banner468

Bizimle birlikte yaşayan yabancılar zenginliğimiz

Hürriyet Avrupa, Hasan Sipahioğlu ile yaptığı röportajı "Almanların sayfiyesi Alanya" başlığı ile verirken, Alanya'da yaşayan yabancıların durumuna da geniş yer verildi

Bizimle birlikte yaşayan yabancılar zenginliğimiz

Hürriyet Avrupa, Hasan Sipahioğlu ile yaptığı röportajı "Almanların sayfiyesi Alanya" başlığı ile verirken, Alanya'da yaşayan yabancıların durumuna da geniş yer verildi

24 Haziran 2010 Perşembe 00:00
Bizimle birlikte yaşayan yabancılar zenginliğimiz
banner404
 ALANYA Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Hürriyet Gazetesi'nin Avrupa Yayın Koordinatörü Halit Çelikbudak ile bir röportaj yaptı. Yılda yaklaşık 2 milyon turist ağırlayan Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, "Biz kent odaklı turizm yapıyoruz. Gelenler otellere, tatil köylerine kapanmayıp kent ile bütünleşiyor" diyor. Sipahioğlu, "Kentimizde mülk edinen ve büyük bölümü Alman olan yabancılar bizim zenginliğimiz. Bu yüzden biz onlara Yeni Alanyalılar diyoruz. Onları kendi aralarında kurduklara meclisin adı da Yeni Alanyalılar Meclisi"dir" dedi.
Hürriyet'te yayınlanan röportaj şöyle:
Yılda yaklaşık 2 milyon turist ağırlayan Alanya'ya Avrupa'nın dört bir yanından turist geliyor. Alanya Belediyesi, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) işbirliği ile Avrupa'da 30'un üzerinde fuara katılıyor. Alanya, Almanlar'ın yanı sıra Rus ve İskandinav ülkelerinden de turistlerin tercih ettikleri bir destinasyon olmuş. Daha önce popüler tatil beldesi olarak Kuşadası ve Marmaris'i tercih eden Danimarkalılar şimdi Alanya'ya yönelmiş. Danimarka Kraliçesi Margrethe'nin küçük oğlu Prens Joachim, eşi Prenses Marie, Joachim'in eski eşi kontes Alexandra ve eşi Martin Jörgersen, pop şarkıcı Remeee, TV3 kanalı sunucusu Rikke Göransson, Danimarka Güzeli Ena Sandra gibi Danimarka'nın kalburüstü zenginleri artık Alanya'da yazlık alıp tatillerini geçiriyor. Sadece geçen yıl çoğunluğu Alanya'ya olmak üzere 130 bin Danimarkalı gitmiş. Alanya Belediyesi ile Hürriyet Avrupa arasındaki işbirliğiyle bu yıl yapılan kampanyadaki çekilişte kazanan Hürriyet okuyucusu 20 aile Alanya belediyesinin misafiri olarak krallara layık bir tatil yapacak. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Hürriyet'e Alanya'yı şöyle anlattı;

- Alanya'nın Almanya ile yoğun bir ilişki içinde olduğu biliniyor...
- 1960'lı yıllardan beri Almanlar geldi. 1958 yılında Antalya-Alanya yolunun açılmasıyla Alanya dünya ile buluştu. Aynı yıllarda Türkler'in Almanya'ya gidişiyle, Almanlar'ın ilk kez Alanya'ya gelişi aynı tarihlere geliyor. Her ne kadar Almanlar'ın ilk gelişlerinde yeni tatil beldeleri arayışı, yeni karayolunun açılışı önemli rol oynasa da Türkler'in Almanya'ya gidişi rol oynamıştır diye düşünüyorum. 1980'li yıllarda artan turizm 1990'lı yıllarda iyice arttı. Önce gelenler daha çok yaşlılar. Daha sonra evlilik veya çeşitli nedenlerle gelenler artıyor.

- Alanya'nın nüfusu nedir? Ne kadar yabancı yaşıyor?
- Alanya'nın merkez nüfusu 95 bin. Bölgesel olarak baktığımız zaman bu nüfus 260 bini buluyor. Mülk edinen 22 bin yabancı var. Kayıtlarımıza göre 75 ulustan insan yaşıyor. Bunun yaklaşık 6 bini Almanlar. Onların ardından Danimarkalılar, Hollandalılar İrlandalılar ve Norveçliler geliyor. 

- Yabancıların mülk edinmesinde sorun yaşanıyor mu?
- Mütekabiliyet esasıyla her hangi bir sorun çıkmıyor. O yoksa oturma izni aranıyor. Buna ilaveten Ege Ordu Komutanlığı inceleme yapıyor ama bu kişisel bir inceleme değil. Bu sadece satın alınan yerin askeri bölge olup olmadığı yönünde oluyor. Bu konuda bugüne kadar bir sıkıntı yaşanmadı. Bu tamamen bir formalite sonucu yapılan bir incelemedir.

- Alanya'da bir de Yabancılar Meclisi var.
- Bu deyim yanlış. Bu meclisin adı Yabancılar Meclisi değil. Kentimize yerleşenlere biz yabancı gözüyle bakmıyoruz. Çünkü insanlar doğuştan sahip oldukları kültürü muhafaza ederek bir arada yaşabilmelidir. İnsanlar hoşgörü içinde bir arada yaşabilmelidir. Bu yüzden uyum kelimesi bence uygun bir kelime değil. Çünkü uyum ile bir başkasını sen kendine uydurmaya çalışıyorsun. İnsanları entegre edeceğiz diye doğal yapıyı bozmak yanlıştır. Bu meclisin adı bu yüzden 'Yeni Alanyalılar Meclisi'dir. Biz 'Sizler bizim zenginliğimizsiniz' diyoruz.

- Yabancılar Meclisi ne zaman kuruldu? Neler yapıyorlar?
- Bu meclisi ben göreve geldikten sonra kurduk. Benim teklifimde 2004'de kuruldu. Tamamen gönüllük esasına göre kuruluyor. Tüm yabancılar davet ediliyor. Kendileri oluşturuyor. Başlangıçta 21 kişiydiler. Şimdi de o civarda üyeleri var. Haftanın 2 günü onlara tahsis edilen büro da nöbet sırayla nöbet tutuyorlar; ayrıca da ayda bir tüm üyelerin katıldığı genişletilmiş bir değerlendirme toplantısı yapıyorlar. Biz sadece sekretarya hizmeti veriyoruz. Toplantı genellikle Almanca veya İngilizce oluyor. Kent rehberi yaptılar. İlk kez Alanya'ya gelenin veya resmi dairelerde işi olanlar için 'Was-Wie-Wo in Alanya' (Alanya'da Ne, Nasıl, Nerede) adlı bilgi rehberi hazırladılar. Onlar bizim bir yerde bizim öğrenmek istediklerimizi bize iletiyorlar. Biz her şeyi yapıyoruz ama onlar ne istiyor böylelikle öğreniyoruz. Yaptığımız veya yapacağımız işleri planlarken onların teklif veya önerilerini da dikkate alarak 'Yeni Alanyalılar' dediğimiz bu kişileri de göz önüne alıyoruz. Bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadık. Aksine kentimize büyük katkı sağladılar. Onlar için ayrılmış mezarlık var. İsterlerse cenazelerini oraya defnediyor. Alman hükümetinin veya yetkililerin gönderdiği bir din adamı var. Din hizmetini bu şekilde karşılıyorlar. Tarihi bir kilise var. Oranın restorasyonu devam ediyor.

- Alanya bölgesinin yatak kapasitesi nedir?
- 70 kilometrelik sahilde 150 bine yakın yatağımız var. Alanya civarında 'All-inklusıve' yani herşey dahilden çok yarım pansiyon daha çok geçerli. Avrupa'da 30'un üzerinde fuara katılıyoruz. Turizmde en kötü şeylerden biri unutulmaktır. Unutulursanız tatil destinasyonu olmaktan çıkarsınız. Yeniden çok daha büyük çaba gerektirir hatırlanmak. Bu yüzden biz çok aktif çalışma yapıyoruz. En çok Almanlar geliyor ama İskandinav pazarında da çok güçlüyüz. Biz gelenlerin oteline kapanıp kalması yerine şehir içinde mutlu olmasını istiyoruz.

- Alanya'nın birçok da kardeş kenti var...
- Almanya'nın Gladbeck kenti en eski kardeş şehrimizdir. 1993'den beri kardeş kentimizdir. Onun yanısıra Avusturya (Viyana-Schewehat), İsveç (Boras), Polonya (Wodzislaw Slaski, Macaristan (Keszthely), Litvanya (Trakai), Letonya (Talsi) , Finlandiya (Rovaniemi), Çek Cumhuriyeti (Spindleruv Mlyn)Yunanistan (Nea Ionia), Çin (Fushun) ve Rusya'da (Moskova 10. bölgesi) da kardeş kentlerimiz var.

- Yılda ne kadar turist geliyor? Gazipaşa Havaalanı'nda son durum nedir? 
- Tahmin ediyorum bu yıl içinde Ulaştırma Bakanlığı gerekli izinleri verdiği takdirde orta gövdeli uçaklarla seferler kısa sürede başlar. Alanya'ya yılda 2 milyona yakın turist geliyor. Geçen yıl Polonya'ya ağırlık verdik. Yoğun çalışmalar sonucu Türkiye'ye gelen 400 bin Polonyalı turistin büyük bölümü Alanya bölgesine geldi. Bu yıl yapacağımız Kültür ve Sanat Şenliği'nin onur ülkesi Polonya olacak. Gelecek yıl ise Finlandiya olacak.

- Alanya halkının geçim kaynağı nedir?
- Tabii birinci turizmdir. Geçen yıl krize rağmen iyi bir rakam yakaladık. 2 milyona yakın turist geliyor. Bu yıl yat limanı da açıldı. Alanya'daki 8-10 girişimci bir araya geldi. Limanı büyüttük. 2011'den itibaren kruvazör gemileri gelmeye başlayacak. Bu sene 100 bin civarında yolcu kapasitesi bekliyoruz. İkinci geçim kaynağımız tarım. Turfanda sebze. Avakadro, Papaya gibi yöreye çok çabuk adapte olan meyvelere ilaveten kiraz, kayısı, üzüm gibi meyvelerde erken üretim alıyoruz. Alanya'da turizmi otel odaklı değil kent odaklı yapıyoruz. Gelenlerin her gün kentle bütünleşmesini sağlıyoruz. Turist gelecek hem eğlenecek hem de dinlenecek. Yöre halkıyla birlikte denize girecek ama sorun yaşamayacak. İnsanlar sokağa çıktığı zaman rahatsız edilmeyecek. Bu faktörler çok önemli.

- Üniversite için girişimlerin sürüyor mu?
- Alanya Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığımız ortaklaşa olarak Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfı adına Özel Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi'nin (ÖHEP) kurulması için harekete geçtik. 1930'larda kurulan ve 100 milyon doların üzerinde serveti olan bu vakıfın desteğiyle 2 yıl içinde her şeyin tamamlanıp 2013'de hizmete girmesi planlanıyor.

- Alanya Kalesi'nin, Dünya Kültür Mirası olacağı söyleniyor...
- Alanya Belediyesi olarak Alanya Kalesi'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması talebinde bulunduk. 2011'de alınacağını ümit ediyoruz. Kale 1221 yılında kenti alan Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış. 6.5 km olan kalede 83 kule, 140 burç var. Denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerindeki kalede 400'e yakın sarnıç da bulunuyor. Bu sarnıçların bir kısmı hala kullanılıyor.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 21.11.2012 12:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349