banner452

banner449

banner552

banner481

banner472

26.11.2019, 19:20

Bu yazıyı okumadan Resort Kongresi'ne katılmayın

Küresel Turizm Sektörü’nün iç dinamizmi hız kazandı. Otel, uçak kruvaziyer,tur operatörü ve DMC şirketlerinde görülmemiş bir hareketlilik var. 
Şirketler arası satın almalar, birbirlerine ortak olmalar medyanın birinci sayfasından düşmüyor.  Öger’i ve Intours’u satın aldığı açıklandığında Avrupa’nın TV kanallarında Anex Rüzgarı önemli haber olarak defalarca verildi.
Şirketlerin çoğunun büyüme planları var. Bazı şirketler gelecek yılların atılımlarını gizli tutsa da ekonomistlerin veya borsa uzmanlarının yorumları şifreleri çözebilenlere yeterli ipuçları veriyor.
SİHİRLİ YENİ ANLAYIŞ: 
GRUP İŞLETMECİLİĞİ 

Grup tur operatörlüğü ve grup otelciliğinin mümkünse havayolu işletmeciliği ile harmanlaması piyasalarının geniş ve farklı ürün kapasitesi taleplerine karşı tek geçerli cevap. 
Bunun yanında devamlı artan iyi hizmet ve fiyat baskısına karşı tek çare.
Klasik anlamda ‘Herkes kendi işini yapsın, otelci otelciliğini, tur operatörü tur operatörlüğünü bilecek!' sözü bugünkü şartlarda anlamını yitirdi.
İKİ SOMUT ÖRNEK 
En büyük tur operatörü TUI, bizzat kendisi demeçlerinde "Yatırım yapmayıp sadece satış tarafına oynasaydık ve zamanında kendi otel, uçak, kruvaziyer gemilerimizi mülk olarak bünyemize katmasaydık, biz de Thomas Cook’un durumuna düşebilirdik" diyor. TUI şu an en doğru ölçekte işletme ve satış dengesi kuran turizm şirketi olarak borsada yerini alıyor.
Aynı şekilde FTI Grubu son 6-7 yılda muazzam bir yeni yapılanma ile hem satışlarda hem de işletmecilikte büyük bir global oyuncuya dönüştü. Ürünü hızlı/esnek satışa sunma becerisinin yanında müşteri profiline en uygun başarılı fiyat/hizmet dengesini birbiri ile akord ederek; bu işlemi yerelde çok sıkı sektörel bağlantı ve yöneticiler ile bütünleştirerek bir çok ülkede otelcilerin en yakın dostu oldu. Sektörümüzün en karanlık yıllarında Türkiye’nin yanında durdu.
Ters akım gelişme ise Bentour tarafında yaşanıyor. Bentour butik tur operatörlüğünde başarılı bir farklılık sergiliyor. ‘Her müşteri tatilden yüzde yüz memnun dönecek’ stratejisi tuttu.
Bentour, Türkiye turizminin Almanya ve İsviçre’deki popüler aile şirketi oldu. Oğul babayı geçti. Kalite anlayışından taviz vermeden bireysel müşteri operasyon takibi iyi bir yerel servis ekibi ile bütünleşince yüz, yüz elli bin civarında müşteri kapasitesi ile de aranan önemli bir marka olunabileceği de ispatlanmış oldu. 
EN KÖTÜ TARİHİ ÖRNEK: THOMAS COOK 
Thomas Cook, turizmi önce kuran, sonra yakan,  şimdi de değiştiren şirket oarak tarihe geçti. İflas ganimeti de epey büyükmüş, tüm ebedi rakiplerinin hepsini iki haneli olarak kapasitede büyüttü. 
Şimdi özellikle Avrupa piyasalarında Thomas Cook sonrası yeni turizm düzeni başlıyor. Hazır olun.
Turizmde romantizm ve iyi niyet devri kapanıyor; yerine somut, çok yönlü müşteri güvencesi devri başlıyor. Artık öyle bir kaç milyon euro ile tur operatörü kurmak da zorlaşıyor. Teminat masrafları ağırlaşıyor. Net kâr yüzde bir çizgisine inerken tatil paketi reklamlarının bile değişmesi bekleniyor: "Tatil mutluluğunuzu garanti ediyoruz” yerine "Tatil ve seyahat paranız bizde tamamen güven altında" sloganları çok yakında başlayabilir.
AB merkezi Brüksel’de, ilgili siyasiler, sigorta   şirketlerinden müşterinin ödediği tüm paranın güven altına alınması için yeni sigortalama çözümleri talep ediyor.
Müşteri paraları ile ilgili çok değişik modeller üzerinde harıl harıl çalışılıyor, belki tur operatörleri kendi bünyelerinde bir fon oluşturarak kendi bankaları ile değişik bir sigortalama sistemi yaratacaklar.
En güvenli tatil sloganı, ucuza, daha da ucuza kavramının önüne geçecek. 
İNGİLTERE'DE MÜŞTERİ KAYBIMIZ OLMAZ 
İngiliz tur operatörlerinin 'Türkiye'ye güveniyoruz 'sözünü aslında 'Türkiye olmadan olmuyor!' olarak anlamalıyız. 
Güçlü olan bizim ürünlerimiz. Tur operatörlerinin markalarının cazibesi bizim ürünlerimizin arkasından geliyor.
İngiltere'den turist getirmek aslında kolay, İngiliz müşteri markacı değil ve online satışlara en yoğun cevap veren bir toplum.
Türkiye'ye geniş bir uçuş programı ile Belek’teki bir otelin bedeli kadar ciddi bir yatırımla Türkiye'ye milyonun üzerinde online satış ile müşteri getirmek ve bu sayıyı her yıl arttırmak mümkün. 
ALMANYA ÇOK FARKLI VE EN ZOR PAZAR 
Almanlar tanınmış markalara en bağımlı müşteriler, kredi kartlarını en az kullanan, seyahat acentalarının tavsiyelerini (Reisebürolar) en dikkate alan bir müşteri profili toplumu. 
Ancak en müdavim (repeat) müşteri eğilimi sergileyen de Alman müşteri. Hizmetini bir beğensin, kırk yıl peşini bırakmaz. 
DÜNYA GENÇLERİNİN ADRES DEFTERİNDE TÜRKİYE NEDEN YOK? 
Yaşamın kendisi zaten onlar için bir startup mücadelesi, yaratıcı ve her daim farklı olma duygusu onları hızla küresel dünyadaki ilham kaynaklarına doğru mıknatıs gibi çekiyor.
Gençler için full hürriyet/total özgürlük içinde aralıksız, kopuksuz online iletişim, etkileşim, yönetişim ve paylaşım bir nevi hayat enerjisi.
Yemeğe, uykuya, maça, spora, dansa ara verebilirler ama online iletişime asla!
Bugünün genç gezginleri tarihin derinliklerine kafalarındaki modüler, yüksek çözünürlüğe sahip renk dünyası içinde akan akıl ve zeka akımı üzerinden yaklaşım gösterirken; aynı anda geleceğin yenilikçi, kolaylaştırıcı, cana/mala, özgür ifadeye/düşünceye saygılı olarak farklı ve aykırı düşüncenin dinamizminin yaratıcılık enerjisine dönüştüğü, paylaşım ekonomisinin en tepe yaptığı nokta ve merkezlerde kültür, sanatın, yarının dünyasına oluk oluk aktığı destinasyonlarda kendilerini daha mutlu hissediyorlar.
Türkiye mutlaka Young Discoverers adı altında tüm dünyayı kapsayan genç dili ile bir tanıtım kampanyası başlatmalı.

***

Avrupa'nın en büyük seyahat acentası koperasyon şirketi RTK, Thomas Cook'a ait acentalarını satın alarak grubuna kattı ve seyahat acentası işletmeciliğinin açık ara en güçlü ve verimli adresi oldu.
Seyahat acentası işletmeciliği Avrupa'da yeniden doğuyor. 
Paket turların içleri güçlendirilecek,  Reisebürolar oteller ve destinasyonlar ile daha yakınlaşmak istiyor. 

***

Bu anlamda Anex'in Öger'i başka yatırımcılara kaptırmaması Türk turizmi için çok stratejik ve başarılı bir çalım oldu. 
Hayırlı olsun. Kutlarım.  
Öger varlıklı Alman ailelerin 90'lı yıllarda en yoğun kullandığı tur operatörü idi.
Savaş sonrası 2. ve 3. nesil Almanlar için ÖGER kavramı Türkiye Tatili anlamına geliyordu.  
Ancak o yıllarda Öger şirketinin içinde ve yönetiminde yüksek sosyal kabiliyet sergileyen ve Alman toplumuna yönelik sıcak iletişim kurabilen ekip vardı. Öger'in bu gücü yeniden canlandırılabilirse ancak varlıklı yeni Türkiye müşterisi yaratılabilir. Yoksa yine aynı havuzda fiyat savaşları içinde iner, çıkar, durur...
Öger markasına Almanya’nın en seçkin satış acentalarının güçlü destek vereceğinden hiç şüpheniz olmasın. Biz de destek olacağız, siz de olun. 

***

Balkanlarda, Rusya’da, Türki cumhuriyetlerde, Latin Amerika’da, şimdi de Asya’da Türk kökenli Tur Operatörleri güç kazanmaya devam ediyor. DMC'lerimiz ciddi atakta, hatta saldırıda. Türkiye bu konuda dünyanın en şanslı ülkesi. 
Çürüyen Expo’ya harcanan para Türk tur operatörlerine uzun vadeli, düşük faizli kredi olarak verilseydi dünya turizmini ele geçirirdik. Bunu herkes bir yere yazsın.

***

Türkiye’nin Samsung’u turizm markalarıdır. Ülke ekonomisinin lokomotifidir, nakit parasıdır turizm. Turizm markalarımız hem kazandırıyorlar, hem de Türkiye’nin dünya toplumları ile iletişimini sağlıyorlar. Daha kurumsal, uzun vadeli destek ve teşvik sistemleri, özel fonlamalar ile dünya pazarlarının cirosunun önemli bir bölümümü Türkiye üzerinden geçirebiliriz.


***


Antalya havalimanın yurtdışından giriş yaptığınız anda konular hemen farklılaşıyor :


Tanıtım ajansı , yeni vergiler , Türsab seçimleri ;


Esasında dürüstçe yazacak olursak , her şeye rağmen bu gelişmeler içinde Türkiye’de olduğumuz için sektörümüz çok şanslı durumda , şikayet edenler kıymetini bilsin.


Dünyanın hiç bir yerinde turizm yatırımcılığı ve işletmeciliği Türkiye’deki kadar kolay değil.  


İspanya , Yunanistan, İtalya , Portekiz gibi rakip ülkelerde turizm işletmeleri vergilerden ve özelikle otel içi sendikalardan dolayı burnundan iple ulusal ve yerel mevzuata ve yasalara sımsıkı bağlılar. Türkiye’nin karşısında rekabette kıpırdıyamıyorlar.
Rakip ülkelerdeki personel istihdam mevzuatı çok sert ve düzenli .

Bizdeki gibi “bu adamı alın, şu adamı hemen atın!” oralarda çok zor, imkansız, yasak, suç!

Vergi amirleri Yunanistan’da yıllardır otel lobilerinde sabahlara kadar oturup gelip gideni sayıyorlar..


İspanya’da sendikalar sahibini otele sokmuyor , Portekiz’de çevreciler peşinize bir düştümü, ülkeyi terk edin daha iyi.


Öyle imar affı gibi Türk’e özel uyanıklık da oralarda yok. Avrupa’da bir metre kare imarsız inşaat yap , adamı oyarlar , ister başbakan ol, ister vali , gelip hemen yıkarlar . Okkalı cezayıda yazarlar ..Kim olursan ol affetmezler ...

Buna karşılık vergilerin çoğu yerel yönetimin kasalarına aktığı için otellere yerel destekler ve teşvikler de artıyor  ; özellikle istihdam ve eğitim konusunda devlet hep işletmecilerin yanında , vergi olarak aldığını kapının önüne hizmet olarak getiriyor . Düşük sezonda işletmelerin elemanları tutabilmeleri için yerel makamlar maaşların yarısını, hatta bazen tümünü ödüyor; şirketlerin sürdürebilirliği için devamlı farklı, iş geliştirici programlar uyguluyorlar.

Avrupa‘nın hedefi : güçlü kamu sistemi : verimli işletme , sürdürülebilir kârlılık, daimi şirket içi eğitim/araştırma ve korunan çevre ile sağlanan kalıcı yerel kalkınma. 

Biz galiba henüz bu aşamada değiliz .

***


Sektör olarak Türkiyedeki yeni vergilerden çok, yıllardır kıskacında sıkıştığımız faizlerin yüksekliğinden şikayetçi olmalıyız. Sektörümüzün devamlı kazanını hep bankalar , bazı otellerimiz tamamı ile bankalara çalışıyor . 


Denizbank niye birkaç kere büyük başarı ile yüksek fiyata yurt dışında alıcı buldu ki ? Çünkü Türkiye’nin en çok gelecek vaad eden, en dinamik sektörü turizmine sım sıkı angaje olduğu için: Türk turizminin geleceğine ve büyüme potansiyeline inandığını devamlı vurguluyarak bunu stratejik karar olarak dünya piyasaları ile komünike ederek Denizbank reytingi hep üstte tutabilmeyi başardı.


***


Turizm ajansı’nın kendini önce sektöre ispatlaması lazım. Faydalarını ve getirisini görmeden bir şey söylemek zor . Bakan Ersoy çok çalışkan çıktı, her gün 18 saat koşturuyor. Küçümsemeyelim , o koltuk o kadar kolay değil. Hele Ankara’daki kasaların tam takır olduğu bir devirde; sektörün devamlı ‘rekor üzerine rekor kırıyoruz!’ çığlıklarının uğultusunda ülkenin tüm diğer sorunlarına baktığımızda gerçekten o koltukta oturmak o kadar kolay değil.. Biraz empati yapın . 

Benim Ankara’daki kaynaklarım verginin maliye bakanlığı tarafından çok daha yüksek oranda istendiği ve Mehmet Ersoy’un bunu durduğu yönünde olduğunu söylüyor..

***

Dere geçerken at değiştirilmez .

Türsab’ın borç harç sıkıntılarını üzülerek öğrendik , yaşadık. Türsab’ı güçlendirmek eski sağlığına ve saygınlığına kavuşturmak için kim ne derse desin Firuz Bağlıkaya çok emek sarfetti . Bağlıkaya bir dönem daha kalmalı/kalacak. Ancak ikinci dönemde artık üye acentaların ticari geleceği için Türsab’ın tüm ekibi ile dünyaya açılması kaçınılmaz bir hale geldi. 

Bağlıkaya’nın seyahat acentalığının kabuk değiştirdiği , hatta eridiği bir zamanda tüm yurt dışı pazarlarda TÜRSAB‘ın bayrağını dikmesi lazım. Türsab üyelerinin ticari hareket alanını genişleten , partner acenta bağlarını güçlendiren yeni model ve sistemler inşa etmesi zaruridir.  


Bağlıkaya’nın acentalata çağrısı “İstikametiniz yeni müşteri kaynaklarına hücum “ olmalıdır .


Yeniden hatırlatayım : Özel bireysel ürünler, smart grup programları, yeni tarz içi zenginleştirilmiş tatil paketleri ile butik, travel tailor , grup, dernek, spor, inanç, emekli, sendika, klise,  öğrenci, sağlık, gibi hızlanan ve devamlı büyüyen satışların izlendiği   pazarların TÜRSAB’ın güçlü yerel acentalarına partner olarak kazandırılması için harekete geçmesi için artık zaman tükeniyor .


Müşterilerimizi hergün artarak kendisine mıknatıslayan küresel algoritma canavarlarından akıllı projeler ile vergisini kayılımoldığu yerde ödeyen , gerçek adresteki yerel yapılara çekmek için çok yönlü/renkli kampanyalar başlatmak için geç bile kalındı .


Şimdi blockchain den sonra ANN teknolojileri devreye girecek , satış ve sunum sistemleri o kadar kolaylaşacak ve hızlanacak ki, artık acentaların kendilerini koruyabilmeleri için Avrupa’da örneği olduğu gibi ticari koperasyon işletmeciliği için kafa yormalarınızda ben buradan tavsiye etmiş olayım .


Yeni satış teknikleri, algoritmalar , yapay zeka ve küresel kapitalizm gücü ile seyahat acentalarımızın müşterilerini tekelleşen yapılara kaybedeceğine TÜRSAB NEW VISION, NEW PARTNERS, NEW GOALS , yeni vizyon, yeni partnerler ile yeni hedefler ile dünya piyasalarında tüm ulaşabilinen klasik/bilinen/tanınan pazarlardan en trendy yeni/bilinmeyen /tanınmayan niş pazarlara kadar 5 kıtayı taraması önem arz etmektedir .


***


Antalya’nın sorumlukları artıyor :

Türkiyemizin misafir odası Antalya 15 milyon turist sayısını aştı: Büyük bir başarı, hele daha 2-3 yıl önce yurt dışı medyasının battı, bitti , yandı dediği noktada bu sayıyı 198 ülkeden gelen turist ile yakalamak hepimizin başarısı . Hepinizi gönülden tebrik ederim :


Birbirinizi Resort Kongresinde şöyle bir kucaklayın : 


Değerli dostlar , ancak Antalya artık büyümemeli bilakis kalkınmalı :

Etrafınıza bir bakın, bu düzensizliği, çarpıklığı , beton yoğunluğunu sizde yeniden kaydedin. Bu sayıya ulaşıncaya kadar sadece büyüdük ancak kalkınamadık : herşey ortada :

Şimdi kentsel dönüşüm projelerini hızlandırması gerekiyor.


15 milyon turiste ve 3 milyona yaklaşan bir nüfusa hizmet veren bir kent çok farklı bir anlayış ile projelendirilmeli. Hava, su, toprak temizliğinin başında alarm durumunda nöbet tutulmalı.


Unutmayın ! Antalya sadece herhangi bir kent değil , ülkemizin en büyük istihdam merkezi . Ülkemizin diğer kentlerden en büyük satın alıcısı. 

Antalya Türk ürünlerin ana buyer’i


İş, aş gelecek burada :


Farkındamıyız?


Antalya’nın yerlileri, yeni sakinleri, Antalya’nın yabancı müdavimleri, Antalya’nın ebedi dostları hepsi ağız birliği ile daha sağlıklı, temiz, yeşil, özgün Antalya talep ediyor .

Antalya’da Türk misafirperverlik noktaları, (Turkish Hospitaly Point ) kurmamız, kazandırmamız artık kaçınılmaz oldu. Bu noktaların Türk çayı, kahvesi, ayranı, gazozu, limonatası vs. profesyonelce, tertemiz ortamlarda ve özgün bir ambiyansta sunabilmesi ATSO tarafından işler oturuncaya kadar devamlı teşvik edilmeli, Belediyeler tarafından da bu yapılar güçlendirilmelidir. 


Türk gelenekleri şehirde birer birer kayboluyor. Son çınar altı kahvelerimiz , piyazcılarımız, haşlamacılarımız gidiyor , yerine pizzacılar, hamburgerciler yerleşiyor.


Sözde o kadar milliyetçiyiz ki turistlere yabancı çay, kahve, giyim , kuşam satarken zevkten kendimizden geçiyoruz .


Çakma, çaktırma işlerimiz de büyümeye devam ediyor evelallah. . 


Arkadaşlar , Bu kadim toprakların sesini samimice dinlemeliyiz . Üstünde oturduğumuz tarihi içimizde, en derinlerimizde hissetmeliyiz, anlamalıyız . 

Sizde sayın başkanlarım , valilerim, bakanlarım bu toprakların sesini lütfen bi dinleyin . 


Mutsuz toprakta mutlu canlı yetişmez . Can mutlu değilse o zaman bana ne bu rakamlardan , sayılardan . 

Dünyadaki en son ve önemli trend sağlıklı ve yerel beslenme. 

Dünyada yeni trend olan bu hareketi 

Antalya binlerce yıl önceden beri ilk uygulayanlardandı. Şimdi bizim en ananevi zenginliklerimiz bize uzak ülkelerden yeni trend olarak geri dönüyor .  Ne kadar üzücü . 

Yerel ve sağlıklı sözcükleri bir araya gelince zaten geleceğin turizminin şifrelerini çözmüş oluyorsunuz . Antalya yerel ve sağlıklı beslenmenin dünya merkezi olmalıdır . Antalya ismini duyanların ağzı sulanmalı , gönlü heyecanlanmalıdır . 


Bu duyguları yaratacak ve kurumsal olarak işleyecek, yönetecek liyakatlı insanlarımız fazlası ile var.


Nirvana logoon luxury akıllı bir hamle ile konseptini Local&Healthy All Inclusive Resort diye değiştirdi. Bu sürdürebilir hizmet anlayışının resort işletmeciliğinde öncüsü oldu.


Cyristal grubunu kutlarım . 


***


Küresel turizmi tehdit eden yeni terör:

Kir ve zehir

Müşteri tatilde sağlığını güçlendirmek istiyor ve kirli , pisletilmiş, zehirlenmiş noktalardan tamamen uzaklaşıyor, oraları ne kadar tarihi, ne kadar popülerde olsa ismini duymak , yerini bile bilmek istemiyor.


Müşterinin gözünde artık gerçek lüks sağlıklı ve güvenli olandır, bu anlamda Antalya’da da sıkıntılar var ve turist bunu biliyor, görüyor 


Aşırı ilaçlama, yoğun plastik, blok beton, bunların hepsi turistlerinde konuştuğu konular :

Sayın protokol siz bunları duymuyorsunuz çünkü Antalya’ya gelen turistler ile konuşmuyorsunuz .

Ben konuşuyorum , sizde artık konuşun, Antalya hakkında bilmediklerinizi turistlerden öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (1)
tarım ; temiz çevre ile yapılır. 2 hafta önce
yeşil, denetimli, temiz hava-su- toprak esastır. bunlar satılamaz. devredilemez...
12°
açık
Günün Anketi Tümü
Alanya’nın en gözde lokasyonlarından biri olan Damlataş’ta bulunan DEMAŞ arazisi sizce nasıl değerlendirilmeli?
Alanya’nın en gözde lokasyonlarından biri olan Damlataş’ta bulunan DEMAŞ arazisi sizce nasıl değerlendirilmeli?
banner384
Namaz Vakti 16 Aralık 2019
İmsak 06:31
Güneş 07:57
Öğle 12:58
İkindi 15:29
Akşam 17:49
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 15 33
2. Beşiktaş 15 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 15 25
6. Galatasaray 15 24
7. Malatyaspor 15 23
8. Alanyaspor 15 23
9. Göztepe 15 20
10. Gaziantep FK 15 20
11. Denizlispor 14 18
12. Gençlerbirliği 15 17
13. Çaykur Rizespor 15 17
14. Kasımpaşa 15 15
15. Konyaspor 14 14
16. Antalyaspor 15 13
17. Kayserispor 15 10
18. Ankaragücü 15 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 15 33
2. Erzurum BB 15 27
3. Akhisar Bld.Spor 15 26
4. Ümraniye 15 25
5. Menemen Belediyespor 15 25
6. Bursaspor 15 24
7. Fatih Karagümrük 15 23
8. Keçiörengücü 15 22
9. Balıkesirspor 15 20
10. Altay 15 20
11. Giresunspor 15 19
12. İstanbulspor 15 18
13. Adana Demirspor 15 18
14. Altınordu 15 14
15. Osmanlıspor 15 11
16. Boluspor 15 11
17. Adanaspor 15 9
18. Eskişehirspor 15 5
Takımlar O P
1. Liverpool 17 49
2. Leicester City 17 39
3. Man City 17 35
4. Chelsea 17 29
5. Tottenham 17 26
6. M. United 17 25
7. Sheffield United 17 25
8. Wolverhampton 17 24
9. Arsenal 17 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 17 22
12. Burnley 17 21
13. Brighton 16 19
14. Bournemouth 17 19
15. West Ham 17 19
16. Everton 17 18
17. Aston Villa 17 15
18. Southampton 17 15
19. Norwich City 17 12
20. Watford 17 9
Takımlar O P
1. Barcelona 16 35
2. Real Madrid 16 35
3. Sevilla 17 31
4. Getafe 17 30
5. Atletico Madrid 17 29
6. Real Sociedad 17 28
7. Athletic Bilbao 17 27
8. Valencia 17 27
9. Granada 17 24
10. Osasuna 17 23
11. Levante 17 23
12. Real Betis 17 23
13. Villarreal 17 22
14. Deportivo Alaves 17 19
15. Real Valladolid 17 19
16. Eibar 17 16
17. Mallorca 17 15
18. Celta de Vigo 17 14
19. Leganés 17 10
20. Espanyol 17 10
banner440
banner545