Dustin Hoffman.
8 Ağustos 1937, Los Angeles doğumluymuş.
Kendisi, Yahudi asıllı ABD'li bir sinema oyuncusu…
İnternete girip baktım, Dustin hakkında bunlar yazıyor.
Misal, Tom Cruise ile birlikte oynadığı Yağmur Adam filmi ile en iyi erkek oyuncu Oscar'ını kazanmış.
Kelebek adlı filmde Steve Mcqueen'le birlikte Henri Charriere'nin arkadaşı rolünde oynamış.
Jeanne d'Arc The Messenger adlı filmde ise Vicdan rolünü canlandırmış.
Bir nebze olsun Dustin’i tanıyabildiysek, bağlantılı diğer konuya geçiyorum.
***
Önümüzdeki ilk seçimde belediye başkanımızı seçeceğiz.
Yani; Benim, senin, onun işimiz gücümüz başımızdan aşkın olduğu için, bizim adımıza bize kaldırım yapsın, suyumuzu getirsin, çöpümüzü toplasın, festival yapıp neşemize neşe katsın, tüm bunları yaparken de mümkünse şımarmasın, havalara girmesin diye oy verip görevlendireceğimiz, tüm bunlar için bir de maaş bağlayacağımız kişiye oy verip makam mevki sahibi olmasını sağlayacağız.
Ama bakıyorum, şu günlerde bazı yetersizlerde bir heves, bir telaş, sormayın gitsin.
(Meslek icabı, pek çok “yeterli” gördüğümüzden, yetersizleri yüz metre öteden tanır hale geldik)
Eli yüzü az buçuk siyaset görmüş, siyasete kıyısından köşesinden bulaşmış pek çok tanıdık sima, “Alanya Belediye Başkanı ben olacağım” diye şimdiden nabız yokluyor, kulis yapıyor.
“Benim etim budum nedir?”, “Birçok beldenin bağlanacağı koskoca Alanya’yı yönetmeye benim tahsilim, kültürüm, siyasi geçmişim, tecrübem yeterli gelir mi?” diye aynanın karşısına geçip bakmayanlar, şimdiden Ankara’nın yolunu tutup milletvekili peşinde koşturmanın, Ankara’da kulis yapmanın, genel başkana yakın tanıdıkları devreye sokmanın hesabını yapmaya çoktan başlamışlar bile.
***
Bunları görünce, aklıma bundan 6-7 sene önce tanık olduğum bir mevzu geliyor her seferinde.
AK Parti Alanya’da gücünün doruğundayken, ve ne yazık ki sık sık ilçe başkanı değiştiriyorken, şimdi ismini verip rencide etmeyeyim, iki lafı bir araya getiremeyen, fakat çevresindeki bir iki şakacı esnaf arkadaşının gazını yiyince kendini dev aynasında gören küçük bir esnaf, AKP’nin ilçe başkan adayı olmak için defalarca Ankara’nın yollarını aşındırdı, delegelere ve kendisine gaz veren esnaf arkadaşlarına her Allah’ın günü ziyafet çekmekten neredeyse bir yıllık kazancını lokantalara bağışladı.
Amacına ulaşabildi mi?
Elbette ulaşamadı.
Yedirip içirdiğinin yanı sıra aldığı gazlar yanına kar kaldı.
Şimdi bu esnafın muadillerinin, bir iki şakacı/muzip arkadaşından gazı alınca kendisini Alanya Belediyesi’ne hazırlamaya çoktan başladığı duyumları geliyor kulağımıza.
***
Buradan hareketle yeniden Dustin Hoffman meselesine dönecek olursak.
1950 ve 60’larda; Bebek yüzlü, atletik yapılı, yakışıklı Marlon Brando’ların, Burt Lancester’lerin, Sean Connery’lerin, Gregory Peck’lerin, Paul Newman’ların kaprislerinden ve pek çok erkek seyircinin bu yakışıklı oyuncularla empati kuramaması gerçeğinden hareketle yeni arayışlara girişen Hollywood, çareyi (size yazının başında kısaca tanıtmaya çalıştığım) Dustin Hoffman’da bulur.
Uzun boylu, geniş omuzlu Hollywood starlarında kendisini bulamayan sıska, çelimsiz, kısa boylu erkek seyircilerin imdadına 60’ların sonunda Dustin Hoffman formülü yetişir.
Hoffman, Baba filminin yıldızı Al Pacino’dan birkaç yıl önce, 1 metre 68 santimlik boyu ve sıska vücuduyla Hollywood’un yeni starı haline getirilir.
***
Üstelik karşısına yerleştirilen güzel kadın film yıldızlarını senaryo icabı kendine aşık eden bu sıska adam, dünyadaki milyonlarca kısa boylu, çirkin ve sıska erkek seyircinin de rol modeli haline gelir.
Menekşe gözlü Elizabeth Taylor’ları kendine aşık eden, rol icabı da olsa bir bakışıyla en güzel gülüşlü Geena Davis’leri mest eden, gözleriyle yürek yakan Jessica Lange’leri arkasında gözü yaşlı bırakan Dustin Hoffman’ı beyaz perdede izleyen milyonlarca kısa boylu, sıska ve çirkin erkek seyirci, “Ulan bu herif yapabiliyorsa, demek ki ben de bu kadın film yıldızlarına benzeyen fıstıkları kendime hasta edebilirim” demeye başlamıştır.
Kısacası…
Dustin abimizin açtığı yoldan, gösterdiği hedeften hiç durmadan ilerlemeye yemin eden Hollywood sektörü, peşi sıra kısa boylu ve çelimsiz Al Pacino’ları, Robert De Niro’ları piyasaya sürüvermiştir.
(Aynı yıllarda Türk sinemasında Çirkin Kral lakabıyla filmler yapmaya başlayan Yılmaz Güney’in çıkış öyküsü de Dustin abimizle paralellik gösterir)
***
Diyeceğim odur ki…
Bugünkü yazının başlığındaki “Aslında her şey Dustin Hoffman’la başladı” ifadesi gibi, Alanya siyasetinde de her şey, yetersiz olmalarına karşın; gerek akrabalık bağlantıları, gerek ekonomik durumları, gerekse kendisinden önce koltuk kapabilmiş yetersizlerin karşısında el pençe divan durup uslu çocuk olabilmişlerin makam mevki sahibi olmalarıyla başlamıştır.
Bu yüzdendir ki…
Kendisinden önceki yetersizlerin koltuk sahibi olduğunu gören yeni yetme yetersizlerin, günümüzde koltuk kapabilmek için şimdiden kulis yapıp nabız yoklamaya başladıklarını ne zaman görsem, aklıma hep kısa boylu, sıska ve çelimsiz Dustin Hoffman’ların, Al Pacino’ların film yıldızı haline getirilmeleri gelir.
***
Çünkü…
Eski yetersizi en iyi makamlarda gören yeni yetme yetersiz, “Ulan bu adam bu işi yapabiliyorsa, demek ki ben de yapabilirim” demeye başlamıştır ve film de vakti zamanında işte o noktada kopmuştur.
Bakalım yeni dönemde yeni siyasi rol modellerimiz kimler olacak? Kimleri kendimizle özdeşleştirip oy vereceğiz? Kimleri kendimiz gibi zannedip makam mevki sahibi yapacağız?
***
Lütfi Hoca’mızı
dün kaybettik!
ALANYA Lisesi’nin efsane öğretmenlerinden, eski Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Lütfi Bingöl, tedavi gördüğü Antalya Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dün sabah hayatını kaybetti. Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören Bingöl’ün Alanya’ya ulaşan vefat haberi, hem yakınlarını hem de Alanya’daki yüzlerce öğrencisini üzüntüye boğdu. Alanya Devlet Hastanesi’nden emekli hemşire Nursel Bingöl ile evli olan Lütfi Hoca, iki çocuk babasıydı. 27 Nisan 1954 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Bingöl, 1976 yılında tayin olduğu Alanya Lisesi’nden 1999 yılında emekli olmuştu. Merhumun cenazesi bugün Kazım Bulut Camii’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Belediye Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Yeni Alanya olarak merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. Ruhun şad, toprağın bol olsun Lütfi Hoca’m…
***
Örnek uygulama
ALANYA Belediyesi’ni zaman zaman en sert şekilde eleştiren gazetecilerin başında gelsem de, yapılan olumlu çalışmaların hakkını teslim etmesini de bilirim. İşte, Alanya Belediyesi’nin örnek uygulamalardan birisi daha! Dini inançlarımız gereği mezar ziyaretine giden hanımların başta saçları olmak üzere mahrem yerlerinin kapalı olması gerçeğinden hareketle Cikcilli Belediye Mezarlığı’na yerleştirilen bir dolap, mezar ziyaretine gelirken başörtüsünü unutan kadınlara büyük kolaylık sağlıyor. İçerisinde yaklaşık 30 adet başörtüsünün yanı sıra çok sayıda Yasin-i Şerif de bulunan camlı dolabın üzerinde ise, “Lütfen kullanınız ve tekrar yerine bırakınız” yazıyor. Pek çok büyükşehir mezarlığında dahi olmayan bu uygulama için Alanya Belediyesi’ni kutluyorum.
***
GÜNÜN TWİTLERİ
Nurkan Şaşmaz @nurkansasmaz
Alanya Balık Pazarı’ndaki bir balık lokantasında oğlumla 30 TL’ye hamsi salata yedik. Yuh be! Sonra da ‘Müşteri gelmiyor’ derler. Nasıl gelsin!
Nurkan Şaşmaz @nurkansasmaz
Cumhuriyet de Cumhuriyet Bayramı da hepimizindir. Türk milletinindir, bir siyasi partinin değil. Yaptıkları çok tehlikeli bir bölücülüktür.
Mevlüt Çavuşoğlu @MevlutCavusoglu
Alanya Gazipaşa ve Anamurlu hemşerilerimiz havaalanımıza uçan firmaları desteklerse, sadece Pagasus değil, diğerleri de gelir.
Erdal Hancı @erdalhanci
Şimdi THY'nin web sitesine bakıyordum. Alanya Gazipaşa Havaalanı’na sefer koyulmuş.
Hakan Halit Yeni @yeni_hakan
Dün Cumhuriyet Bayramı’nı kutladık, doğrusu görülmeye değerdi. Alanya, Alanya olalı böyle bir kutlama görmedi. Teşekkürler Alanya. Nihayet!
Kübra Fazlıoğlu @KubraFazlioglu
Alanya için yorgan vakti.
Özge Ünlühizarci @ozgeunluhizarci
Alanya geceleri bitmiş. James Dean’ın yerini Ümit Besen almış. Bundan sonra yerli turiste hizmet, hadi bakim!
Alanya Offical @AlanyaAltav
Alanya’nın tanıtımını yapmak üzere, fuara, ALTAV Başkanı Faik Kaptanoğlu ile ALTİD Başkanı Gülçin Güner katılacaktır.
Emel Albayrak @miJoRAA
Alanya'da Sokak Arası Meyhane diye bir yer var ki, iyi ki var:) Bu kadar güzel bir ortam, o güzel mezeler, sıcacık işletmeciler:) Harika!
Alanya Belediyesi @ALANYABLD
2. Alanya Altın Kepçe Ulusal Yemek Yarışması, 2-3-4 Kasım tarihlerinde Alanya Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.
Abdullah Çelik @abdlhcelik02
Sabah 6’da Alanya Terminali’nde inmem gerekirken, benim uyumamı fırsat bilen muavin uyuyarak beni Alanya çıkışında tünellerde iki valizle baş başa bıraktı.
Bayan Sabit @bayansabit
Otobüs şoförünün 25’lik olması, aynadan deli gibi beni kesmesi, son ses Tarkan çalması! Alanya neyin kafasındasın anlamadım ben seni!
Bilal Kıymaz @BILALKIYMAZ
Saat daha dokuz ama Alanya bomboş. Caddelerde kimse yok, kış şimdi gelmiş!
Alanya @CityAlanya
Bilim adamları bence işi gücü bıraksın ve Alanya manzarası nasıl oluyor da insana bütün derdini unutturuyor, onu araştırsın.
Raşit Delikanlıoğlu @mauporsuk
Alanya’nın Mahmutlar beldesinde kurulu bir derneğiz. Beldemizde yaşayan sokak hayvanlarına mama desteği bekliyoruz.
Selin Talazan @selintalazan
Alanya'da, apartmanların arasında muz tarlaları var; adeta egzotizm patlaması.
Eleştirmen @e_Lestirmen
Haberlerde her gün “Alanya'da sağanak yağışlı” demesine rağmen bir damla yağmur yağmadı. Sonuç: Bayram tatili de Alanya turizmine yaramadı.
Ufuk Kızılateş @ukizilates
Alanya Gazipaşa'ya Pegasus 29 TL’ye uçmaya başladı. Nefis bir grida ya da orfoz löpletmek için kaçmaz bu fırsat. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349