banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

18.07.2014, 01:07

Boşanmış aileler dikkat! Bu yazıda çok şey var

BOŞANMA, karar ve sonuç itibariyle aile bireylerinin tümünü etkileyen bir durumdur. Bu durumdan en çok etkilenen hiç kuşkusuz çocuklardır. Bir evliliği, başa çıkılamayan sorunlarla sürdürmenin çocuk üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler bazen boşanmanın etkisinden çok daha yıpratıcı ve yıkıcı olabilmektedir. Boşanmanın nedeni ve şekli, çocukların boşanmadan ne kadar etkileneceğini belirler. Huzursuz bir aile ortamında yaşayan çocuklar, gençler, hayat karşısında daha çok yaralanır, yıpranır ve kırılırlar. Belki size bu durumu davranışlarıyla gösteremezler ama ev dışında (okul, iş...) sürekli bir düşünce halindedirler. Çocuğun/gencin bu durumu, bir süre sonra çevresindekilere de yansımaktadır. Aradan zaman geçtikçe çocuk, kendisini toplumdan soyutlamaya başlar. Hiçbir şeyden tat al(a)maz hale gelir, içe dönük bir yaşam anlayışı benimsemeye başlar. Konsantrasyon ve dikkatteki azalmalarla paralel yapılan işte sürekli bir hata ve başarısızlık görülür. Bununla birlikte uykusuzluk ve iştahsızlık başlar.
EMOSYONEL KAYGILARA DİKKAT!
Boşanma veya ayrılma kararı açıklandığında 2,5 - 6 yaş aralığındaki çocuklarda çeşitli emosyonel tepkiler karşımıza çıkabilir. Bunlardan en önemlileri: Üzüntü, korku, aşırı kaygı, güvensizlik, içe kapanıklık, ayrılma kaygısı, uyku ve iştah problemleri...
Ebeveyn ayrılığı ve dağılan aile bütünlüğü sonrası, hemen hemen tüm çocuklarda korku ve kaygı görülür. Çocuk, bu korku ve kaygılarını da sürekli anne ya da babasının eteğine, ceketine yapışır bir şekilde gidermeye çalışır. Anne ve babanın burada dikkat etmesi gereken nokta, çocuğun ağlamalı hallerini çok fazla dikkate almadan ona bunun normal bir durum olduğunu hissettirmektir. Sırf çocuk ağladı, anne ve babasını bir arada görmek istiyor diye sürekli gerginlik yaşanan bir ilişki de birleşme olması, doğru değildir.
TEK ÇARE BOŞANMAK MI?
Okul öncesi dönemdeki çocuklar, tüm yaşanılanlardan kendilerini suçlu tutmaya meyillidirler. Çünkü onlara göre doğadaki birçok olayın merkezi kendileridir. Bu yüzden dolayı da ebeveynlerinin ayrılığından ya da evi terk etmesinden dolayı kendilerini rahatlıkla suçlayabilirler. Hatta ve hatta aradaki bu durumu düzeltmenin kendilerine bağlı olduğunu düşünebilirler. Bazen bir evlilik sorununu çözmenin tek yolu evliliği sona erdirmekten geçer. 'Çocuk, mutsuz bir ailenin içinde günbegün eriyeceğine bir kere erir, sonra da unutur gider' diye düşünen ebeveynler, çareyi bir süreliğine ayrılma veya boşanma da bulmaktadırlar.
5 - 8 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN EBEVEYN BOŞANMASINA KARŞI VERDİĞİ TEPKİLER NELERDİR?
• Beş yaşındaki çocuklar duygularını ve saldırganlık gibi bazı dürtülerini kısmen de olsa kontrol edebilmeyi öğrenmişlerdir.
• Kişilikleri yavaş yavaş yerine oturmaya başladığından dolayı, dünyaya ve çevrelerine büyük bir ilgi duyarlar.
 •Bu dönemde anne - baba ayrılığı ya da boşanma, çocuğu derinden etkileyip sağlıklı gelişimine sekteye uğratabilir. Vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu, boşanmanın ne anlam ifade ettiğini düşünerek geçirebilirler. Çocuklar bu dönemde evden ayrılan ebeveynin fiziksel boşluğunu kuvvetli bir biçimde hissederler. "Bana kim bakacak? Bana ne olacak?" "Artık kimse beni düşünmeyecek, sevmeyecek, korumayacak" diye düşünerek, akıllarındaki tüm sorulara somut cevaplar bulmak isterler ve anne ve babalarını barıştırmak için çeşitli yollar denerler. Gerek anneye gerekse babaya karşı derin bir bağlılık duyarlar.
PEKİ, NE YAPMALI?
Yukarıda da bahsettiğim üzere sırf çocuk mutsuz olacak korkusuyla haz almadığınız bir ilişkinin içerisinde olmak, kendinize yapacağın en ama en büyük haksızlıktır. Dünya da tek onun anne ve babasının boşanmadığını, bu durumun son derece doğal ve kabul edilebilir olduğunu o da zamanla anlayacaktır. Bu yüzden onun olumsuz davranışlarını pekiştirmekten şiddetle kaçının.
9 - 12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN EBEVEYN BOŞANMASINA KARŞI VERDİĞİ TEPKİLER NELERDİR?
• Bu yaş grubundaki çocuklar genellikle, anne babanın boşanmasını daha rahat kabullenirler, ancak yaşamlarına yansıyan sonuçları sebebiyle anne ve babaya karşı öfke duyabilir, olumsuz tepkilerde bulunabilirler.
• Kendilerinden ayrılan ebeveyne karşı özlem duyabilirler.
• Eğer bu ebeveynin cinsiyeti, kendi cinsiyetleri ile aynı ise bu özlem daha da şiddetli bir hal alır.
• Bu yaşlardaki çocuklar için rol modelleri önemlidir. Anne ve babalarını, arkadaşlarını, öğretmenlerini, akrabalarını ve onların gözünde değeri olan diğer insanları izleyerek liderlik, paylaşma, arkadaşlık kurma ve olaylara olumlu yaklaşma gibi becerilerini geliştirirler.
DİKKAT!
Çocuklarınızın boşanmanızı kabul edip, bu duruma bir an evvel adapte olmasını istiyorsanız, öncelikle yapmanız gereken şeylerin bilincine varmalısınız. Nasıl mı?
• Ayrı yaşama ve boşanmanın ne anlama geldiğini çocuklarınızın anlamasına, anlamlandırmasına yardımcı olmalısınız.
• Çocuklarınızı her zaman seveceğinize ve onlara her zaman en iyi şekilde bakacağınıza inandırmalı ve bu yönde davranmaya özen göstermelisiniz.
• Çocuklarınızı diğer ebeveyn ile mutlu bir ilişki sürdürmesi hususunda cesaretlendirmeli ve bunun için elinizden geleni yapmalısınız. ('Baban bizi bıraktı, o artık başkasını seviyor sakın onu sevme, annen iyi bir kadın değil, söylediklerini dinleme bana gel' gibi durumlar hoş olmayacağı gibi çocuğun da aklını karıştırmaktadır.)
• Eski eşinizle sırf çocuğunuza yönelik yürüttüğünüz ilişkiyi mümkün olduğu kadar sorunsuz sürdürmeye özen gösteriniz.  Bu mümkün değilse de, aranızdaki sorunları çocuklarınıza yansıtmamanızda fayda var. Unutmayınız ki insanlar daima birbirlerini sevmek zorunda değillerdir ancak saygı, ortadaki çocuk hatırına baki kalmalıdır.
•Bir çocuk distress bulguları gösteriyorsa; değerlendirme ve tedavi için aile doktoru veya çocuk doktoru tarafından bir çocuk ya da erişkin psikiyatrisine ya da psikologa yönlendirilebilir. Çocuk ya da erişkin psikiyatrı ya da psikoloğu, boşanmanın tüm aile üzerindeki zorluğunu kolaylaştırmayı öğrenmelerine yardımcı olmak amacıyla anne ve babayla da görüşebilir. Psikoterapi tekniği, boşanan anne baba ve çocukları için faydalı olabilmektedir. Özellikle 5 yaş altı çocuklarda soyut zekâ gelişimi tamamlanmadığı için bu durumu onlara nasıl ifade ederseniz edin, bir şeyler söylemek, anlatmak yersiz olacaktır. Çünkü boşanmanın, evliliğin ne demek olduğunu bilmeyen çocuklar, bu durumla ilgili söylenecek şeyleri oyun olarak algılayacaklardır. Uzman desteğiyle çocuğun bu durumu en iyi şekilde kabullenmesine yardımcı olacağınızdan emin olabilirsiniz.
Yorumlar (0)