Bir 'VAR'mış, bir yokmuş 

EDİTÖRE perşembe günü spor yazısı atıyorum, akşama doğru okuduktan sonra geri dönüyor; "Yazın anlaşılsın, yoksa 'VAR'a giderim" diyor. "Yahu arkadaşım, perşembe günü 6 gün önce oynanan maçı yazsam beni kim okur?" diyemiyorum. Diyor ki, "Son satırlarda net anlatımın 'VAR', diğerleri anlaşılmıyor." Sıkıntılı yazım için 'VAR’a gidiyor. "Senin adına üzüntülüyüm. Puan durumun hayli kötü! Bu gidişle sen küme düşersin" demiyor ama ima ediyor. Duygusal hareket ediyor biliyorum. Sevdiği kaleme bir itirazı onun da 'VAR'. Biz pazartesi yazamıyoruz, salı yine yazamıyoruz. "Salıdan sonra senin 'VAR'lığın olsa ne yazar" diyorlar. "VAR'lığım Türk futboluna armağan olsun" desem kızacaklar biliyorum. Kızdılar mı esiyor, gürlüyorlar. Mangalda külden sonra şiş bile kalmıyor.

***

Bir maçta 5 atıyorsun kucak dolusu sevgiler, 'VAR' ol var emi. Uykudan uyandık, Kayseri pastırması 'VAR'. Bir yeniliyorsun 'VAR' olmayasıca diyorlar! Sergen iyi ki 'VAR'. Önce Konya’ya "İyi takım, kuvvetli takım" diyor, "Geçen maç ile bu maçı karıştırmayalım" diye ısrarla önceden açıklıyor. Onun bizden daha çok bildiği elbette 'VAR'. Sonra ekrana geçiyor "Pozisyon yok" diyor. "Ya biz 'VAR'a takılıyoruz, pozisyona uzağız" diyemiyor. Sergen’i uzaktan görüyoruz yedek kulübesinde, 'VAR'lığını biliyoruz. Ancak Sergen’in pozisyon bilgisinin 'VAR' olduğunun şüphe götürmeye başladığını ne yazık ki biliyoruz. "Hedef 20 puan" diyor, zor maçlar 'VAR' biliyor. 20 puan uzak ihtimal, o da biliyor. Kişileri boş veriyoruz, futbolcularda öz eleştiri 'VAR' mı tahmin etmiyoruz. Onların bir daha oynama lüksü 'VAR' mı yok mu bilmiyoruz! Diyor ki, "Mücadele 'VAR' ama bireysel hata 'VAR' diyor sayın Yalçın. "Topun daha çok bizde kalması gerektiğinin 'VAR' olduğuna inanıyoruz, bunu kısa zamanda uygulayacağız" diyor. "Agresif ve kontrollü bir oyunu sahaya yansıtacağımız kadromuz da 'VAR', söylememize gerek yok, herkes biliyor" diyor. Oyunsal anlamda çok gerideyiz, ileride olmayı ve oyunda 'VAR' olmayı daha çok istiyoruz. Ama duygularımız ile hareket ettiğimiz belli. Sayın Aykut Kocaman açıklıyor, "VAR bizlerin duygusu ile oynuyor, biri atıyor 'VAR'a gidiliyor, sevinen beklemede 'VAR'dan sonra sevinen üzülüyor, üzülen bu sefer kimlik değiştiriyor. Üzülmek, sevinmek daha çok erken önce 'VAR'a gidelim, nasıl olsa taraftar işi çözdü, tempo halinde söylüyor: Ne kadar atarsan at, önce 'VAR'a bak.

***

Yönetim 'VAR' mı, var. Onlarda sessizlik hakim, nasıl olsa 'VAR' var ya, biz ne dersek diyelim, bir maçta bizden önce onlarda 'VAR' diyorlar. Öyle bir film ki bu, 'VAR', nasıl olsa bu filmin bir sonu da 'VAR'. Bilmem ki bu yazıda nasıl bir anlam 'VAR'. 

YORUM EKLE

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472