Türkiye'den 25 öğrenci daha nükleer enerji eğitimi için Rusya'ya gönderiliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'nin nükleer güç santrallerinde yetişmiş insan kaynağını artırmak ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için 25 öğrenciyi Rusya'ya, 7 öğrenciyi de Çin'e gönderiyor. Öğrenciler eğitim süreleri boyunca burs ve yurt imkanlarından faydalanacak, uygulamalı staj yaparak bilgi ve birikimlerini artıracak.

Türkiye'den 25 öğrenci daha nükleer enerji eğitimi için Rusya'ya gönderiliyor
banner404

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'nin nükleer güç santrallerinde yetişmiş insan kaynağını artırmak ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için 25 öğrenciyi Rusya'ya, 7 öğrenciyi de Çin'e gönderiyor. Öğrenciler eğitim süreleri boyunca burs ve yurt imkanlarından faydalanacak, uygulamalı staj yaparak bilgi ve birikimlerini artıracak.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'nin nükleer güç santrallerinde yetişmiş insan kaynağını artırmak ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için 25 öğrenciyi Rusya'ya, 7 öğrenciyi de Çin'e gönderiyor. Öğrenciler eğitim süreleri boyunca burs ve yurt imkanlarından faydalanacak, uygulamalı staj yaparak bilgi ve birikimlerini artıracak.

RUSÇA ÖĞRENİLECEK, 1-3 YIL STAJ YAPILACAK

Nükleer alanda eğitim almak isteyen öğrenciler yazılı ve sözlü mülakat aşamalarından sonra programa katılma hakkı kazanacak. Eğitim dili iki yıl boyunca İngilizce olarak devam edecek programda öğrenciler uzmanlık dersleri alırken, Rusça da öğrenerek bu dilde yetkinlik kazanacak. Yüksek lisans programından başarıyla mezun olan öğrenciler Rosatom devlet kuruluşunun eğitim merkezlerinde uygulamalı eğitimler alarak 1-3 yıl staj yapacak. Programa katılmak isteyen öğrenciler başvurularını www.akkuyu.com adresi üzerinden tamamlayabilecek.

'UZMAN KADROLARIN SAYISININ ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR'

Enerji Mühendisliği ve Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi alacak 7 öğrenci de Çin'in saygın akademik kurumlarından Tsinghua Üniversitesi'ne gönderilecek. Çin hükümeti tarafından da desteklenen programa ilişkin 2019-2020 eğitim-öğretim yılı başvuruları kabul edilmeye başlandı. EUAS International ICC koordinatörlüğünde yapılacak program ile Türkiye'nin enerji politikalarında stratejik öneme sahip nükleer tesislerindeki uzman kadroların sayısının artırılması hedefleniyor. Programa başvurmak isteyen ve en az bir mühendislik lisans bölümünden mezun olmuş durumdaki öğrenciler, öz geçmiş ve transkriptlerini yarına kadar [email protected] adresine göndererek başvurularını tamamlayabilecek.

147 ÖĞRENCİ DAHA EĞİTİME GİDECEK

Türkiye nükleer alanda eğitim almak için 2011'den bu yana toplam 244 öğrenciyi Rusya'ya gönderdi. Bu öğrencilerden 35'i geçen yıl mezun olarak Akkuyu Nükleer AŞ'de işe başladı. Ayrıca 147 öğrenci daha bu alanda eğitim almak için yurt dışında lisansüstü eğitim almaya hak kazandı. Eğitim programları kapsamında, öğrenciler sadece ücretsiz eğitim almayacak, eğitim süreleri boyunca burs ve yurt imkanlarından da faydalanarak uygulamalı staj yaparak bilgi ve birikimlerini artıracak.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479