banner468

Polis kar maskesi taktı, rastgele ateş açtı

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde geçen Ocak ayında 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın ölümüyle ilgili 1'i tutuklu 5 polisin yargılanmalarına bugün Cizre 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi

Polis kar maskesi taktı, rastgele ateş açtı

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde geçen Ocak ayında 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın ölümüyle ilgili 1'i tutuklu 5 polisin yargılanmalarına bugün Cizre 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi

03 Temmuz 2015 Cuma 12:49
Polis kar maskesi taktı, rastgele ateş açtı
banner404
CİZRE'de geçen 14 Ocak günü Nihat Kazanhan'ın arkadaşlarıyla oynarken başından vurularak ölümüyle ilgili olarak tutuklanan özel harekat polisi Mehmet N.G. ile tutuksuz sanıklar komiser yardımcısı U.İ. ve özel harekat polisleri H.V., O.Ç. ve G.T.'nin yargılanmasına Cizre 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

GÖRÜNTÜLÜ SİSTEMLE DURUŞMAYA KATILDILAR
Tutuklu polis memuru Mehmet N.G.'nin 'olası kast ile nitelikli öldürmek' suçundan müebbet hapis cezası, tutuksuz olan komiser yardımcısı U.İ. ile özel harekat polisleri H.V., O.Ç. ve G.T. için ise 'kamu görevlisinin suçu bildirmeme' suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istenen davada, sanık M.N.G. tutuklu bulunduğu Ankara Elmadağ Cezaevi'nden, diğer tutuksuz sanık polisler U.İ., H.V., O.Ç. ve G.T. de görev yaptıkları Mardin Adliyesi'nde oluşturulan odadan SEGBİS sistemi ile görüntülü olarak duruşmaya katıldı. Bu sabah başlayan duruşmaya taraf avukatlarının yanı sıra HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Kazanhan ailesi üyeleri, birçok il barosuna bağlı birçok sayıda avukat katıldı.

MKE'NİN SİLAH HAKKINDA BİLGİSİ YOK
Kazanhan'ın avukatlarıdan Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, adil bir duruşmanın yapılması, sanıkların duruşmada hazır bulundurulmasını talep etti. Mahkeme Başkanı ise, bir önceki duruşmanın da SEGBİS ile yapıldığını hatırlatarak bu talebi reddetti. Duruşmada, cinayette kullanılan silahın teknik bilgilerine dair Makine Kimya Endüstrisi'ne (MKE) gönderilen müzekkere yazısına verilen yanıt da Mahkeme Başkanı tarafından paylaşıldı. Gönderilen yanıtta, cinayette kullanılan silahı kendilerinin üretmediği için herhangi teknik bir bilgi veremeyeceklerini belirten MKE, eğer istenilirse üretici firmadan bilgi alınabileceğini kaydetti.
Yine cinayet anına dair kamuoyuna da yansıyan kamera görüntülerinin incelenmek üzere gönderildiği İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan ve Telekomünikasyon Daire Başkanlığı'ndan talep edilen teknik raporlara dair yanıtların henüz dava dosyasına ulaşmadığı da belirtildi.

TANIK POLİSLER: OLAYI SONRADAN ÖĞRENDİK
Duruşmada dinlenen tanık polis memurları B.T., H.T., E.T., E,İ., olay bölgesinde olmadıklarını ve olayı sonradan öğrendiklerini söyledi. Polis memurlarının ifadelerinin ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.
Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, verilen arada adliye önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Elçi, "Duruşma başlamadan önce ben şahsen SEBGİS'ten vazgeçilmesini talep ettim. Hem sanıkların, hem tanıkların mahkemeye getirilerek ses tonlarının mimiklerinin iyi analiz edilmesini ve bunların ceza makamı tarafında da daha yararlı olacağını düşündük. CMK yasasında da SEBGİS'in hangi hallerde düzenleneceği belirtilmiştir. Yani bizim yargılamamız için SEBGİS'in olmaması gerekiyor. Ama ilk duruşmada da bugün de ısrarlı talebimize rağmen mahkeme kabul etmedi. Polis sanıkların beyanlarına başlandı. Polis tanıkları da sanıklarla aynı yerde çalışan polislerdir. Orada da söyledim maalesef beyanları gerçeği yansıtmamaktadır. Hem meslektaşlarını korumak hem de emniyet teşkilatı içerisindeki hiyerarşi içerisinde beyanda bulunduklarına inanıyoruz. Çünkü bilinmesi gereken hususlarda bile doğru dürüst bilgi verilmemektedir. Bildiklerini ilk soruşturma ifadelerinde de açık bir şekilde dile getirmelerine rağmen şu an bilmiyoruz diye beyanda bulunuyorlar" dedi.
Elçi, polis tanıkların beyanları gerçeği yansıtmadığı ve tüm hukukçular da bu kanatın var olduğuna belirterek, "Şırnak barosunun bünyesinde kurduğumuz Nihat Kazanhan komisyonundaki avukat arkadaşlarımız hem de bizlere dışarıdan destek veren diğer baroların avukatları sorularımızla olayı aydınlığa çıkartmaya çalışacağız. Yargının daha sağlıklı temellerde sürdürülmesi için elimizden geleni yapacağız. Dileriz ki bu olayda failler gerçek hak ettikleri cezayı alırlar. Çünkü maalesef bu tür olaylarda failler cezayı almadığı için diğer başka olaylara davetiye çıkarılıyor. Yanlarına kar kaldığı zaman benzeri olaylarda da kamu görevlilerinin hukuk dışına çıkıp faaliyette bulunma ihtimali yükseliyor, buna benzer olayların artma ihtimalide yüksektir. Bu sebeple orda faillerin hak ettiği cezayı almalarını istiyoruz. Hak ettikleri cezayı almaları içinde elimizden geleni yapacağız. Bugün 7 polis ve 1 çocuğun ifadesi alınacak. Mahkemenin bugün biteceğini tahmin ediyoruz ama belli olmaz bugün bitmese de yarın devam edecektir. Ancak Polislerin beyanları SEGBİS yöntemiyle alınıyor. Biz yine ilk duruşmada da bugünde ben ısrarlı bir şekilde SEGBİS'in doğru olamayacağını sağlıklı bir yargılama yapılamayacağını ifade ediyoruz. Çünkü birden fazla yerden bağlantı kuruluyor hepsini göremiyorsun. Yani tanıkların beyanı alınırken de söyledik. Biz salonun içerisini görmüyoruz sadece tanığı görüyoruz. Diğer tanıkların o salonda olma ihtimali de mevcuttur. Ve buda sağlıksız bir yargılama sonucunu doğurur. Ama mahkeme SEBGİS ile devam etme konusunda ısrarcı" dedi.
Duruşmanın verilen aradan sonra devam etti.

MASKELİ POLİS RASTGELE ATEŞ AÇTI 
Nihat Kazan'ın öldürülmesine ilişkin davaya verilen aradan sonra tanıkların dinlenmesiyle devam edildi. Tanık polislerden B.K., olayla ilgili bilgisinin bulunmadığını belirterek, Hayati Bilgin Polis Karakolu'na geldiklerinde A.S.'nin kendisine bir çocuğun vurulduğunu söylediğini ifade etti. B.K., bir çocuğun vurulduğunu akşam saat 21.00 sıralarında öğrendiğini belirterek, kendisinin A.S.'ye 3-4 defa vurulan çocukla alakalarının olup olmadığını sorduğunu, A.S'nin de olayla bir ilgilerinin olmadığını belirttiğini söyledi. 
Tanık polislerden A.S., U.İ.'nin G.T.'yi aradığını ve bir konunun olduğunu ve karakola gelmeleri gerektiğini söylediğini belirterek, U.İ.'nin kendilerine çocukların taş attıklarını, kendilerinin de 3-4 gaz bombası attıklarını belirtip, başka silah kullanmadığını söyledi. A.S., U.İ.'nin kendilerine olayı anlatırken yanlarında grup amiri G.T.'nin olduğunu 10-15 dakika karakolda kaldıktan sonra tank taburuna gittiklerini söyledi. Bir çocuğun vurulduğunu internetten öğrendiğini söyleyen A.S., "Olaya ait görüntüleri G.T. ve Şırnak Emniyet Müdür Yardımcısı birlikte izledi" dedi. 

KAZANHAN'IN ARKADAŞLARI DİNLENDİ 
Olay günü Nihat Kazanhan'ın yanında bulunan arkadaşlarından 14 yaşındaki A.A., "Aşağıdan geçen ik zırhlı araç taş atan çocuklara gaz bombası atarken yukarıdaki zırhlı aracın yanındaki bir polis birden aracın arkasına gelip bir süre oyalandı. Arkaya geçen polis başına kar maskesi takarak rasgele ateş açtı. Ateş sonucu Nihat yere düştü. Ben kaçarken bir mermi ayağımın yanına çarptı" dedi. 
Nihat Kazanhan'ın yere düşmesinden sonra polislerin zırhlı araçla olay yerinden uzaklaştıklarını söyleyen A. A., daha sonra Nihat'ı vuran kar maskeli polisin geri geldiğini ve o sırada kendilerine parmak sallayarak "Sizi de böyle geberteceğim" dediğini ileri sürdü. 
Tanıklardan 11 yaşındaki Y.Y., kendisinin bölgede koyun otlattığını belirterek, zırhlı araç geçişi sırasında çocukların araca taş attığını söyledi. Y.Y., "Tepede bekleyen zırhlı aracın etrafındaki 3 polisten biri çekirdek yiyordu. Biri çocukların taşlarını tutmaya çalışıyordu. Diğeri aracın arkasına gelerek bir müddet orda kaldı. Ben onların arkasında olduğum için görüyordum. Polis silahı ile uğraştı. Sonra kar maskesi takıp rastgele Nihat'ın olduğu yere ateş açtı. Tam Nihat düştüğü esnada diğer polisler ateş eden polise baktı. Daha sonra telaşlı bir şekilde askeri karakola gittiler. Ben de korktuğum için eve kaçtım" diye ifade verdi. 
Duruşmada savcı, Makine Kimya Endüstrisi'nin yazısı üzerine Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazılarak silah hakkında teknik bilgi verilmesini, zırhlı aracın bulunduğu ve çocuğun bulunduğu yerin tekrar ölçülmesini isteyerek, tutuklu polisin tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Nihat Kazanhan'ın babası Emin Kazanhan da polislerin çelişkili ifade verdiğini ve arkadaşlarını koruduklarını ifade ederek, polislerin cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, tutuklu polis memurunun tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 03.07.2015 11:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349