banner468

Batı’da ‘Büyük şehir’ isyanı

VATANDAŞLAR, Alanya’nın tasarı kapsamına alınması halinde Ak Parti yöneticilerinin istifa etmelerini istediler. Büyükşehir Yasa Tasarısı’na tepki giderek büyüyor. Alanya’nın çok ilden büyük olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 150 kilometrelik bir mesafeden Alanya’ya hizmet götürmesinin mümkün olmadığını belirtiyorlar.

Batı’da ‘Büyük şehir’ isyanı

VATANDAŞLAR, Alanya’nın tasarı kapsamına alınması halinde Ak Parti yöneticilerinin istifa etmelerini istediler. Büyükşehir Yasa Tasarısı’na tepki giderek büyüyor. Alanya’nın çok ilden büyük olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 150 kilometrelik bir mesafeden Alanya’ya hizmet götürmesinin mümkün olmadığını belirtiyorlar.

31 Mayıs 2012 Perşembe 01:01
Batı’da ‘Büyük şehir’ isyanı
banner404
 Mustafa ADIYAMAN
NURİ ARSLAN (İşadamı):
"Alanya bir marka şehirdir. Tasarı mevcut haliyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geçer ve Alanya, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanırsa marka değerini kaybeder. Yıllardır süren il olma hayalimiz biter. Alanya bugünkü durumundan geriye gider. Alanya bir turizm kentidir. Nüfusu yaz sezonunda dört katı artmaktadır. Böyle bir kenti 150 kilometreden yönetmek mümkün değildir. Tasarıya göre, alt kademe belediyesi olacak olan Alanya Belediyesi, sadece ve sadece çöp toplayacak, mezarlıkların, park ve bahçelerin bakımını yapabilecek. Yıllardır valilikteki resmi işlerini halletmek için Antalya gitmek zorunda kalan vatandaşımız, Alanya’nın Büyükşehir’e bağlanması durumunda, Antalya yolunu daha çok aşındırmak zorunda kalacaklar.” 
MEHMET GÜNDOĞAN (Esnaf): 
“Alanya’yı Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlamak geleceğini ipotek altına almaktır. Mevcut yerel yönetimler, beldelerine yazın hizmet vermekte zorlanırken, 150 kilometreden Alanya gibi metropol bir ilçeye belediye hizmetlerinin getirileceğini düşünmek iyimserlik olur. Başta imar olmak üzere tüm hizmetler büyükşehir belediyesi tarafından verilecek. Alanya’nın yazın nüfusunun 3-4 katına yükseldiğini var sayarsak, Büyükşehir Belediyesi’nin Alanya’ya hizmet vermesi mümkün değildir. Bugün Muratpaşa Belediyesi’nin hizmet alamadığı yönündeki yakınmaları basından takip ediyoruz. Kısacası gözden ırak olan, gönülden ırak olur. Alanya’nın geleceğe emin adımlarla ilerleyebilmesi için il olması şarttır. Tasarının Alanya’yı kapsamaması için mücadele vermeyen kentin ileri gelenlerini tarih yargılayacaktır. Ak Parti İlçe Teşkilatı yönetimi, Alanya’nın tasarı kapsamından çıkartılmaması durumunda görevlerinden istifa edeceklerini kamuoyu ile paylaşmalılar.”
CEMAL KARATAŞ (Eğitimci): 
“Büyükşehir Belediyesi Tasarısı mevcut haliyle TBMM’de kabul edilmesi durumunda, belde belediyeleri kapanarak mahalle muhtarlığı olacak, alt kademe belediyesi olacak olan Alanya Belediyesi’nin hiçbir etkinliği kalmayacak. Tasarıya göre, ilçe belediyeleri sadece mezarlık, çöp toplama, park ve bahçe çalışması yapabilecek. Bunların dışında bir çivi dahi çakma yetkisi yok. İlçenin sorunlarına Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin aldığı kararlar doğrultusunda çözüm aranacak. 150 kilometrelik mesafede olan Büyükşehir Belediyesi’nin elinde sihirli değnek mi var ki; Alanya gibi bir metropol ilçeye hizmet getirecek. Bir bölgenin kalkınmasını, ekonomik ve toplumsal olarak ilerlemesini sağlayan unsurlar yapılan yatırımlardır. Bu yatırımlar, imar planı ile düzenlenir. İmar planı ise o bölgede yaşayanların ortak menfaatleri gözetilerek yapılır. 150 kilometredeki Antalya Büyükşehir Belediyesi için Alanya gözden ırak olacağı için, gönülden de ırak olacaktır. Ancak, Manavgat’tan sonra Alanya sınırları içerisinde uygun beldeler tespit edilip, Alanya dışında üç ilçe oluşturulursa, turizm, tarım ve diğer yatırımlar için teşvik edici olur.”
ŞEVKET DOĞAN (Turizmci):
“Bugün valilikteki işlerini halletmek için Antalya’ya gitmek zorunda kalan vatandaşlarımız, birde belediyedeki işlerini halletmek için Antalya’yı suyolu yapacaklar. Belde belediyeleri bile yazın artan nüfusa hizmet vermekte zorlanırken, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlandığında yaşanacak sorunları hayal etmek çok da zor değil. İktidar Alanya’yı düşünüyorsa, Alanya’yı tasarı dışında tutup, Alanya’da yeni ilçe oluşumlarına imkan tanımalıdır. Bizler mahalle olmak istemiyoruz. Bu tasarıya destek verenler, bir gün tarih önünde hesap vereceklerdir. Antalya merkezinde olan Muratpaşa hizmet alamamaktan yakınıyorsa, tasarı yasalaşırsa Alanya’nın vay haline. Ak Parti ilçe yöneticileri, ilçemizin geleceğini düşünüyorlarsa, Alanya’nın Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlanmasına karşı çıkmalılar.”
YAKUP CINAZ (Çiftçi):
“Antalya’nın doğu sınırı ile batı sınırının arası yaklaşık 600 kilometredir. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu alan içersindeki ilçelere, mahalleye dönüşecek beldelere, köylere hizmet vermesi mümkün değil. Bu şartlarda yıllardır valilikteki sorunlarını çözmek için Antalya’ya gitmekten yakınan vatandaşlar, büyükşehir belediyesindeki sorununu çözmek için zamanı yetmeyeceğinden otelde konaklamak veya Alanya dönüp tekrar Antalya’ya gitmek zorunda kalacak. Daha önemlisi Alanya’nın il olmasının önü kapatılacak. Alanya’nın batısında ve doğusunda en az birer ilçe oluşturularak il olmamızın önü açılmalıdır. İlçemizin geleceğinin ipotek altına alınmaması için iktidarıyla, muhalefetiyle tek yumruk olarak sesimizi Ankara’ya duyurmalıyız.”
ALİ PİŞKİN (Sebze Komisyoncusu):
“Yıllardır il olma hayalleri kuran, bunun için mücadele veren Alanya’yı Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlamak ilçe halkına yapılacak en büyük ihanettir. Alanya, büyükşehir belediyesine bağlandığında en basitinden seramıza küçük bir ilave yapmak için Antalya gitmek zorunda kalacağız. 150 kilometreden Alanya’ya hizmet verilmesi mümkün değil. Bugün belediyelerimize bir sorunumuzu ilettiğimizde en geç ertesi gün çözülüyor. Büyükşehre bağlandığımızda derdimizi anlatmak için Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yolunu tutmak zorunda kalacağız. Yıllardır resmi işlerimiz için Antalya Valiliğine gitmekten yakınırken, bu yasa tasarısı yasalaşırsa artık Antalya’dan Alanya’ya dönemeyeceğiz. Ak Parti Alanya İlçe Teşkilatı yöneticileri, tasarıda Alanya’yı kapsam dışı bırakacak değişiklik yapılmaması halinde toplu olarak istifa edeceklerini kamuoyuna açıklayarak, Ankara üzerinde baskı oluşturmalılar.” 
MEVLÜT AKÇA (Esnaf):
“Başta AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney ve yönetim kurulu üyeleri, belde yöneticileri, Alanya’nın Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlanmaması için Büyükşehir Yasa Tasarısı’nda değişiklik yapılmaması durumunda görevlerinden istifa edeceklerini kamuoyuna açıklayarak, tepkilerini ortaya koymalılar. Mevcut belediyeler beldelerinin sorunlarını çözmekte zaman zaman yetersiz kalırken, sınırlandırılacak olan Alanya Belediyesi göstermelik bir belediye olmaktan öteye gidemeyecek. Vatandaşlar, imarla ilgili en basit sorunlarını çözmek için günlerce Antalya’ya gidip, gelmek zorunda kalacaklar. Antalya’nın, büyükşehir uygulamasının başarılı olduğu iddia edilen Kocaeli ile bir tutulması yanlış olur. Araştırdığım kadarıyla Kocaeli’nin merkeze en uzak ilçesi 40 kilometre uzaklıkta. Alanya ise merkeze 150 kilometre mesafede.”
MUSTAFA BAYSAL (Esnaf):
“Yıllardır il olma vaatleriyle oyalanan Alanya’nın, Büyükşehir Yasası Tasarı’yla Antalya bağlanmak istemesini kabullenmek mümkün değil. Nüfusu ve yüzölçümü birçok ilden büyük olan Alanya’yı, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlamak tarihi bir hata olur. Birçok ilden fazla vergi veren Alanya’nın büyükşehre bağlanması halinde gelişmesinin önü kapatılacaktır. Günümüz koşullarında belediyelerimiz, vatandaşına hizmet getirebilmek için imkanları dahilinde can başla çalışmalarına rağmen zaman zaman yetersiz kalırken, 150 kilometreden daha iyi verileceğini düşünmek hayal olur. Aksi halde Alanya her geçen gün geriye gidecektir. Ak Parti Alanya Teşkilatı yöneticileri, Alanya’nın tasarı kapsamından çıkarılması için mücadele vermeliler, tasarının Alanya’yı kapsaması halinde istifa edecekleri deklare ederek tepkilerini ortaya koymalılar." 
HİLMİ UYSAL (Turizmci):
"Antalya’nın doğusu ile batı sınırının arasındaki mesafe yaklaşık 600 kilometre dolayındadır. Bugün İlçe merkezinde ve beldelerde oturan vatandaşlar, belediyelerden yeteri kadar hizmet alamamaktan yakınıyor. Yetkileri kısıtlanmış alt kademe belediyesi yapılmak istenen Alanya Belediyesi, yetkisi dahilinde olacak olan çöp toplama, mezarlık, park ve bahçe bakımlarını dahi zamanında yapabileceğine inanmıyorum. Büyükşehir Yasası Tasarısı mevcut haliyle yasalaşırsa, örneğin Gazipaşa Kaladıran’da oturan bir vatandaş imarla ilgili bir sorununu çözmek için en az 3 saat yolculuk yaparak Antalya’ya gidecek. Bu vatandaş en geç sabah saat 05.00’te yola çıkmak zorunda. Bu eziyetten sonra da aynı gün içersinde sorununu çözebileceğine inanmıyorum, mutlaka bir eksiği olduğu için işi yarım kalacaktır, ülkemizdeki bürokrasi malum. Vatandaş, en küçük bir sorunun çözülmesi için büyükşehir belediyesini arayacak. En pahallı harcama, zamanı boşa harcamaktır. Alanya’nın geleceğini teminat altına almak için ilçemizin doğusunda ve batısındaki beldelerin birleştirilerek ilçe, Alanya’nın il yapılmasıdır. Bunun dışında olacak her türlü oluşum Alanya’yı geriye getirecektir."
HÜSEYİN ALİ İNCE (Ziraat Mühendisi):
"Büyükşehir Yasa Tasarısı, BDP’nin istediği eyalet sisteminin ayak sesidir. Vatandaş, bugünkü şartlarda ilçesindeki, beldesindeki belediyeden hizmet almakta zorlanırken, 150 kilometredeki Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Alanya’ya, mahalle olacak beldelerine ve köylerine hizmet vermesi mümkün değil. Yıllardır il olma hayali kuran, verilen vaatlerle bu rüyadan uyanmayan Alanya göz göre göre Antalya’nın mahallesi oluyor. Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Teşkilatı yöneticileri, belde yöneticileri, Büyükşehir Yasası Tasarısı hakkındaki sessizliklerini bozarak tepkilerini açıkça ortaya koymalılar, gerekirse görevlerinden istifa ederek halkın gözünde kahraman olmalılar."


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 31.05.2012 01:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349