banner468

Bugün İnsan Hakları Günü

Kaymakam Doğan, bugün saat 15.00'de Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muharrem Kılıç tarafından Alanya Kültür Merkezi'nde 'İnsan Hakları' konulu bir konferans verileceğini duyurdu

Bugün İnsan Hakları Günü

Kaymakam Doğan, bugün saat 15.00'de Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muharrem Kılıç tarafından Alanya Kültür Merkezi'nde 'İnsan Hakları' konulu bir konferans verileceğini duyurdu

10 Aralık 2010 Cuma 00:00
Bugün İnsan Hakları Günü
banner404
 ANTALYA Valisi Ahmet Altıparmak, insan hak ve özgürlüklerinin sağlanmasında, tüm kamu kuruluşlarında insanlarımıza hizmet üreten kamu görevlilerinin yanı sıra, tüm kişi ve kuruluşların gösterecekleri duyarlılığın büyük önemi bulunduğunu belirterek, ''O nedenle, her bireyin, insan hak ve özgürlüklerinin sağlanması ve korunması için azami çaba harcaması, üzerine düşeni yerine getirmesi, bu çabanın da, toplum barışını, toplum huzurunu ve karşılıklı sevgi ve saygı duygularını pekiştireceği kesinlikle unutulmamalıdır'' dedi. 
Vali Altıparmak, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurul Toplantısında kabul edildiği tarih olan 10 Aralık'ın bu tarihten itibaren tüm çağdaş ülkelerle birlikte, Türkiye'de de Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlandığını hatırlattı. Bu anlamlı tarihin 62. yıldönümünün kutlanmasının, Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecindeki ve bu konuda önemli yapısal değişiklerin yapıldığı, pek çoğunda da uygulamalara geçildiği bir dönemde, daha büyük bir anlamı ve önemi bulunduğuna işaret eden Vali Altıparmak, mesajında şunları kaydetti: 
"Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde, insan hak ve özgürlüklerinin sağlanması için, atılan her adım, ülkemizin ve milletimizin çağdaş dünya uluslarıyla bütünleşmesinin gereği olmasının yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, sınırları içindeki tüm vatandaşlarına gösterdiği önemin ve saygının da gereği olduğu unutulmamalıdır. 
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve Haftası nedeniyle, ülkemiz genelinde olduğu gibi, Antalya ve ilçelerinde de, İnsan Hakları İl ve İlçe Kurullarının öncülüğünde, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde, çeşitli etkinlikler düzenlenerek, insan hak ve özgürlüklerinin önemi ile bu konuda toplumun tüm kesimlerine düşen görev ve sorumluluklar vurgulanmaya çalışılmaktadır. İnsan hak ve özgürlüklerinin sağlanmasında, tüm kamu kuruluşlarında insanlarımıza hizmet üreten kamu görevlilerinin yanı sıra tüm kişi ve kuruluşların gösterecekleri duyarlılığın büyük önemi bulunmaktadır. O nedenle, her bireyin, insan hak ve özgürlüklerinin sağlanması ve korunması için azami çaba harcaması, üzerine düşeni yerine getirmesi, bu çabanın da, toplum barışını, toplum huzurunu ve karşılıklı sevgi ve saygı duygularını pekiştireceği kesinlikle unutulmamalıdır. Bu duygularla, tüm yurttaşlarımızın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nün 62. yıldönümünü içtenlikle kutluyor, toplumumuzda insan hak ve özgürlüklerinin, karşılıklı sevgi ve saygı duygularının yoğun olarak yaşandığı yılların yaşanması temennisiyle, tüm Antalya halkına, çalışma arkadaşlarıma ve ilimizde tatillerini geçirmekte olan konuklarımıza, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum."
ÇAVUŞOĞLU MESAJ YAYINLADI  
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. 
62 yıl önce Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin insanlık tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisi olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, temel insan haklarının korunmasından ırkçılık ve her türlü ayrımcılıkla mücadele edilmesi ve kadın erkek eşitliğinin sağlanmasına kadar birçok uluslararası sözleşmenin kaynağını teşkil etmektedir. Avrupa Konseyi’nin yıllar içinde geliştirdiği geniş insan hakları mevzuatının temel yapı taşını oluşturan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi de bu doğrultuda çok önemli bir belgedir. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi alanında bugüne kadar önemli kazanımlar sağlanmış olmasına rağmen, bu görevin henüz tamamlandığı söylenemez" dedi. 
İnsan Hakları Günü’nün bu yıl "Ayrımcılığın sona erdirilmesi için çaba gösteren insan hakları savunucuları" temasıyla kutlanıyor olmasının bu bakımdan ayrı bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: 
"Avrupa, Avrupa vatandaşlarının yıllar boyunca elde ettiği demokratik hak ve kazanımlardan, her türlü ayırımcılıkla mücadele, eşitlik, hoşgörü, birlik ve bütünlük adına ortaya konan çabalar, üretilen mevzuat ve kazanımlardan hiçbir ödün vermeden kendini güçlü bir şekilde ortaya koymak durumundadır. Zira bu kazanımlar kolay elde edilmemiştir. Avrupa Konseyi ve Başkanlığını yürüttüğüm Parlamenter Meclisi, toplumlarımızdaki bütünlük ve ahenk ortamını zehirleyen, ayırımcı, dışlayıcı, ötekileştirici her tür eylem ve söylemle mücadeleye kararlıdır. Bu kapsamda, AKPM Başkanlığımın önceliklerinin en başında yer alan dinler ve kültürler arası diyaloğun her türlü ayırımcılıkla mücadele edilmesi ve karşılıklı anlayışın güçlendirilmesinde en etkili unsurlardan biri olduğuna inanıyorum. Bu husustaki çalışmalarımız önümüzdeki dönemde artarak devam edecektir."
DOĞAN: EMPATİ YAPMALIYIZ 
Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun, 10 Aralık 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirisini kabul ettiğini söyledi. Ülkemizde İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin 6 Nisan 1949'da onaylandığını ifade eden Doğan, "Ülkemizde 2000 yılında 81 il ve 850 ilçede 'İnsan Hakları İl ve İlçe Kurulları' kurulmuştur. Bu kurullar, 23 Kasım 2003 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle yeniden yapılandırılmış, kurullarda sivil toplumun temsili güçlendirilmiştir. Temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğine inanan herkes e-posta, mektup, faks aracılığı ile veya bizzat gelerek ilçemizde bulunan İnsan Hakları Kurulu Danışma ve Başvuru Masası'na başvurabileceği gibi 150 nolu telefonu arayarak doğrudan başvurularını yapabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus uluslararası kabul görmüş temel hak ve özgürlüklerden birisinin ihlal edilmiş olmasıdır. Başvurularla ilgili bir diğer önemli nokta ise yargının görev alanına giren konularda kurula başvurulmamasıdır. Çok geniş bir kapsamı olan insan hakları bünyesinde, çocuk hakları, kadın hakları, hasta hakları ile beraberinde çevre hakkı, yaşam hakkı gibi insana dair pek çok unsuru barındırmaktadır. Huzurlu, temiz, güvenli bir ortamda yaşamak tüm dünya insanlarının olduğu gibi vatandaşlarımızın da en doğal hakkıdır. Devlet tarafından güvence altına alınmış olsa bile insan hakları bireysel olarak da vatandaşlarımızın kişisel çabası ile korunabilir. Basit bir empati ile bize yapılmasını istemediğimiz her konudan başkalarını düşünerek kaçınır ve sakınırsak insanca yaşamış ve yaşatmış oluruz" dedi. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 24.09.2012 12:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349