banner468

Serik'te can pazarı

Aşırı yağışlarla dolan Karacaören Barajı'nın kapakları açıldı, suyun akış yönündeki Gebiz Deresi taştı. Bu sırada otomobille sele kapılan iki Alanyalı turizmciden Ümit Rıza Türktaş bir ağaca tutunması sayesinde arkadaşları tarafından kurtarılırken, Mustafa Dolapçı ise kayboldu

Serik'te can pazarı

Aşırı yağışlarla dolan Karacaören Barajı'nın kapakları açıldı, suyun akış yönündeki Gebiz Deresi taştı. Bu sırada otomobille sele kapılan iki Alanyalı turizmciden Ümit Rıza Türktaş bir ağaca tutunması sayesinde arkadaşları tarafından kurtarılırken, Mustafa Dolapçı ise kayboldu

10 Şubat 2010 Çarşamba 00:00
Serik'te can pazarı
banner404
 KORKUNÇ olay gece saat 23.00 sıralarında meydana geldi. Serik'in Abdurrahmanlar Beldesi çevresindeki çiftliğinden Alanya'ya dönen Rosella Apart Otel sahibi 30 yaşındaki Ümit Rıza Türktaş ile arkadaşı emlakçı ve restorancı 51 yaşındaki Mustafa Dolapçı'nın içinde bulunduğu 07 NFM 70 plakalı Citroen marka otomobil, Antalya- Alanya karayolu üzerinde, Abdurrahmanlar-Gebiz beldeleri yolu kavşağına 200 metre uzaklıkta sel sularına kapıldı. 
Sürüklenen araçtan kendi imkanlarıyla çıkan Dolapçı ve Türktaş, yaklaşık 100 metre ilerideki armut ağacına çıkıp, saat 23.45 sıralarında cep telefonuyla yakınlarını aradı. Yakınlarının ihbarı üzerine 2 kişiyi kurtarmak için olay yerine Sivil Savunma ekipleri sevk edildi.
AKINTIDA RİSK ALMADILAR 
Ekipler, su seviyesinin yüksekliği nedeniyle mahsur kalan 2 kişiye zodyak botla ulaşmaya çalıştı. Ancak, botun motorunun çalışmaması nedeniyle akıntıda risk almayan Sivil Savunma ekipleri, akıntının yavaşlaması ve havanın ağarmasını bekleme kararı aldı. Bu sırada ağaçtaki iki kişinin sürekli olarak "İmdat", "Lütfen yardım edin, kurtarın bizi" diye bağırmaları, kıyıda bekleyenlerin yüreklerini burktu. Bu sırada polisler ekip otosunun hoparlöründen "Bu insanlar sizin için çalışıyor. Kendinizi bırakmayın. Kurtacağız sizi" diye anonslar yaptı.
Havanın ağarmasına yakın saatlerde Dolapçı'nın sesi duyulmamaya başlandı.
Alanya'dan gelen Ümit Rıza Türktaş'ın arkadaşları, Manavgat Köprüçay'dan rafting botu getirdi. Ağaçta bitkin halde bulunan Türktaş, yakınları tarafından getirilen rafting botu ile saat 06.45 sıralarında kurtarıldı. Yaklaşık 7 saat kurtarılmayı bekleyen 2 kişiden Mustafa Dolapçı ise ağaçta bulunamadı. Ağaç üzerinde gücü tükenen Dolapçı'nın akıntıya kapılıp kaybolduğu belirtildi. 
Bu arada Mustafa Dolapçı'nın yakınları, alkış tutarak, yetkilileri  protesto etti. Yarı baygın haldeki Ümit Rıza Türktaş, botla kurtarıldıktan sonra ambulansla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılark tedavi altına alındı. Türktaş, tedavisinin ardından dün öğlen saatlerinde taburcu edildi.
"DEVLET BAKTI KALDI"
Olay yerinde inceleme yapan jandarma ve Sivil Savunma ekiplerine kurtarılan Ümit Rıza Türktaş'ın yakınlarından Özgür Kaya tepki göstererek "Bana gece yarısı telefon geldi. Arkadaşlarımı topladım ve Manavgat'tan rafting botu ayarladım. Botu hazırlayıp arkadaşımızın yanına gittik ve kurtardık. Devletin görevlileri ise baktı kaldı" dedi.
Kayıp Mustafa Dolapçı'nın yengesi Münevver Dolapçı, Mustafa Dolapçı'nın saat 23.45'te cep telefonuyla kendilerini aradığını ve Ümit Rıza Türktaş ile otomobillerinin sele kapıldığını, otomobilden çıkarak bir ağaca tırmandıklarını ve kurtarılmaya beklediklerini söylediğini anlattı. Daha sonra cep telefonuyla Mustafa Dolapçı'ya ulaşamadıklarını belirten Münevver Dolapçı, bölgeye gelerek beklemeye başladıklarını kaydetti.
"BOTU ADAMSIZ ATIP ZAMAN KAYBETTİLER"
Arkadaşı Türktaş'ı Manavgat ilçesi Taşağıl beldesindeki bir yakınlarına ait rafting işletmesinden aldıkları botla kurtaran Ahmet Müftüoğlu, yaptığı açıklamada, Taşağıl'da bir yakınlarına ait işletmeden rafting botu aldıklarını, havasını indirdikleri botu Türktaş'ın bulunduğu bölgeye getirdiklerini ve yeniden şişirdiklerini söyledi. 
Bütün işlemlerin yaklaşık 1 saat sürdüğünü ifade eden Müftüoğlu, "Arkadaşımız orada 5,5 saat kaldı. En sonunda biz devreye girdik ve 1 saatlik çalışmayla arkadaşımızı kurtardık" diye konuştu. 
Bu çalışmalar sürerken arkadaşlarının sesini, çığlıklarını duymanın kendilerini çok etkilediğini belirten Müftüoğlu, şunları kaydetti: 
"Burası Akdeniz. Balık adamlar var bu bölgede ama böyle bir acizlik görmedim hayatımda. Arkadaşımız bas bas bağırıyor bir yandan. O andaki hislerimi tarif edemem. Sivil savunma ekibi de üzerlerinde parkalar oturmuşlar, neyi bekliyorsunuz, emir bekliyoruz, bırakamıyorlar, alamıyorlar, gidemiyorlar hedefe. Botu adamsız atıyorlar. O akıntıda bot gidecek de Rıza'yı bulacak. Bu derin deniz değil, çay değil, köprü değil, bu nehir taşmış, sel basmış tarla. Tarladan adamı alamıyorlar."
"BOT KULLANMAYI BİLMİYORUZ"
Kurtarma çalışmalarına katılan Adil Müftüoğlu da gece olay yerine geldiklerinde Rıza Türktaş'ın "Yardım edin" diye kendilerine seslendiğini ancak arkadaşlarının yaklaşık 5,5 saat suların içinde mahsur kaldığını belirtti. 
Olay yerinde sivil savunma ekiplerinin olduğunu, bölgede bir de bot bulunduğunu belirten Müftüoğlu, bu botun sivil savunma ekiplerince boş olarak Rıza Türktaş'a uzatılmaya çalışıldığını ancak sonuç alınamadığını kaydetti. 
Sivil savunma ekiplerine "Neden binerek kurtarmaya gitmiyorsunuz?" diye sorduklarını ifade eden Adil Müftüoğlu, "Bize 'Deprem eğitimi aldık, botu kullanmayı bilmiyoruz' dediler. Onlara amatör denizcilik eğitimi aldığımı, bota binerek arkadaşımı kurtarabileceğimi söyledim ancak can güvenliğimin tehlikede olacağı gerekçesiyle izin vermediler" dedi. 
Öte yandan, Rıza Türktaş'ın hastaneden taburcu olmasını bekleyen yakınları, kayıp Mustafa Dolapçı'nın sağ bulunduğunun söylenmesi üzerine kısa süre sevinç yaşadı. 
Kurtarma çalışmalarına katılan Adil ve Ahmet Müftüoğlu kardeşler sevinç gözyaşları döktü. Ancak, telefon görüşmelerinin ardından bu bilginin doğru olmadığı anlaşıldı. 
TÜRKTAŞ: ARACIN ÜZERİNE ÇIKMIŞLAR
Türktaş'ın akrabası, eski Oba Belediye Başkanı Şefik Türktaş hastanede bilgi aldı. Şefik Türktaş, yaptığı açıklamada, gece Rıza Türktaş'ın selde mahsur kaldıklarını kendilerine haber verdiğini, bunun üzerine yetkililere haber verdiklerini söyledi. 
Rıza Türktaş'ın Serik'in üst kesimindeki çiftliğinden döndüğünü, araçlarının sele kapılmasının ardından, yanında bulunan arkadaşı Mustafa Dolapçı ile aracın üzerine çıktıklarını öğrendiğini belirten Şefik Türktaş, "Mustafa Dolapçı sel sularına kapılmış, Rıza da bir ağacın dalına tutunarak hayatta kalmış" dedi. 
"İMKANLARIMIZ BU KADAR" 
Sivil Savunma İl Müdürü Fevzi Timur da yaptığı açıklamada, ekiplerin botu kullanmadığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu. 
Gece kendisinin de bölgede olduğunu ve çalışmalara destek verdiğini kaydeden Timur, olay bölgesinde bulunan botun denizde arama kurtarmada kullanıldığına dikkati çekti. 
Botun pervanesinin yaklaşık 1 metre aşağıda olduğunu, bu yüzden bu botu bölgede kullanamadıklarını belirten Timur, şöyle konuştu: 
"Motoru sökmeyi denedik ancak başarılı olamadık. Botu üzerine ağırlık bağlayarak adamsız kullanmak istedik ancak bunda da başarılı olamadık. Suyun çok dalgalı olması yüzünden botu istenen yere vardıramadık. Hem personelimiz hem de valiliğimiz üzerine düşen görevi yaptı. Başka botumuz yoktu. Bu bölge için farklı tekniğe sahip botlar olması gerekiyor ancak imkanlarımız bu kadar." 
ARAMALARDAN SONUÇ ALINAMADI 
Dün bölgedeki suların bir miktar çekilmesi üzerine, Antalya İl Sivil Savunma Müdürlüğü Arama Kurtarma ekipleri, bir botla halen sular altında kalan tarım alanlarında tarama başlattı. Dolapçı'yı arama çalışmalarına bir polis helikopteri de havadan eşlik etti. 
Ekipler arama çalışmaları sırasında bir kol saati buldular, ancak saatin Dolapçı'ya değil Türktaş'a ait olduğu anlaşıldı. 
Dolapçı'yı arama çalışmaları, bu sabah saat 08.00'den itibaren yeniden sürdürülmek üzere sonlandırıldı. 
VALİ YARDIMCISI: BOTLAR ALABORA OLDU
Olay yerinde bulunan Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, Antalya- Manavgat karayolu Abdurrahmanlar mevkisinde yolun, şiddetli yağış nedeniyle üç derenin taşması sonucu akşam saatlerinde çift yönlü trafiğe kapatıldığını hatırlattı. 
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in talimatlarıyla tüm ekiplerin akşam saatlerinden itibaren bölgede olduğunu ve tedbirler aldığını kaydeden Seyman, trafik ekiplerinin uyarılarına rağmen bazı araç sürücülerinin yoldan geçmeye çalıştığını ve bu sırada bir otomobilin sulara kapıldığını bildirdi. 
Sürüklenen otomobildeki iki kişinin kendi imkanlarıyla araçtan çıkarak bir ağaca tırmandıklarını kaydeden Seyman, bu kişilerin kurtarılması için tüm ekiplerin seferber olduğunu söyledi. Yaklaşık iki saattir ağaçta bulunan iki kişinin seslerinin geldiğini ancak ekiplerin bölgeye ulaşamadığını anlatan Seyman, şu bilgileri verdi: 
"Yaklaşık iki saattir ağaçta bulunan vatandaşlara, bulundukları bölgenin üzerinde enerji nakil hattı olması nedeniyle helikopterle ulaşılamıyor. Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı'na ait botlarla ağaca yanaşılmaya çalışıldı ancak botlar dört kez alabora oldu."
AYNI BÖLGEDE CESET BULUNDU 
Alanyalı Türktaş ve Dolapçı'nın sulara kapıldığı bölgede bir ceset bulundu. Şiddetli yağış nedeniyle trafiğe kapanan Antalya-Manavgat kara yolunun Abdurrahmanlar mevkisinde sulara kapılarak sürüklenen ve sabah suların çekilmesiyle bulunan 07 BDH 57 plakalı otomobilde bulunan cesedin, Burdur'un Bucak ilçesi nüfusuna kayıtlı Muhammed Şahin'e ait olduğu saptandı. 
Muhammed Şahin'in, içerisinde cesedi bulunan otomobili, Ali Top adlı bir kişiden satın aldığı ve devir işlemini dün gerçekleştirdiği kaydedildi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 25.12.2012 17:42
Anahtar Kelimeler:
serik te can pazarı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349