ALANYA Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısında yaşananlar gündeme adeta bomba gibi düştü.
Tosmur Belediye Başkanı Musa Özdemir ve müştereklerine ait Diamond Hill Otel’e ilişkin Tosmur Belediyesi’nin imar tadilat talebi, meclisin adeta yay gibi gerilmesine yok açtı.
Mecliste fitili ateşleyen ilk isim, Bağımsız Meclis Üyesi Kemal Babaoğlu oldu.
Yeniden hatırlatacak olursak, Babaoğlu özetle şunları söyledi: “Tosmur beldesinde yaşanan bu manzara ve beş aydır İmar Komisyonu’nda sürünen bu dosya, AKP zihniyetinin en çarpıcı örneğidir. AKP’nin ‘Biz kanun kitap tanımayız. Gerekirse kitabına uydururuz’ anlayışının dışavurumudur. Bunları söylüyorum, çünkü tüm Alanya kamuoyu bilsin istiyorum.”
***
Bu sözlere yanıt verme görevi ise AKP Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu’na düştü. Berberoğlu da Babaoğlu’na şu yanıtı verdi: “Antalya Valiliği neyi uygun görüyorsa biz de onun uygulanmasını istiyoruz ve kimsenin kayrılmasını da istemiyoruz. Bu ortamda yasalara en saygılı parti biziz. Üstelik biz (Kemal Babaoğlu’nu kastederek) sizin gibi verdiğimiz kararlardan dolayı hakim karşısına da çıkmadık. Rant peşinde koşanlardan olmadık.”
Bağımsız Meclis Üyesi Tevfik Darı ise Berberoğlu’na, “Yazıklar olsun sana. Otur yerine. Terbiyesiz terbiyesiz konuşma” diye bağırdı.
***
Berberoğlu’nun sözlerine en fazla öfkelenen isim, yine Kemal Babaoğlu oldu. “Adamın asabını bozmayın” diye konuşmasına başlayan Babaoğlu, “Hiçbir şerefsiz bize rantiyeci diyemez. Alanya’da böyle bir babayiğit yoktur. Elinde belgen varsa çık, aslanlar gibi açıkla. 14 yıldır meclisteyim, alnımda tek leke yoktur. Doğru bildiğimden şaşmadım, şaşmam da. İmar Komisyonu Başkanı Adil Okur çok düzgün, dürüst bir arkadaşımız. Ama İmar Komisyonu’ndaki diğer AKP’li üyeler hiçbir toplantıya katılmıyorlar. Telefonla Adil Okur’a direktif verip karar yazdırıyorlar” suçlamasında bulundu.
***
Sonuç?
Tosmur Belediye Başkanı Musa Özdemir’e ait otelin imar tadilat talebi, yapılan oylamada oyçokluğu ile kabul edilmedi. AKP’li 10 meclis üyesi tadilat talebinin yerinde olduğunu belirterek “Evet” oyu kullanırken, AKP’li Kerim Bulut’un çekimser oy kullanması dikkat çekti. CHP’li 4 üyenin yanı sıra Bağımsız 7 üye ile birlikte Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu da Tosmur Belediyesi’nin talebine ret oyu verdi. MHP’li Cemal Palamutçu ile İbrahim Görüş ise çekimser oy kullandı.
Mecliste yaşanan bu sıcak gelişmelerden sonra bir şeyler söylenmesi gerekirse, şunları söyleyip konuya “şimdilik” nokta yerine virgül koyalım.
***
BİRİNCİSİ: Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile Bağımsız Meclis Üyesi Kemal Babaoğlu’nun, Tosmur konusunu sıcak tutmaya devam etmeleri halinde AKP'yi köşeye sıkıştırıp oy toplama ihtimalleri yüksek. “Birader, Sipahioğlu AKP’li değil mi? Nasıl olup da Babaoğlu ile bir olup AKP’yi köşeye sıkıştıracak?” diye soran olursa, “Anladınız siz onu” deyip pis pis sırıtırım, ona göre.
İKİNCİSİ: Meclisin bu oturumu, adeta AKP ile eski ANAP'ın yeniden çarpışması gibiydi. Bu çarpışmadan kim galip gelir, bilinmez. Bekleyip görmek gerek.
ÜÇÜNCÜSÜ: AKP'li Sipahioğlu'nun AKP'li Meclis üyeleriyle oylamada ters düşmesi, AKP'li Tosmur'un talebine “hayır” demesi Ankara'dan sert tepki görebilir. “Sipahioğlu’na hangi çılgın zincir vuracakmış şaşarım” diyenlerdenseniz, “Siz onu da anladınız, konuşturmayın beni şimdi” deyip pis sırıtışıma devam edebilirim.
DÖRDÜNCÜSÜ: AKP'li Tosmur'un imar planı tadilat talebine “hayır” diyen AKP'li Sipahioğlu, seçim yatırımı yapıyor olabilir. Özellikle Kemal Babaoğlu'nun mecliste sarf ettiği sözlere dikkat edin. Ne demek istediğimi anlarsınız.
Şimdilik bu kadar!
Yeni bir gelişme olursa, söz, sizinle paylaşacağım.
***
Görgülü ne demek istedi?
AVSALLAR Belediye Başkanı Hüseyin Enver Görgülü'nün geçen hafta basına yaptığı, “İncekum Orman Kampı'na otel yapılacağını duyuyoruz. Bu yüzden kampı geri istiyoruz” açıklaması sürpriz miydi, yoksa bir yerlere mesaj mıydı, hala anlayabilmiş, çözebilmiş değilim.
Bu açıklamanın şifrelerini çözmek için adım adım ilerleyelim, müsaadenizle biraz komplo teorisi yapalım.
SORU: İncekum Orman Kampı'nı kim işletiyor?
YANIT: ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan.
SORU: Peki, bayram değil seyran değil, Görgülü neden böyle bir açıklama yaptı?
YANIT: Kerim Aydoğan aday olmayacağını açıkladı, şimdi yeniden aday olacak izlenimi veriyor. Görgülü'nün bu açıklaması da bu tarihe denk geldi.
SORU: Aydoğan'ın aday olacağı izlenimi ile Görgülü'nün açıklaması nasıl denk geldi? Arasında bir bağlantı mı var?
YANIT: Bulmacanın eksik parçalarını birleştirin. Doğru yanıtı bulursunuz. Her şeyin yanıtını da bizden beklemeyin canım.
***
‘Eşit mesafedeyiz’
SAADET Partisi (SP) İlçe Başkanı Sinan Aktaş, 2013’ün ilk aylarında yapılması beklenen ALTSO seçimleri öncesi parti olarak tüm adaylara eşit mesafede olduklarını söyledi. Alanya Dövizciler Birliği (ALDÖBİR) Başkanı Mehmet Şahin ve ALTSO Meclis Başkanı Mustafa Tuna’nın aday olması halinde her iki isme de eşit mesafede olacaklarının altını çizen Aktaş, “Hele adaylıklarını açıklasınlar, sahaya insinler, programlarını açıklasınlar. Biz de kararımızı ona göre verelim” dedi. Aktaş, hem Şahin’e hem de Tuna’ya eşit mesafede olacaklarını sözlerine ekledi.
***
Biner: İstifa yok
ayağım kırılmıştı
AKP İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Hikmet Şifa Biner, iddia edilenin aksine partiden istifasının söz konusu olmadığını, yaklaşık bir aydır yönetim kurulu toplantılarına katılmamasının sebebinin ise sağlık sorunu olduğunu söyledi. Bir ay önce İstanbul’a gittiğini ve kaldırımda yürürken ayağını burktuğunu belirten Biner, “İstanbul’da hastaneye gittim ve ayağımda kırık olduğu belirlendi. Bunun üzerine ayağım alçıya alındı ve evde istirahat etmem gerektiği söylendi. Bu nedenle işyerime de gidemedim. Partideki çalışmalara katılmama sebebim budur. İstifa söz konusu değil” dedi.
***
Obama’yı izledi
AKP İlçe Teşkilatı’nın sempatik ismi, AR-GE Başkanı Zekai Avcı, dün ikinci kez Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı seçilen Barack Obama’yı partideki yönetim kurulu toplantısı sırasında Ipad’ından takip etti. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu tarafından “Alanya’nın Obama’sı” diye çağrılan Zekai Avcı’nın, Obama’nın yeniden seçilmesinden dolayı bir hayli mutlu olduğu gözlendi. AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney’in basın açıklaması yaptığı sırada Obama’nın kazandığı seçim sonuçlarını Ipad’den takip eden Avcı’ya, AKP Basın Sözcüsü Avukat Yücel Ferit Ergün de eşlik etti.
***
Akgül’ün konuğu
‘Türktaş’ olacak!
UYDUDAN yayın yapan Antalya merkezli Akdeniz TV’de her Çarşamba saat 19.30’da ekrana gelen Haber Ötesi adlı haber tartışma programının bu akşamki konuğu, CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş oluyor. Bir dönem Alanya’da da program yapan, basının güçlü ismi gazeteci Refika Akgül’ün hazırlayıp sunduğu programda CHP’nin Alanya’daki son durumunu ve 2014 hedeflerini anlatacak olan Türktaş’ın, Büyükşehir Yasası konusunda da çarpıcı açıklamalar yapması bekleniyor.
***
GÜNÜN TWİTLERİ
Yener Yavuz @adaletvakti
Alanya tüneller mevkiinde çekmeyin Avea, Taksim Metrosu’nda çekiyor. Uyan Alanya!
Alanya Gazetesi @alanyagazetesi
Alanya Belediye Meclisi’nin gündeminde Tosmur’da yapılan otel vardı. Belediye burayı görüyor ama Atatürk Evi civarındaki oteli çoktan unuttu. 
Alanya Gazetesi @alanyagazetesi
Tosmur’da yapılan oteli hazmedemeyenler, Alanya merkezde kamu yolunu işgal eden oteli ne çabuk unuttu.
Barış Arslan @barisarslan78
Haydi Alanya, birlik zamanı. İl olmak isterken mahalle mi olalım? Açın artık gözünüzü. Bir olalım, diri olalım.
Erol Nebioğlu @NebiogluErol
Fazıl Say. Alanya'da Konser. 18 Kasım 2012. Saat: 14.30 Alanya Kültür Merkezi.
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
Amerikan halkının tercihi de istikrardan yana oldu. Hüseyin B. Obama'nın yeniden ABD Başkanı seçilmesi bizim için de istikrarın devamıdır.
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
@huseyin07gney. Alanya’daki TGF 40. BK toplantısına katkılarınıza teşekkür ederiz Sayın Başkanım.
Hüseyin Güney @huseyin07gney
Hafta sonu Alanya’mızda yapılan başkanlar toplantısı Alanya’nın tanıtımı adına çok önemliydi. @MADALANYA Başkanımızı tebrik ederiz.
Hilmi Karagöz @HilmiKaragz
Obama'nın ikinci kez seçilişi "istikrar" olarak yorumlanıyorsa, üçüncü kez seçilen AK Parti'de istikrarın ürünü o zaman.
Alanya AK Parti @alanyaakparti
Seçimi kaybeden Romney: Başkan Obama'nın ülkemize başarılı bir şekilde rehberlik etmesi için dua ediyorum" dedi. Bizim muhalefete örnek olsun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349