banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

05.09.2013, 23:42

BAŞ-BOYUN AĞRISI İLİŞKİSİ

    Baş ağrısı, tüm dünyada hastaneye giden hastaların en çok yakındığı şikâyetlerin başında gelir. Kadınların yüzde 5'i, erkeklerin ise yüzde 2,8'i her yıl ortalama 180 gün baş ağrısı çekiyor. Hastalık pek çok baş ağrısı tipinde olduğu gibi migrenle karıştırılır. Uzmanlar ağrının yeri, sıklığı, yayılımı, şiddeti ve diğer özelliklerini sorgulayarak tedaviye başlanmasının önemine değinir. Fizik muayene önemli ipuçları verir. Ayrıca boynun radyolojik görüntüleme yöntemleri ile incelenmesi altta yatan rahatsızlığı ortaya çıkarabilir. Boyun MR incelemesi ile bir boyun fıtığı ya da boyun omurlarının tomografik incelemesi ile faset eklemlerdeki bozulmalar, kireçlenmeler rahatlıkla görülebilir.
     Halk arasında sanılanın aksine baş ağrıları her zaman beyinden ya da baştaki diğer yapılardan kaynaklanmaz. Baş ağrılarının önemli bir kısmı da boyun omurlarındaki kireçlenme ve yıpranmalardan, boyun kaslarındaki spazmdan, boyun bölgesini etkileyen miyofasial ağrılardan, kazalar sonucu oluşan bir takım yıpranmalardan kaynaklanabilir. Teşhis doğru konursa tedavide vakit kaybı olmaz ve hem yapılan tetkikler ile maliyetler artmaz, hem de yanlış bölgelere boş yere uygulama yapılmaz.
     Boyun veya kafa arkasında yer alan sinir kökü, kemik, kas, eklem ve disk gibi yapıların çeşitli bozuklukları baş ağrısı şeklinde belirti verirler. Ağrı prensip olarak tek taraflı baş ağrısıdır. Ancak boyundaki bozuklukların yerine ve derecesine göre her iki tarafta da ağrı ortaya çıkabilir. Boyun hareketlerinde çeşitli yönlerde hareket kısıtlılığı, baş ağrısının çeşitli boyun hareketleriyle ortaya çıkarılabilmesi mevcut olabilir.
   Boyun kaynaklı baş ağrısından yakınan hastalarda sert spor yapma, baş ve boyun travması (Örneğin, trafik kazası) öyküsüne sıklıkla rastlanır. Basit bir çarpma şeklindeki bir trafik kazası bile sonradan boyun kaynaklı baş ağrısına sebep olacak bir hasara yol açabilir. Böyle bir durumda başın kamçı şeklinde hızla ileri geri hareket etmesi hasarı oluşturabilir.  Buna ‘Whiplash yaralanması’ denir.
    Ağrının şiddeti ve süresi hastadan hastaya değişmektedir. Ağrı genellikle boyundan başlar, zonklayıcı ve batıcı olmayan bir karakterdedir. Bulantı, ışığa ve sese hassasiyet gibi migrende belirgin olarak ortaya çıkan bazı belirtiler boyun kaynaklı baş ağrılarında da görülebilirse de bunlar, migrendekinden daha seyrek ve daha az belirgindirler. Fakat ne yazık ki pek çok baş ağrısı tipinde olduğu gibi, boyun kaynaklı baş ağrısı hastaları da yanlış olarak migrenli muamelesi görmüş ve migren tedavisi almışlardır.
     Tedavide ağrı kesici ilaçlardan sınırlı fayda sağlanır. Fizyoterapinin boyun hareketlerinin rahatlamasını sağlayarak ve boyundaki kas kasılmalarını gidererek fayda sağladığı bilinmektedir. Ayrıca akupunktur, egzersiz tedavisi, biofeedback, ergonomik müdahaleler işe yarar.
TAVSİYELER
    - DÜZENLİ UYKU: Her gün belirli zamanlarda uyuyup uyanmalısınız. Hafta sonları çok fazla, hafta içi ise çok az uyumak sakıncalıdır. Çoğu erişkin için gece ihtiyaç duyduğu uyku süresi yaklaşık 6-8 saattir. Uykudan baş ağrısı ile uyanmak olası bir uyku bozukluğunun göstergesidir.
    - DÜZENLİ BESLENME: Kan şekerinin düşmesi, baş ağrısını tetikleyebilir. Günde üç kez, düzenli aralıklarla, protein, meyve, sebze ve karbonhidrat içeren öğünler tüketilmelidir. Çok fazla şeker, kan şekerinin hızlı yükselmesine ve bu da tekrar hızlı düşmesine yol açar; sonuç olarak baş ağrısını tetikleyebilir.
- YETERLİ ÖLÇÜDE RUTİN EGZERSİZ: Haftada 3- 5 kez yapılan yeterli ölçüde egzersiz, stresinizin azalmasına ve bedensel olarak formda kalınmasına yardım edecektir. Aşırı veya düzenli yapılmayan egzersiz ise baş ağrılarını tetikleyebilmektedir.
- BOL MİKTARDA SIVI TÜKETMEK: Normal bir erişkin gün içerisinde bol miktarda su içmelidir. Dehidratasyon yani vücudun susuz kalması, baş ağrısına neden olabilmektedir.
- KAFEİN, ALKOL VE İLAÇ ALIMINI SINIRLANDIRMAK: Kafein uyarıcı bir maddedir ve kullanan kişilerde kafein yoksunluğu baş ağrısına neden olabilir. Kafeinin kaynağı genellikle kahve, çay, asitli içecekler ve kafein içeren ağrı kesicilerdir. Baş ağrısı için kullanılan herhangi bir ilaç, çok uzun sure ve sık alındığında baş ağrısı ortaya çıkabilir. Haftada 1-2 defa ağrı kesici kullanmak sakıncalı olmayabilir. Ancak sürekli olarak, haftada üç günden fazla bu ilaçların kullanılması baş ağrısına yol açar.
- STRESİ AZALTMAK: Stres, baş ağrısında bir artışa yol açabilir. Gevşeme, nefes egzersizi, meditasyon ve stres yönetimi kullanılabilecek yöntemlerdir.
- DEPRESYON TEDAVİSİ: Kişinin sıklıkla depresif bir duygu durumunda olduğu görülüyorsa uzman yardımı alması baş ağrısının etkin bir şekilde tedavi edilmesi için önemlidir.
 


Yorumlar (15)
murat lale 5 yıl önce
Benim boynumdan basliyan bas agrisisi 10 gundur devam edyor ben yurt disinda omanda berber olarak calisyorum lutfen onereceyiniz ilac veya tavsiyenizi alabilirmiyim
Fatoş 3 yıl önce
Başımın arka bölgesi çok ağrıyor. Ara ara dönme oluyor. Ve de boynum çok ağrıyor ağrısı omuzuna belime kadar iniyor. Ne yapmalıyım. Doktor problem yok dedi.
fulya bez 5 yıl önce
Iyi günler 10 gundur sol sakak agrisi çekiyorum 2-3 gundir ise boynumla beraberinde basim agriyor boyun duzlesmem var bu yapiyor olabilir mi bulanti veya bas donmem yok fakat bir dengesizligim var boynumda cok kitliyor
Ayşe 2 yıl önce
Merhaba benim boynumun sag tarafında bazen sertlik oluyor ovunca geciyo birde arada sağ şakagima vuruyor agri bu neyin gostergesidir
Cemal Özer 10 ay önce
Aşırı derecede boyun baş ağrısı yaşıyorum
Vedat işbeceren 5 yıl önce
12 yıl önce boynumunüstüne düştüm ve farkında olmadım daha sonra susuzluk ve nefessizlik hissettim şimdi manik atak tedavisi görüyorum ama hala şikayetlerim aynı ve boynumda surekli bir tutulma var
zeynep malik 5 yıl önce
Basim cok ağrıyor. Ama boynumla birlesen yerinde oluyor. Uyusam dahi gecmiyor. Boynumu cok kutlettiriyordum. Bundan olabilir mi acaba .doktora gittim sinüzit ve migren yok. Boyun Fıtığı olabilir mi.
murat lale 5 yıl önce
Benim boynumdan basliyan bas agrisisi 10 gundur devam edyor ben yurt disinda omanda berber olarak calisyorum lutfen onereceyiniz ilac veya tavsiyenizi alabilirmiyim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın