banner468

Arıtmalara teşvik müjdesi

ATIK suların arıtılması amacıyla atık su arıtma tesislerinde kullanılan ve ödemesi yapılan bir önceki yıla ait elektrik enerjisi gideri, Bakanlar Kurulunca belirlenecek oranda, bakanlık bütçesine bu amaç için ayrıca konulacak ödenekten ilgili atık su altyapı tesisi yönetimlerine geri ödenecek.

Arıtmalara teşvik müjdesi

ATIK suların arıtılması amacıyla atık su arıtma tesislerinde kullanılan ve ödemesi yapılan bir önceki yıla ait elektrik enerjisi gideri, Bakanlar Kurulunca belirlenecek oranda, bakanlık bütçesine bu amaç için ayrıca konulacak ödenekten ilgili atık su altyapı tesisi yönetimlerine geri ödenecek.

02 Ekim 2010 Cumartesi 00:00
Arıtmalara teşvik müjdesi
banner404
 Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevre Kanunu'nun 29. Maddesi Uyarınca Atıksu Arıtma Tesislerinin Teşvik Tedbirlerinden Faydalanmasında Uyulacak Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 
Yönetmelik, alıcı ortamın su kalitesinin yükseltilmesi için alıcı ortama deşarj eden atık su altyapı tesisi yönetimlerinden, arıtma tesisini kuran, işleten ve ilgili mevzuatta belirtilen yükümlülüklerini yerine getirenlerin, 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 29. maddesinde belirtilen teşvik tedbirleri kapsamında atık su arıtma tesislerinde kullandıkları elektrik enerjisi giderlerinin bir kısmının bakanlıkça geri ödenmesine ilişkin usul ve esasları düzenliyor. 
Yönetmelik, Çevre Kanunu'nun 29. maddesi çerçevesinde ve yönetmelikte belirtilen koşulları sağlayarak elektrik enerjisi gideri geri ödemesi alacak olan atık su altyapı tesisi yönetimlerini ve birinci fıkradaki usul ve esaslarla ilgili iş ve işlemleri kapsıyor. 
Buna göre, atık suların arıtılması amacıyla atık su arıtma tesislerinde kullanılan ve ödemesi yapılan bir önceki yıla ait elektrik enerjisi gideri, Çevre Kanunu'nun 29. uyarınca Bakanlar Kurulunca belirlenecek oranda, bakanlık bütçesine bu amaç için ayrıca konulacak ödenekten ilgili atık su altyapı tesisi yönetimlerine geri ödenecek. 
Atık su altyapı tesisi yönetimleri, geri ödeme belgesini alabilmek için, yönetmelikteki koşulları sağladıktan sonra istenen bilgi, belge ve dokümanları temin ederek il çevre ve orman müdürlüklerine başvuracak. Noksansız olan başvuru dosyaları, geri ödeme belgesinin düzenlenmesi amacıyla bakanlığa gönderilecek. Verilen geri ödeme belgesi 5 yıl süreyle geçerli olacak. Süresi dolan geri ödeme belgesi yenilenecek. 
Atık su altyapı tesisi yönetimlerinin, atık su arıtma tesislerinde kullanılan enerji giderlerinin bir kısmının geri ödenmesi imkanından faydalanabilmeleri için her yıl nisan ayı sonuna kadar il çevre ve orman müdürlüklerine başvuruda bulunmaları, il çevre ve orman müdürlüklerince başvuru dosyasının noksansız olduğunun tespit edilmesi, ödenmemiş veya ödemesi tamamlanmamış faturaların dikkate alınmaması gerekiyor. 
GERİ ÖDEMENİN USULÜ
Arıtma tesislerinde kullanılan elektrik enerjisinin bir kısmı, atık su altyapı tesisi yönetimleri tarafından bir önceki yıla ait atık su arıtma tesislerinde kullanılan, vergiler ve kesintiler hariç tüketim bedeli üzerinden geri ödenecek. 
     İl çevre ve orman müdürlüklerine yapılan başvurulardan uygun bulunanlar değerlendirilerek il genelindeki toplam talep miktarları, il genelinde enerji sarfiyatı tutar tablosu formu doldurularak her yıl Haziran ayı sonuna kadar Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğüne gönderilecek. İllerden gelecek olan vergiler ve kesintiler hariç elektrik tüketim bedellerinin toplanması sonucunda, bu amaç için bakanlık bütçesine konan ödenek miktarı ve her yıl Bakanlar Kurulu kararı esas alınarak geri ödeme miktarı belirlenecek. 
     Geri ödeme belgesi, Çevre Kanunu uyarınca alınması gereken izin belgesinin geçerliliğini yitirmesi, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği (SKKY) hükümlerine ve mezkur yönetmeliğe dayanılarak çıkarılan tebliğ hükümlerine uyulmaması, enerji desteğinden haksız olarak yararlanılması ve söz konusu noksanlığın 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 15. maddesine göre verilen süre içerisinde giderilmemesi durumunda iptal edilecek. 
     İşletme, iptalin gerçekleştiği döneme ait fatura tutarı da dahil olmak üzere, iptal tarihinden itibaren elektrik enerjisi desteğinden yararlanamayacak. 
     Enerji desteğinden ''haksız ödeme'' veya ''fazla ödeme'' olarak yararlanıldığının tespiti halinde, yapılan haksız veya fazla ödemeler genel hükümler çerçevesinde geri alınacak. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 01.10.2012 12:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349