edilen soruların yanıtlarını Dim TV’ye (dimtv.tv) verdi

İL olmanın birtakım ölçütlere bağlı olduğunu ifade eden Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi ve Alanya Belediye Meclisi'nin Cumhuriyet Halk Partili (CHP) üyesi olan Şehir Plancısı Erkan Demirci, bu ölçütleri sıralayıp Alanya’nın konumunu şöyle değerlendirdi: “İl olmak bazı ölçütlere bağlıdır. Bunlardan biri, il olması düşünülen yerin kendine yeten bir ekonomisinin olmasıdır. Coğrafi olarak ise diğer illere olan mesafesinin önemi vardır. Nüfus da önemli bir etkendir. Bunların hepsine birden baktığımızda şu manzarayı görürüz: Alanya’dan, 44-45 ildekinden daha fazla vergi toplanmaktadır. Nüfus olarak 22 ilden daha büyüğüz. Tarımımız var ve hizmet sektörümüz çok gelişmiş vaziyette. Geçenlerde okuduğum, 150 büyükşehir ilçesini kapsayan ankette Alanya 39. sırada ve diğer 38’i İstanbul’un Beşiktaş’ı, Antalya’nın Muratpaşa’sı gibi merkez ilçeler. Yani merkezden kopuk ilçeler arasında il üçte yer alıyoruz. Bu anlamda bütün ölçütleri sağlamaktayız.”

‘İYİ BİR PLANLA TÜM SORUNLAR ÇÖZÜLEBİLİR’
Alanya’nın tarihsel bir birikimi olduğunu anımsatan Demirci, “Alanya’nın bir ‘şehir geçmişi’ ve tarihi var. 1200’lü yıllardan bu yana Selçuklulara başkentlik yapmış bir ilçeden söz ediyoruz. Cumhuriyet’le beraber Manavgat ve Gazipaşa’nın Alanya’ya bağlı olduğunu, daha sonra ayrıldıklarını görüyoruz. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda Alanya’nın il olmayı hak ettiğini düşünüyorum. İl olduktan sonra Alanya’ya 25-30 kamu kurumunun müdürlükleri gelecek ve halihazırda Türkiye ortalamasının üzerinde artan nüfusumuz daha da artacak. Bu anlamda şehir yaşamında bize olumsuz etkileri olabilir, fakat bunlar iyi bir planla yok edilemez etkiler değildir. Kamu kurumlarını il sınırları içerisinde dağıtır ve tüm nüfusu belirli yerlerde toplamazsak bu sorunları çözebiliriz. İl olunca artacak bütçemizi de ulaşım ve altyapı sorunlarına aktarırsak, olası zararların önüne geçebiliriz." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner540

banner518

banner481

banner472

banner479