banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Yavru caretta carettalar denizle buluştu

Nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınan caretta caretta türü deniz kaplumbağaları, üreme alanlarından Antalya'nın Serik İlçesi'ne bağlı Belek'in Boğazkent sahilinde yumurtalarından çıkarak denize ulaştı

BÖLGE 26.07.2014, 15:11 26.07.2014, 14:15
Yavru caretta carettalar denizle buluştu
banner404
BOĞAZKENT Turizm Bölgesi'nde, sahilde toprağa gömülü yumurtalarından çıkarak dünyaya gözlerini açan minik carettalar hemen doğal yaşamları suya koştu. Çevrecilerin yardımcı olduğu yavruların yumurtadan çıkış ve denizle buluşması süreci, bölgedeki yerli ve yabancı tatilciler tarafından da ilgiyle takip edildi.

Belek Turizm Yatırımcıları Birliği, Hacettepe Üniversitesi, Çevre Şehircilik Orman ve Su işleri Bakanlığı'nın destekleriyle 1998 yılından bu yana Belek bölgesinde caretta caretta deniz kaplumbağalarını koruma projesini gönüllü ekipler yürütüyor. Proje başkanı Ali Fuat Canbolat, "15 Mayıs'ta başladığımız proje çalışmalarında carettaların kumsallara bıraktığı yumurtalardan çıkan minik yavrular ekiplerimiz tarafından denize ulaştırılıyor. Ilk yavrularımız Boğazkent sahilinde dünyaya gözünü açtı" dedi.

CARETTALARIN YAŞAM MÜCADELESİ

Neslini sürdürebilme mücadelesi içindeki caretta carettalar yalnızca yaşam alanlarının yok edilmesiyle değil sokakta başıboş hayvanlara karşı da yaşam savaşı içinde. Belek bölgesinde bu hafta 2 yetişkin caretta caretta köpeklerin saldırısı sonucu öldü.

Ali Fuat Canbolat, "Manavgat Denizyaka bölgesindeki başı boş köpekler tarafından carettalar bu hafta saldırıya uğradı ve iki caretta yaşamını yitirdi. Bundan önce de aynı bölgede yine köpek saldırısından bir caretta ölmüştü. Hayvanları hepimiz seviyoruz, destekliyoruz ancak sokağa atılan başıboş köpekler açlıktan carettalara saldırıyor" diye konuştu.
Yorumlar (0)