banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

25.07.2014, 00:22

Bayramlık kulisler

ASLEN Alanya’nın en doğusundaki eski belde/yeni mahalle Demirtaş’a bağlı Aliefendi’nden olan ve yıllar önce Konya Karaman’a yerleşip Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) bir dönem milletvekilliği de yapan Hasan Çalış, yeniden aktif siyaset arenasına dönmeye hazırlanıyormuş.
Duyumlarım bu yönde.
Hem de Antalya’dan, hem de Alanya’daki MHP İlçe Teşkilatı’nın tam desteğini alarak. 
Hasan Çalış, 1956 Demirtaş/Aliefendi doğumlu.
Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitiren Çalış, Genel Cerrahi Uzmanlığı eğitimini de aynı fakültede tamamlamış bir Uzman Tıp Doktoru. Karaman Devlet Hastanesi’nde hem Genel Cerrahi Uzmanı hem de Başhekim olarak görev yapan Çalış, serbest hekim olarak da çalışmış bir isim.
21. Dönem Karaman Milletvekili olan Çalış, orta düzeyde Fransızca biliyor, evli ve 3 çocuk babası.
***
Çalış aynı zamanda, MHP İlçe Teşkilatı Başkan Yardımcısı Yücel Apaydın’ın da çok yakın akrabası.
Duyumlarıma göre, bu kez Antalya’dan milletvekili adayı olup aktif siyaset arenasına dönmek istediğini Yücel Apaydın’a çıtlatan Hasan Çalış, yakın çevresine de, “Karaman’daki görevimi tamamladım, şimdi sıra Antalya ve Alanya’da. Eğer teşkilatımız da tam destek verirse Alanya’nın vereceği manevi destekle aday olduğumu şimdiden İl Başkanlığı’na ve MHP Genel Merkezi’ne bildirmek istiyorum” diyormuş.
Hatta iddia odur ki, Çalış’ın yakın akrabası olan MHP Başkan Yardımcısı Yücel Apaydın’ın bu konuyu son birkaç yönetim kurulu toplantısında gündeme getirdiği ve bölgenin insanı olan Hasan Çalış’a destek verilmesi halinde başarıya ulaşılacağını, böylece Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ile yükseltilen başarı çıtasının daha yukarı konulabileceğini söylediği de gelen haberler arasında.
***
İşin özeti, şu an itibariyle Alanya MHP’nin en güçlü, ismi en çok telaffuz edilen milletvekili adaylarının ilki, tıpkı Hayri Arıkan gibi Alanya’da MHP denilince akla ilk gelen isimlerin başını çeken Hüseyin Yıldız, diğeri de şimdilik sadece Yücel Apaydın destekli olduğu belirtilen Hasan Çalış.
***
Bir başka iddiaya göre ise, MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar’ın da kendi bölgesi Okurcalar’dan olan Başkan Yardımcısı Hilmi Er’in milletvekili adayı olmasını çok istediği, bunun için İl Başkanı Osman Çetin nezdinde kulis yapmaya başladığı dahi belirtiliyor.
Öte yandan…
MHP’nin Alanya’daki söz sahibi birkaç isminden biri olan Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yıldız’ın da 30 Mart yerel seçimlerinden sonra hem güven tazelenmesi hem de teşkilat yönetiminde yeni isimlere yer verilmesi için teşkilatın acilen kongreye gitmesini istediği, fakat mevcut yönetimde Cafer Uyar’a yakın isimlerin buna şiddetle karşı çıktıkları ileri sürülüyor.
***
Alanya’daki kendilerini “Hakiki MHP’liler” olarak gören bir çevrenin ise ülkücü camiadan gelen Mustafa Tuna ile Mustafa Toksöz’ün dışında Alanya Belediye Meclisi’nde camiada söz sahibi olan isimlere yer verilmeyişine tepki gösterdikleri, Doğru Yol Partisi kökenli Adem Murat Yücel, Abdullah Sönmez ve Kerim Aydoğan’ın hem Alanya Belediyesi hem de kısmen teşkilat üzerinde söz sahibi olduğu yönündeki iddiaların da teşkilat içerisinde karmaşa yarattığı konuşuluyor.
***
Bu arada, Alanya Belediyesi’nin ve Başkan Adem Murat Yücel’in, MHP İlçe Teşkilatı’ndan geldiği iddia edilen “bazı üyelerimize mısır ve simit tezgahı, portakal suyu arabası yeri, taşeron firmalar kanalıyla işçi olarak alınmaları” türü taleplerine yetişemedikleri, buna mukabil, “kol kırılır yen içinde kalır” deyip talepleri şimdilik mümkün mertebe yerine getirmeye çalıştıkları iddia ediliyor.
Uzun lafın kısası, MHP’de içten içe kazanların kaynadığı, ancak tarafların şimdilik dışarıya renk vermemeye çalıştığı ifade ediliyor.
***
OFİSİ ÇAVUŞOĞLU AÇIYOR
Gazipaşa Havalimanı’nın (GZP) bu seviyeye gelmesinde büyük katkısı olan Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu sabah saat 11.00’de Türk Hava Yolları’nın (THY) tarifeli uçağı ile Gazipaşa Havalimanı’na iniş yapıyor.
THY’nin GZP’ye inişi büyük bir olay.
Çünkü…
Bir “Devlet Baba” kuruluşu olan THY’nin GZP’ye iniyor olması, içte ve dışta, irili ufaklı tüm havayolu şirketlerine büyük bir referans kaynağıdır.
Bu ilk (ve sürekli devam etmesini arzu ettiğimiz) sefer, “THY iniyorsa demek ki burada hiçbir sıkıntı yoktur”un Türkçesidir.
Bu yüzden, Kabine’nin önemli isimlerinden biri olan AB Bakanı Çavuşoğlu’nun ilk GZP seferinde THY ile geliyor olması da önemli bir referanstır.
Bu arada Bakan Çavuşoğlu bugün saat 14.00’te Cumhurbaşkanı Adayı olan Başbakan Erdoğan’ın Hal Kavşağı’ndaki seçim ofisinin açılışını gerçekleştirecek.
Ve bu açılışta büyük ihtimalle günün konusu iç ve dış politikası ile CB seçimlerinden ziyade, THY’nin GZP’ye inişi olacaktır.
Elçiye zeval olmaz.
AKP İlçe Teşkilatı, Cuma Namazı sonrası tüm Alanyalıları açılışa bekliyormuş.
Yorumlar (0)