Belediyeler Alanya'da bir araya geldi

 Alanya'da Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Alanya'da Bilgilendirme ve Ulaşım İstişare Toplantısı yapıldı.

Avrupa Hareketlilik Haftası çerçevesinde Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Alanya'da Bilgilendirme ve Ulaşım İstişare Toplantısı düzenlendi. İlçedeki bir otelde yapılan toplantıya Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Christian Berger, Türkiye Belediyeler Birliği yönetimi, Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile üye belediyelerden temsilciler katıldı.

'GÖREVİMİZ ÖRNEKLERİ YAYGINLAŞTIRMAK'

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Türkiye'de 91 belediyenin tek çatı altında buluştuğunu söyledi. Belediyelerin her alana yönelik çeşitli faaliyetlerde bulunduğunu belirten Güngör, Genel olarak bizim görevimiz, iyi uygulama örneklerini yaygınlaştırmak, belediyelerimizin eğitim ihtiyacını karşılamak ve belediyelerle ilgili her türlü sorun alanlarını tespit ederek, bunları ilgili makamlara bildirip takipçisi olmak. Biz de bu gayretle hedefimize bu çalışmalarla devam ediyoruz dedi.

TECRÜBE PAYLAŞIMI

Ardından kürsüye davet edilen Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türkiye Belediyeler Birliği'nin bölgedeki yerel birliklerle çok iyi iletişimin ve işbirliğinin olduğunu, belediyecilikte tecrübe paylaşımını başarıya taşıyan en önemli unsurlardan biri olduğunu söyledi.

TOPLU TAŞIMA VURGUSU

Son olarak kürsüye davet edilen AB Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Christian Berger, toplantı ve Türkiye'de yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantı arasında gazetecilere konuşan Christian Berger, yapılan etkinlikte sadece AB için değil, Türkiye'de de Avrupa Hareketlilik Haftası'nı başlatmak için bulunduklarını söyledi. Yapılan hareketlilik kapsamında geçen yıllarda 7 ilin katılım gösterdiğini kaydeden Berger, şöyle dedi

Bu vesileyle burada katılımcı şehir sayısını artırmayı umuyoruz. Özellikle Türkiye Belediyeler Birliği'ne teşekkür ediyorum. Kentsel ulaşım konusunda en büyük yükü belediyelerimiz üstlenmekte. Bugünün şehirlerinde karşılaştığımız problemlerde bulunacak çözümlerde devreye giren ilk taraf elbette belediyelerimiz ve her yıl eylül ayının 3'üncü haftasında Hareketlilik Haftası'nı Türkiye'de icra ediyoruz ve tabii katılan diğer ülkelerimiz de oluyor. Ana temamız kişileri daha fazla toplu taşıma araçlarından faydalanmasıdır. Ama asıl vurgulanması gereken konu, toplu taşıma araçlarda çeşitliliğin artırılmasıdır. Bu tema konusunda çalışmalarımız sürdürüyoruz.

'HAYAT KAYBI OLMASIN'

Ulaşım hakkında da bilgi veren Berger, Tecrübeyle sabittir ki 5 kilometreden fazla mesafeyi kişiler özel araçlarıyla kat etmeyi tercih ediyor. Bu yılın ana teması olan hareketlilik kapsamında bizler kişilerin özel araçlarıyla değil toplu taşıma araçları olan otobüs, tramvay, bisiklet hatta kişinin kendisinin bizzat yürüyebileceği çeşitlilikte yönlendirebilmek istiyoruz ve diğer temamız da bir kısaltmadan oluşuyor. Avrupa'da ölümcül sonuçlarla ya da hayatının kaybedilmediği gibi bu tarz kazaların en aza indirebilmesini içeren bir tema. Bu temanın da bize verdiği mesajı 19 Eylül itibariyle vermeye çalışıyoruz. Yollarda olan kazalarda hiçbir hayat kaybı olmasın diye konuştu.

ELİM KAZA

Çorlu'da yaşanan tren kazasına da değinen Berger, şunları kaydetti

İstanbul- Edirne arasındaki demiryolunda gerçekleşmiş olan tren kazasında çok üzgün olduğumu belirtmek isterim. AB olarak başsağlığı mesajlarımız ve üzüntülerimizi ilettik. Ayrıca Türkiye ile AB arasında demiryollarının inşası ve demiryollarının güvenliğinin artırılmasına yönelik devam ettirdiğimiz ciddi anlamda çalışmalar var. Özellikle AB yüksek temsilcimiz, Türk temsilcilerle görüşme gerçekleştirdi. AB'nin Türkiye'deki demiryolları ile Asya ayağındaki demiryollarındaki boşluğun tamamlanması ile ilgili AB'nin verdiği destekten de detaylı şekilde bahsettiler ve bu bağlamda Türk yetkililerle yakın işbirliğimizi devam ettireceğiz.

YORUM EKLE

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner539

banner518

banner481

banner472