banner468

“1919 Ruhu Gazetesi'ne destek"

Antalya’nın Gazipaşa ilçesi Karatepe Köyü İlköğretim Okulu’nun çıkardığı “1919 Ruhu” adlı gazetenin baskısına maddi imkasızlar nedeniyle ara verilince, okula Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı’nın da bulunduğu heyet sahip çıktı.

“1919 Ruhu Gazetesi'ne destek"

Antalya’nın Gazipaşa ilçesi Karatepe Köyü İlköğretim Okulu’nun çıkardığı “1919 Ruhu” adlı gazetenin baskısına maddi imkasızlar nedeniyle ara verilince, okula Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı’nın da bulunduğu heyet sahip çıktı.

28 Mart 2013 Perşembe 00:11
“1919 Ruhu Gazetesi'ne destek
banner404

İsimlerini çıkardıkları “1919 Ruhu” gazetesiyle duyuran Karatepe İlköğretim Okulu’nu Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Bilal Arık, Antalya Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Esen Diler ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ziyaret etti.

Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk, AK Parti İlçe Başkanı Bahattin Akşit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aktaş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Doğan ve okul yönetimi ilçeye gelen ziyaretçileri kapıda karşıladı. İl Milli Eğitim Müdürü Gülay, Kaymakam Pamuk ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yeni öğrencilerle sohbet etti.

Karşılarında ziyaretçileri görünce şaşıran öğrencilere İl Milli Eğitim Müdürü kendini ve beraberindekileri tanıttı. Öğrencilerden bir tanesinin gazeteci olacağını söylemesi Cemiyet Başkanı Yeni’yi oldukça sevindirdi. Kısa süren sohbetin ardından okul müdürünün odasına geçen heyet ziyaret sebebini anlattı.

“BAŞARINIZI ANTALYA’DAN DUYDUK”

İlçenin en uzak köylerinden biri olan Karatepe’de bir grup öğrenci ve öğretmenin çıkardığı okul gazetesiyle isimlerini Türkiye’ye duyurduklarını belirterek sözlerine başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Gülay, ziyaret sebeplerinin okul yönetimine ve öğrencilere destek olmak olduğunu söyledi. Gazetenin yaşaması için üzerlerine düşen görevleri yapmaya hazır olduklarını belirten Gülay, “Uzak bir köyde görev yapıyorsunuz ama Antalya’da bu okulun başarılarını biz duyduk. Bir öğretmenin, bir müdürün çocuklar üzerindeki etkisini gösterdiniz. Çıkardığını bu gazete bu köydeki çocuklarımızın başarısını yansıtıyor. Bunun üzerin hepimiz bugün buraya gelip desteklerimizi sunmak istedik” dedi.

Gazete çıkarma fikrinin sahibi Sosyal Bilgiler Öğretmeni Hatice Gültekin, Antalya’dan gelen heyetin ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yaklaşık bir yıldır ekonomik nedenlerle gazeteyi çıkartamadıklarını dile getiren Gültekin, “Ziyaretiniz bizlere yeniden güç verdi. Sayenizde yine öğrencilerimin gözleri parladı. Bizlere yeniden ışık oldunuz. Sizlere çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“GAZETENİZ BİZİ BU KÖYE TAŞIDI”

Gazete hakkında görüşlerini dile getiren Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Sabah Gazetesi Akdeniz Bölge Sorumlusu Mevlüt Yeni, okul yönetimine yalnız olmadıklarını söyledi. Gazipaşa’nın bir köy okulunda okul gazetesi çıkarıldığını ilk duyduğunda çok heyecanlandığında belirten Yeni, “Ben de Alanya’nın dağ köylerinin birinde doğmuş ve oralardan bu günlere gelmiş bir kişiyim. İlkokuldayken bizimde böyle bir hayalimiz vardı. Biz duvar gazetesi yapıyorduk. Bugün sizler hem baskı, hem nitelik açısından kaliteli bir iş çıkarmışsınız ortaya. Ekonomik nedenlerle ara vermek zorunda kalmışsınız. Bizler sizlere destek olmaya hazırız. Bunun için geldik. Bizi bu köye taşıyan bir yayın organı oldu. Bu köyü, bu okulu, bu yöreyi bu gazete bize fark ettirdi. Bu basının gücüdür. Bu okulun yöneticileri ve öğretmenleri bunu fark etmiş. ‘1919 Ruhu’ diye güzel bir isim koymuşsunuz. Ben cemiyet başkanı olarak tüm emeği geçenleri kutluyorum” şeklinde konuştu.

Yeni, gazetenin bundan sonraki baskı işlerini üstlenmeye de hazır olduklarının altını çizdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaymakam Muhittin Pamuk ise, “Gazipaşa dendiğinde bizim gurur duyduğumuz bir dal eğitim. Eğitimde marka olmuş bir ilçeyiz. Bunu gururla söylüyoruz. Sınavlarda Gazipaşa her zaman ilk 3’ün içindedir. Amacımız bu başarıyı devamlı hale getirmek. Bunun için çalışıyoruz. Bu başarıda herkese büyük bir pay düşüyor. Kaymakamlığa gelen yardım müracaatların büyük kısmının eğitimle alakalı olması ilçedeki bilinci de ortaya koyuyor. Bugün burada ilçenin en uzak köylerinden bir tanesindeyiz. Eğitim sadece kitabi bilgileri aktarmak değildi. Bu tarz sosyal etkinler de eğitim kalitesini arttıran bir gerçektir. Hepinize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Akdeniz Üniversite İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Bilal Arık da Karatepe’de bir grup öğrencinin gazete çıkardıklarını ilk duyduklarında çok şaşırdıklarını ve heyecanlandıklarını belirterek, “Bir öğrencimiz bu uzun yolları teperek geldi okulda röportajlar yaptı. Haberi üniversitemizin gazetesinde yayınladık. Birçok il okulunda dahi olmayacak çapta bir gazete ortaya çıkarmışsınız. Bu çok güzel. Sizleri tebrik ediyorum. Tabi kolay değil gazeteleri yaşatmak. Bunu Mevlüt Bey daha iyi bilir. Bizler size destek olmak, teşvik etmek için buradayız” dedi.

Son olarak söz alan Antalya Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Esen diler ise fark yarattıkları için okul yönetimine ve öğrencilere teşekkür etti. Gazetenin maddi sıkıntılar nedeniyle çıkartılamadığını duyduklarında çok üzüldüklerini belirten Diler, “Burada olma sebebimiz bu. Sıkıntılardan sonra ne yapabiliriz diye düşündük kendi aramızda. Bu ekip içinden bir kişi ileride iyi bir gazeteci olursa bu bizlere yeter. Yardımcı olabilirsek ne mutlu bize” diye konuştu.

Konuşmaların ardından heyet, Karatepe Haber Ajansı’nın toplantısına katıldı. Öğrenciler, kendilerini ziyaret eden büyüklerinin sayesinde çıkartacakları 4. Sayıda hangi konulara yer vermek istediklerini anlattı. Öğrenciler kendilerini ziyaret eden büyükleriyle röportaj yapmak istediğini söyleyince, Gazeteci Yeni, moderatörlük yaptı. Her öğrenciden farklı bir kişiye bir soru yöneltmesini isteyen Yeni, çocukların birçok gazeteciden daha iyi soru sorduğunu söyledi.

Kendisine yöneltilen, “Bunca meslek varken niçin gazeteci oldunuz?” sorusuna yanıt veren Yeni, “Ben gazetecilik mesleğini topluma insanlara kalemimle hizmet etmek için seçtim. Ben de gazeteciliğe sizin gibiyken heveslendim. Biz duvar gazetesiyle başladık siz gazete çıkararak başladınız. Gazetecilik çok önemli bir meslektir. Zor ama kutsal bir meslektir. Toplumu aydınlatan yönlendiren yön veren güzel bir meslektir. Gazeteciliğinizi toplum yararına kullanırsanız çok kutsal bir görev yapmış oluyorsunuz. Ben memnunum. Onun için ben yeniden doğram tekrar gazeteci olmak isterim. Eminim siz de yaptığınız işten zevk alıyorsunuzdur. Sizleri tebrik ediyorum. Güzel hazırlanmışsınız. Antalya’ya geldiğinizde size Sabah Gazetesinde yazı işleri toplantısı nasıl yapılır gösteririm. Eminim de sizde bu iş için toplandınız. Sizleri Antalya’ya bekliyorum. İnşallah sizin içinizden Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı çıkar. Kendinize hedef koyun. Ben gazeteciler cemiyeti başkanı olarak şu sözü de veriyorum. Ne zaman bu gazete hazırlanıp bana getirilirse, ben bunu basıp size teslim edeceğim” dedi.

Öğrencilerin başarısından memnun kalan ve kendilerini ödüllendirmek isteyen İl Milli Eğitim Müdürü Gülay, okul yönetimine ve öğrencilere bir sürprizde bulundu. Çocukların çalıştığı kütüphaneyi beğenmediğini ifade eden Gülay, okul müdüründen İl Milli Eğitim Müdürlüğünün sitesinde bulunan ‘Z Kütüphane’ projesini indirip uygulatmasını, parasını ise kendisinin göndereceğini söyledi. Gülay’ın sürprizleri bununla da sınırlı kalmadı. Öğrencilere spor malzemeleri hediye eden Gülay, öğrencileri 23 Nisan’da iki gün Antalya’da ağırlama sözü verdi. Gülay’ın sürprizleri karşısında öğrenciler sevinçlerini alkışlayarak gösterdi.

ÖĞRENCİLER ÇOK MUTLU OLDU

Ziyaretten bir hayli etkilenen öğrenciler oldukça duygulandı. Öğrencilerden Mümine Şahiner, “Gazetemiz çıkacağı içine çok mutluyum. İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Hayallerimi gerçekleştirmek için gayret ediyordum. Hayallerim arasında bir gazete çıkarmakta vardı. Bu gerçekleşeceği için çok mutluyum” dedi.

Bir diğer öğrenci Songül Koç ise okullarında yüksek mevkilerden insanları görmekten dolayı çok mutlu olduklarını belirterek gazetelerinin yaşayacak olmasının kendisini duygulandırdığını söyledi.

Gazetenin fikir sahibi öğretmen Hatice Gültekin de yaşanan gelişmelerden ve ziyaretten dolayı çok mutlu olduklarını söyleyerek, “Açıkçası biz gazetemize ara verdiğimiz için çocuklarımla birlikte çok üzülmüştüm. Verilen sözler bizde yeni bir ışık oluşturdu. Yolumuza devam edeceğimiz için çok mutluyuz” diye konuştu.

Yapılan görüşmelerden sonra okul yönetiminin ikramlarını kabul eden heyet bir süre sonra okuldan ayrıldı.

“1919 RUHU” GAZETESİ

Karatepe İlköğretim Okulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Hatice Gültekin’in girişimleri ile “1919 Ruhu” adlı okul gazetesi oluşturuldu. Gönüllü öğrencilerden oluşan muhabir kadrosuyla yola çıkan gazete ilk sayısını Kasım 2011 tarihinde çıkardı. 3 sayı çıkardıktan sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle gazetenin baskısı durdu. Öğrencilerin başarısı çok sayıda yerel ve ulusal basın kuruluşlarına haber konusu oldu. 12 sayfa renkli çıkan gazete baskı, mizanpaj ve haber içeriğiyle bölgede beğeni topladı.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Anahtar Kelimeler:
1919 Ruhu Gazetesi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349