banner468

Maden Ocağı'nda son dakika gelişmesi

Alanya'nın komşusu olan Ermenek'te Has Şekerler Madenciliğe ait bir kömür ocağında ilk belirlemelere göre ocaktaki suyun galeriyi basması sonucu 19 işçinin yerin 350 metre altında mahsur kaldığı açıklandı. Özel bir şirkete ait maden ocağını su basması sonucu 18 işçinin içerde mahsur kalması ile yürütülen çalışmalarla ilgili önemli bilgiler geldi. Taner Yıldız '3 bacaya girildi, ama yoklar' dedi

Maden Ocağı'nda son dakika gelişmesi

Alanya'nın komşusu olan Ermenek'te Has Şekerler Madenciliğe ait bir kömür ocağında ilk belirlemelere göre ocaktaki suyun galeriyi basması sonucu 19 işçinin yerin 350 metre altında mahsur kaldığı açıklandı. Özel bir şirkete ait maden ocağını su basması sonucu 18 işçinin içerde mahsur kalması ile yürütülen çalışmalarla ilgili önemli bilgiler geldi. Taner Yıldız '3 bacaya girildi, ama yoklar' dedi

06 Ekim 2014 Pazartesi 15:58
Maden Ocağı'nda son dakika gelişmesi
banner404
ALANYA'NIN komşusu olan Karaman'ın Ermenek İlçesi'ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki Has Şekerler Madenciliğe ait bir kömür ocağında ilk belirlemelere göre ocaktaki suyun galeriyi işgal etmesi sonucu 20'ye yakın işçinin mahsur kaldığı belirtildi.
VALİ KOCA: 19 İŞÇİ MAHSUR 
Karaman Valisi Murat Koca, "Yer altında biriken su galeriyi işgal etti. İlk haberlere göre 25 işçi kurtarıldı. 19 işçi ise mahsur kaldı. Yaklaşık 50 metrelik bir bölümü su işgal etmiş durumda. 19 işçiyi kurtarma ve yeraltındaki suyun tahliye çalışmaları devam ediyor" dedi.
Kurtarma ekiplerinin çalışması aralıksız sürerken, Türkiye Taş Kömürü Kurumu'ndan da bölgeye 16 kişilik kurtarma ekip gönderildi.
Bu arada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da bölgeye gelmek üzere yola çıktıkları öğrenildi.
BAKAN YILDIZ VE BAKAN ELVAN BÖLGEYE GİTTİ
Olay sonrası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan bölgeye gitti. AFAD 6 ilden 206 kişilik ekip gönderirken, Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) 20 kişilik tahlisiye ekibi yola çıktı.
İŞLETME YETKİLİSİNDEN ÜRKÜTEN SÖZLER
 Has Şekerler Madencilik Şirketi yetkilisi Şahin Uyar, saat 12.15'te işçilerin yemek molasında olduğu sırada ocağı bir anda su bastığını ve ocağın 350 metreden 50 metresinin su ile dolduğunu anlattı. O bölümde bulunan 26 işçiden 8'inin havalandırma ve diğer galerileri kullanarak kurtulduğunu belirten Uyar, "18 işçi arada kalmış. Ocağın 3 girişi var. Bu girişlerden su çekiliyor. Çevredeki 7 maden ocağından destek geldi. Maden ocağının 50 metresi su ile dolduğu için elektrik devreleri çalışmaz durumda. Dolayısı ile bağlantı kurulamıyor. 3 koldan su çekilmeye devam ediliyor. Kaçabilecekleri 50 metre yukarıda 2 yer var. Boğulmuş olabilirler. Ani gelen bir su". dedi.
Mahsur kalan işçilerle henüz irtibat kurulamadığını kaydeden Uyar, yeraltı suyunun birden bire boşalmasıyla meydana gelen olayın 'öngörülemeyen maden kazası' olduğu görüşünü savundu.
SU SIZINTISI GELMEYE BAŞLAYINCA...
Uyar'ın verdiği bilgiye göre bacalardan su sızıntısı gelmeye başlayınca vardiyadaki 26 işçiden 8'i tedirgin olarak ocaktan çıktı.  Olayın büyüyeceğini tahmin etmeyen 18 işçi ise çalışmaya devam etti. Sızıntıdan kısa bir süre sonra ise ani bir su baskını oldu. 
İşletme yetkilisi 'Bütün denetlemelerden geçer not almış mıydınız?' sorusuna şu yanıtı verdi: "Kapama kararı yoktu. Geçmişte ölümlü bir kaza yok. Bütün denetlemeleri yapılmış bir işletme"
ÜRETİME ARA VERMİŞ
Torba Yasa ile yürürlüğe maden işçilerinin ücret ve sosyal haklarını iyileştiren düzenlemenin ardından Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.'nin diğer özel maden ocakları gibi üretimi yaklaşık bir ay süreyle durdurduğu, varılan anlaşmayla iki hafta kadar önce yeniden üretime geçtiği belirtildi.
Ermenek İlçesi'nde bulunan 9 maden işletmesinde yaklaşık 1500 işçinin çalıştığı, Has Şekerler Madencilik'te toplam işçi sayısının 350 olduğu, ancak Torba Yasa'dan sonra hem işçi sayısının azaltıldığı, hem de düşük kapasitede çalışıldığı  kaydedildi.
"TRAFİK KAZASI" GİBİ
Firma yetkilisi yaşanan olay için trafik kazası benzetmesi yaptı, aniden geliştiğini söyledi, "Galeriyi su basması trafik kazası gibi" diye konuştu.
İşletme yetkilisi madende yaşam odası olmadığını söyledi, "Küçük bir işletme olduğu için yaşam odası yok. Yaşam odası olsa da ani bir olayda yapabilecekler bir şey yok" dedi.
YENİ İDDİA: SU YANDAKİ MADENDEN GELDİ
Kaza bölgesinde ortaya atılan bir başka iddia ise su baskının yandaki madenden geldiği yönünde. İddiaya göre, iş makinaları yan taraftaki kapalı madenin duvarına zarar verdi. Bir süredir kapalı olan madende bikiren sular kazanın meydana geldiği madene hücum etti. 
SAAT 17.00 İTİBARİYLE AFAD AÇIKLAMA YAPTI
Karaman’ın Güneyyurt Beldesi Pamuklu Köyü mevkiinde özel bir linyit kömürü madeninde su borusunun patlaması sonucu madenin bir bölümüne su dolduğu, işçilerin madende mahsur kaldığı ihbarı saat 12.50’de AFAD’a ulaştı. İhbar üzerine arama – kurtarma çalışmaları için AFAD ve ilgili birimlere bağlı 225 kişilik ekip olay mahalline sevk edildi. Madendeki suyun motopomplar ile tahliye edilmesi çalışması devam ediyor. 2 uçak, 20’si ambulans ve 8’i AFAD Arama – Kurtarma Aracı olmak üzere 28 araçla müdahale çalışmaları sürüyor. Olay mahallinde mobil baz istasyonları kuruldu, kumanya ve içecek desteği de sağlandı.
Bugün saat 12.15 sıralarında Karaman’ın Ermenek İlçesi, Güneyyurt Beldesi Pamuklu Köyü’ndeki özel bir linyit kömürü madeninde su borusu patlaması sonucu madenin bir kısmına su dolduğu, işçilerin madende mahsur kaldığı ihbarı 12.50’de AFAD’a ulaştı. Gelen bilgiler üzerine, AFAD koordinasyonundaki ekipler müdahale çalışmalarına başladı. Karaman, Konya, Mersin, Adana Zonguldak ve Kütahya’dan arama kurtarma ekipleri de bölgeye sevk edildi. AFAD Arama Kurtarma Ekipleri, olay mahallinde çalışmalarını sürdürüyor.
20’si ambulans ve 8’i AFAD Arama – Kurtarma Aracı olmak üzere 28 araçla müdahale çalışmaları devam ediyor. Olay mahallinde mobil baz istasyonları kuruldu, kumanya ve içecek desteği de sağlanıyor.  AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile birlikte çalışmaları yerinden yönetmek üzere bölgeye gidiyor.
DEHŞETTEN KURTULAN İŞÇİ MADENDE YAŞANAN ANLARI ANLATTI
Karaman'da maden ocağında yaşanan dehşetten kurtulan işçi kabus dakikalarını anlattı: Bir anda fırtına kopar gibi oldu... Karaman’ın Ermenek İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki kömür ocağında ilk belirlemelere göre galeriyi su basması sonucu en az 18 işçi mahsur kaldı, 8 işçi ise kaçarak kurtuldu.
Yaşanan maden faciasından sağ kurtulan işçi Kerim Parlar Habertürk canlı yayınında dehşet anlarını anlattı:
“Biz arkadaşlarla aynı hizada çalışıyorduk. Bir anda fırtına çıkar gibi oldu. Arkadaşlar ‘kaçın’ dediler. Diğer arkadaşlar peşimizden gelmediler. Biz geriye döndük ama ‘bize kaçın’ dediler.
 Tırmandık o esnada su arkamızdan geldi. Maskelerimiz yanımızdaydı. Ama maskelerimizi takma fırsatımız olmadı. Panikledik, nefesimizin kesileceğini düşündük. Kendi imkanlarımızla bir arkadaşımızı çıkardık.
BACALARA ÇIKMIŞ OLABİLİRLER
Düz galerilerden yukarıya doğru çıkan bacalar var. Peşimizden gelmeyen arkadaşlar muhtemelen oraya doğru çıktılar. Orada olduklarını tahmin ediyoruz. Oraya su basmadıysa kurtulma şansları var.
Sıkıntı verici şekilde gaz yoktu. Çok panikledik. Bir an önce kendimizi dışarıya atmaya çalıştık. Bir arkadaşımız daraldı, kendi imkanlarımızla dışarıya çıkardık.
SAAT 08:10
İSİMLER BELLİ OLDU
Ermenek'te maden ocağını su basması sonucu mahsur kalan işçilerin isimleri belli oldu. Madende mahsur kalan 18 işçinin isimleri şöyle:
"Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha,  Mehmet Özcan, Hasan Tuncer, Recep Çiloğlu , Ömer Cansu".
SAAT 04:20
SU SEVİYESİ DÜŞMEYE BAŞLADI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 18 işçinin mahsur kaldığı kömür madenindeki su seviyesinin düşmeye başladığını söyledi.
Yıldız yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Dalgıçlarımız çalışmalırına devam ediyor, henüz nihayetlendirmedi. Dalgıç pompalarımızdan ve yeni kurduğumuz pompalardan verim aldık. Su seviyesi düşmeye başladı. İstediğimiz seviyelerde olmasa da suyun düşmeye başlamış olması, suyun yükselme eğiliminden düşme eğilimine doğru dönmüş olması sevindirici bir haber. Su seviyesini düşürmek için gayret ediyoruz. En az 3 tane daha derin kuyu pompası bağlayacağız. 10 - 12 bin tonluk suyu daha çabuk eritebiliyor olmamız lazım. Bunların saatlik performanslarını da takip ediyoruz."
SAAT 03:00
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, mahsur kalan işçilerin kurtarılması için yürütülen çalışmalara ilişkin, "Özellikle dalgıç pompaları ve yeni kurduğumuz pompadan da şu anda verim aldık. Su seviyesi düşmeye başladı. İstediğimiz seviyede olmasa da düşmeye başlamış olması, suyun yükselme eğiliminden düşme eğilimine dönmüş olması sevindirici bir haber" dedi. 
SAAT 00:50
Su tahliyesini olabildiğinde hızlı yapmaları gerektiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şunları söyledi:
“Üç ayrı ekibi dinlendirerek sabaha kadar çalışmalara devam ediyoruz. 18 işçi kardeşimizin maden ocağında bulunmalarıyla ilgili durumlarında bir değişiklik yoktur. Bir süre vermemiz mümkün değil ama olabildiğince hızlı şekilde bu suyun tahliyesini gerçekleştirmeliyiz. 10-11 bin ton su bulunuyor. Saatte 180-200 ton tahliye eden üç pompayla birlikte suyu tahliye etmeye çalışıyoruz. Şu an için tek bir önceliğimiz var ama işçi kardeşlerimizi çıkardıktan sonra adli ve idari soruşturma devam edecek. Şu an için çalışmaları etkileyecek bir gaz seviyesi sorunu bulunmuyor. Asıl tehdit unsurunun su olduğunu belirtmeliyim. Madencilikte nadir rastlanan bir durum bu.”
Madenden sağ kurtulan işçi o anları anlattı
Bakan Lütfi Elvan ise tahliye çalışmasının ne kadar süreceğiyle ilgili bir soruya, “Zaman verilememesinin nedeni ne ile karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Dalgıç arkadaşlar girdikten sonra belli olacak” şeklinde yanıt verdi.
SAAT 22:30 
''Zaman aleyhimize işliyor'' diyen Bakan Yıldız, son bilgileri paylaştı:
"Takribi 10 bin ton civarında ve su bir yandan besleniyor. Şu anda kurulan pompalarla da öncelikle amacımız suyun deşarj edilmesini sağlamak, mutlaka dışarıya çıkarılmasını sağlamak. Şu an elimizdeki kotlar maden ocağında suyun belli bir seviyeye kadar geldiğini gösteriyor. Zaman aleyhimize işliyor. Farklı haberler duyuyoruz. Burada 3 bakanımız var. Bakanlarımızdan farklı bir haber duymadıkça bunun aksini konuşmamak lazım. Şu anda hiçbir işçi kardeşimize ulaşabilmiş değiliz. Dalgıçlarımız da bir yandan buraya intikal ediyor. Çünkü tamamen madenin altı suyla dolmuş durumda." 
Ateş de su da toprak da hava da onları vurdu. Karaman'da kömür ocağında çok sayıda işçi mahsur. 
SAAT: 20:00
ÇALIŞMALAR GECE BOYU DEVAM EDECEK
Ermenek'te 5 ocak olduğunu, bunun ikisinin denetimler sonrası kapatıldığını anlatan Bakan Yıldız, diğer 3'ünün faaliyetlerinin devam ettiğini bildirdi. Bakan Yıldız, halen yer altında 18 işçinin olduğunu dile getirerek, "Mersin, Konya, Karaman ve Ermenek'ten bizim ihtiyacımız olan jeneratör, pompa ve her türlü kabloların sevkiyatı yapılıyor. Şu anda pompanın biri çalışmaya başladı. İkincisi de kuruluyor. O da inşallah bir süre sonra deşarj etmeye başlayacak. Ama daha güçlü pompaların da bir yandan sevkiyatını yapıyoruz. Kederli, sıkıntılı ailelere geçmiş olsun diyorum. İnşallah korktuğumuzdan daha iyi bir sonuca ulaşırız. Çalışmalar gece boyu devam edecek" dedi.
EN ACI BEKLEYİŞ
Su seviyesinde 2 saatte bir metrelik yükselmenin devam ettiğini kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bu yükselmenin mutlaka önüne geçmemiz lazım. Ondan sonra da o seviyeyi indirip arkadaşlarımıza ulaşmak lazım. Zor bir süreç, sıkıntılı bir durum ama bu konuyu burada doğru bir şekilde yönetmek durumundayız" ifadelerini kullandı.
SU SEVİYESİ İŞÇİLERİN BULUNDUĞU KODUN ÜZERİNDE
Sadece bu bölgede 5 kömür ocağı işletmesi bulunduğunu anlatan Bakan Yıldız, şunları söyledi:
"Haziran ayındaki yaptığımız denetimlerde, bu ocakta bir kısım eksiklikler tespit edilip kapatılmıştır. Bunun üzerine yine o eksikliklerin giderilmesi ile alakalı süre verilmiştir. Tanınan süre içinde eksiklikleri giderdiler ve takribi 3 ay sonra tekrar işletmeye açılmıştır. İçerdeki bu su nereden deşarj oluyor, buraya hangi kotlardan, hangi seviyelerden, önceki işletilen madendeki biriken sular mı buraya akıyor, onlar mı boşaldı, yoksa herhangi bir kaynaktan mı besleniyor, bunlar üzerinde çalışmalar tamamlandıktan sonra inceleme yapılacak."
Su işçileri yemek sırasında yakaladı.
Bakan Taner Yıldız, tek amaçlarının işçilere ulaşıp, onları yeryüzüne çıkarmak olduğuna dikkati çekerek, "Çünkü şu anda ciddi bir risk altındalar. Ciddi bir sıkıntı var ve zaman da aleyhimize işliyor. Su seviyesi işçilerin en son tespit edildiği kodun daha üzerinde. Bu da bizim son derece canımızı sıkıyor" dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da çok üzücü bir hadiseyle karşı karşıya olduklarını bildirdi.
Yer altındaki işçilerin ailelerine geçmiş olsun dileklerinde bulunan Elvan, şöyle konuştu:
"Sabah toplam 34 işçi vardiyaya giriyor. Öğlen yemek yerken bu hadise meydana geliyor. Aniden bir su patlaması şeklinde olduğunu ifade ettiler. Bunun detayları araştırılacak. 16 kardeşimiz kurtuluyor. Hızlı bir şekilde desandere ve nefesliği kullanarak, çıkıyorlar. Ancak diğer arkadaşlarımız şu an yer altındalar. Buradaki öncelikli hedefimiz bir an önce yer altındaki suyu boşaltmak. Bununla ilgili tüm organizasyonlar yapıldı. Kızılay, AFAD ve ilgili tüm kuruluşlarımız buradalar. Buna ilave olarak, ihtiyaç olması halinde telefonlar için 3 adet mobil istasyon kuruyoruz. Çalışmalarımıza devam edeceğiz."
Şirketin sahibi eski belediye başkanı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise kömür madeninde 180 sigortalı işçinin kayıtlarda mevcut olduğunu belirtti.
MADENCİ YAKINLARINDAN BAKANLARA TEPKİ
Kriz merkezindeki değerlendirmenin ardından maden ocağına gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ocak önünde yakınlarını bekleyenlere 'Geçmiş olsun' dedi.
Kardeşleri ocakta olan Aysel Öztürk ile eşi Ali Haznedar'ın ardından gözyaşı döken 3 çocuk annesi ve hamile Fadime Haznedar, isyan etti. Önünde eğilerek,  "Acımız hepimizin, şu anda pompalarla su çekiliyor" diyen Bakan Elvan'a Fadime Haznedar, "Canlarımız gitti, bize zehir ettiniz" diye ağladı. Bakan Elvan'ın, "Saat 18.00'den beri buradayız, yanınızdayız" sözlerine rağmen ağlayan hamile kadın, "Canımız yandıktan sonra ne olur?" dedi.
Madenin üç çıkışından birine ait olan ve faciadan 30 saat 25 dakika sonra çekilen bu fotoğrafta, kurtarma ekipleri 18 maden işçisine ulaşmak için çabalıyor. Dün akşam saat 18.40’ta çekilen bu fotoğraftaki yer, işçilerin çalışmalarını tamamlayıp çıktıkları, nefeslik ve nakliye için kullanılan yaklaşık 350 metrelik bölüm. Çalışmalar 230’uncu metrede devam ediyor. İşçiler ise 350 metrelik bölüm geçildikten sonra, aşağıya inen 50 metrelik bölümdeler.
BU fotoğraf, 18 maden işçisini yutan kömür ocağına ait. Dün akşam saat 18.40 sıralarında çekildi. İşçilerin çalışmalarını tamamlayıp çıktıkları, nefeslik ve nakliye için kullanılan yer. Bu bölüm, yaklaşık 350 metreden oluşuyor. Çalışmalar 230’uncu metrede devam ediyor. İşçiler ise 350 metrelik bölüm geçildikten sonra, aşağıya düz olarak inen 50 metrelik bölümdeler.
Madenin üç çıkışından birine ait ve faciadan 30 saat 25 dakika sonra çekilen bu fotoğrafta, kurtarma ekipleri, 18 maden işçisine ulaşmak için çabalıyor. Ancak işleri hiç de kolay değil. Zira çalışmalar güçlükle yürüyor. Kurtarma ekibinde yer alanlardan biri de A.K. Kazanın ardından çağırılan A.K., tahlisiye ekibinden. Dün sabah saat 03.30’da 12 kişilik ekiple birlikte madene inmiş. Sabaha karşı yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Kurtarma çalışmaları başladıktan sonra sabaha karşı 02.30’da telefonla arayıp acele ocağa çağırdılar. Aşağı indiğimizde 03.30’du. Sabah 09.30’a kadar aralıksız çalıştık. Aşağıya sabaha kadar su borusu çektik dalgıç, motor, pompa indirdik. Toplam dört motor çalıştı.”
MOTORLAR BALÇIK YÜZÜNDEN BOZULDU
Ancak kurtarma ekibi sadece suyla mücadele etmiyor. Balçık, işlerini hayli zorlaştırıyor. A.K. bununla ilgili şöyle devam ediyor: “Monte ettiğimiz motorlardan ikisi su artık balçık halini aldığından, mil yüzünden bozuldu. Yeni dalgıç motorlar sallandırıldı. 220-230 metreye kadar indik. Daha 90-100 metrelik bölüm aşağıya kadar su doluydu. Suyu çektikçe yeniden su geliyor. Bizim olduğumuz saatlerde ancak 2 buçuk metre su çekilebildi. Balçığa çakılması çalışmaları zorlaştırıyor.  Arkadaşlarımızın bunun da altında olan anayol düzlüğünde olduğu tahmin ediliyor. Dinlenip akşamüstü 18.30’da tekrar indim.”
A.K., çalışmalarını tamamlayıp madenden çıktıktan sonra yaşadığı zorluğu ise şöyle anlatıyor: “Aşağıda da yukarı çıkınca da zor anlar yaşadık. Ailelerin hepsi yanımıza koşuyor, haber bekliyor. Ama en acısı kimsenin yüzüne bakıp da bir şey diyemiyoruz.”
OCAKTA MAHSUR KALANLAR
Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer, Recep Çiloğlu, Ömer Cansu.       
'Su basması madenciliğin tabiatında var ancak öngörülebilir'
 Dalgıçlar 3-4 metre giremedi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Dalgıçlar indiler, baktılar çok fazla girmelerinin anlam ifade edemeyeceğini, orada 3-4 metre bile dalamayacaklarını söylediler. Daha sonra kendi can güvenlikleriyle ilgili sıkıntının doğacağı anlaşıldı. Biz buna rağmen ‘girin’ talimatı veremeyiz. Onlar da bizim için son derece önemli, yapılan tetkiklerde hem masada hem de suyun yanında böyle bir sonuca varıldı. Aşağıda 10-12 bin ton su var. Suyun ne kadar beslendiğini bilmiyoruz. O yüzden boşaltma konusunda zaman veremeyiz.
Balıkadamları tehlikeye atamayız.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Biz aşağıda iken tahliye hattında bir sorun oldu. Plastik boru işlevsiz hale geldi. Bu bir zaman kaybı. Su baskınının nasıl olduğunu ancak su atımından sonra bir neticeye ulaştırmak mümkün olabilir. Teknik olarak herkes ne yapması gerekiyorsa geldi, baktı. Eğer yapacakları bir şey var ise yapacaklar. Daha içeriyi görmeden konuşmak doğru değil. Balıkadamların hayatlarını da tehlikeye atmak doğru değil. Onlar ne yapacaklarını biliyorlar. Yapılacak bir görev varsa onun için gelmişler zaten. Eğer yapamıyorlarsa şartlar uygun değil.
3 savcı görevde
GÜNEYYURT’ta meydana gelen maden kazasını soruşturmak amacıyla 3 savcıdan oluşan bir ekip kuruldu. Savcılık kaynakları, Hürriyet’e, “Hak, hukuk ne gerektiriyorsa o yapılacak, kimsenin endişesi olmasın” diyerek, soruşturmayla ilgili şu bilgileri verdi: “Kazanın ardından 3 ayrı Cumhuriyet savcısı olay mahalline giderek, şirketin tüm evraklarına, haritalarına, bilgisayarlarına el koydu. Üniversiteden ve Adli Tıp Kurumu’ndan oluşan iki ayrı heyet kuruldu. Kurtarma işlemleri tamamlandığı takdirde güvenlik önlemi alınacak ve heyet ile birlikte madene inerek ilk incelemeler yapılacak.”  
Taner Yıldız konuşuyor
Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanı Taner Yıldız madende mahsur kalan işçilerle ilgili açıklamalarda bulunuyor...
TANER YILDIZ KONUŞUYOR...
Yıldız'ın konuşmasından satırbaşları:
Bakan Yıldız, "Suyu boşaltıyoruz ama 1-2 metrelik çökmeler oluştu. 18 işçi kardeşimizle alakalı umutlarımızın azaldığını söylemem gerekir." ifadelerini kullandı. "Suyun tahliyesi önceliklerimiz arasında. Tüm imkanlar seferber edildi çalışmalar tüm hızıyla ara vermeden devam ediyor. Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya'dan gelen tüm ekipmanlar ile teknolojik bütün imkanlar sonuna kadar kullanılıyor.
"Suyun içeride oluşturduğu tahribatı görmüş değiliz. Çalışanlarında güvenliğini düşünerek çalışmalar 24 saat esasına göre devam ediyor. "
Burada karşımıza her metreyi aştıkça yeni şeylerin çıktığını görüyoruz. Çamurlu suyun tahribatını henüz görmüş değiliz. Suyu aktarmamız önceliğimizdei ama suyu çıkardıkça çamurun yaptığı tahribatla karşılaşıyoruz. Biz güvenliği sağlayarak işimizi yapmaya çalışıyoruz. Bütün kamuoyu bilmelidir ki burada 24 saat kesintisiz çalışma yapılıyor. 1 metrelik 1 buçuk metrelik göçükler oluştu ve ilerde de göçüklerle karşılaşabiliriz. Şuan ağaç malzemeden kaynaklanan bozulmadan ilerleme kaydedilemiyor.
TMMOB: ESKİ GALERİLERDE BİRİKEN SU ALTTAKİ GALERİLERE AKIYOR
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, işletmenin üst kotlarda bulunan eski galerilerinde biriken suların, galeri duvarlarının incelerek zayıflaması ve sonuçta yıkılmasıyla halen faaliyette bulunan alt kotlardaki galerilere doğru ani boşaldığını, eski galerilerde biriken suların alt kotlardaki galerilere boşalımının halen devam ettiğini söyledi. Ocakta eski ve halen faaliyet gösterilen galerilerin boyutları (hacimleri) ile ilgili henüz bilgi edinilemediğini anlatan Alan, eski galerilerde su seviyesi gözlemi yapılabilecek bir olanak olup olmadığı, bu tür bir gözlem için bir girişimde bulunulup bulunulmadığı konusunda da bir bilgi bulunmadığını ifade etti. Alan, şöyle konuştu:
“Ocakta yer alan kömürün Miyosen yaşlı kırıntılı seri içinde yer almakta olduğu, bu genç serinin çevresi ve olasılıkla tabanının; Mesozoyik yaşlı allokton ve genelde geçirimsiz birimlerin hakim olduğu kaya birimlerinden oluştuğu, bölgesel özellikleri dikkate alındığında, allokton birimin, boyutlarının bir kaç kilometre kareye ulaşabilen geçirimliliği yüksek, yeraltı suyu içeren karbonatlı kayaç blokları içerebildiği anlaşılmaktadır. Alandan gelen ilk bilgiler, su boşalımının yer altı suyu sistemiyle ilgili olmadığı yönünde olmasına karşın, allokton birimlerin bu genel karakterinin göz ardı edilmemesi gerektiği düşünülmektedir. Bununla birlikte, su baskını meydana gelen maden ocağının bulunduğu alanda yerel jeolojik yapı ile ilgili henüz ayrıntılı bir bilgiye ulaşılamamıştır. Jeolojik yapıya ilişkin bilgiler ışığında bu olasılık yeniden değerlendirilecektir.”
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, su baskınına neden olan suyun kaynağı ile ilgili bilgi edinmek amacıyla tahliye edilen sudan örnekleme yapılması için gereken girişimlerde bulunulduğunu ifade ederken Ermenek Baraj gölünün maksimum su kotu, işletmenin en derin noktasından daha düşük olduğunu hatırlattı.
BÖLGEDE YAMUR BAŞLADI 

Kurtarma çalışmasına katılan ve yorgun düşen ekipler ateş yakarak ısınmaya çalıştı. Bölgede bu sabah saat 06.00'da başlayan yağmur aralıklarla devam ediyor.
Kömür ocağında mahsur kalan 18 işçinin yakınları Kızılay'ın çadırında beklemeyi sürdürüyor.
MADEN ŞİRKETİNDEN İLK AÇIKLAMA !
Ermenek'te kazanın yaşandığı madeni işleten şirket yazılı bir açıklama yaptı.
"İşletmekte olduğumuz maden ocağında tüm iş güvenliği tedbirleri alınmış, bu zamana kadar gerekli denetimlerin hepsi yapılmış, maden ocağı hukukun emrettiği şekilde işletilmiştir. Kazanın oluş nedeninin şu anda tespit edilmesi imkansız olmakla birlikte, içeriden kurtulan kardeşlerimizin bize verdiği bilgeye göre doğal bir afetten bahsedilmektedir."
MADENCİ YAKINLARINDAN BAKANLARA TEPKİ
Kriz merkezindeki değerlendirmenin ardından maden ocağına gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ocak önünde yakınlarını bekleyenlere 'Geçmiş olsun' dedi.
Kardeşleri ocakta olan Aysel Öztürk ile eşi Ali Haznedar'ın ardından gözyaşı döken 3 çocuk annesi ve hamile Fadime Haznedar, isyan etti. Önünde eğilerek,  "Acımız hepimizin, şu anda pompalarla su çekiliyor" diyen Bakan Elvan'a Fadime Haznedar, "Canlarımız gitti, bize zehir ettiniz" diye ağladı. Bakan Elvan'ın, "Saat 18.00'den beri buradayız, yanınızdayız" sözlerine rağmen ağlayan hamile kadın, "Canımız yandıktan sonra ne olur?" dedi.
BAKANLARDAN ERMENEK AÇIKLAMASI
Enerji Bakanı Taner Yılız, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan açıklamalarda bulundu.
TANER YILDIZ 
Risk oluşmaması için detaylı planlamalar yapıldı. Bizim için önemli bir eşiği aştık. Su çekildikçe önümüze ne çıkar bilemiyoruz. Önceliğimiz su değil tahkimat ve malzemenin dışarı çıkarılmasıdır. Su engel teşkil ediyor tabi. 170 metre aşağı inilecek. Aşğıda ne varsa oradaki malzemeler çıkartılacak. Biz işçi kardeşlerimiz çıkarılana kadar gündemimiz budur. İhmallerle ilgili herhangi bir atlama olmayacak.
FARUK ÇELİK
Kömür kazası olayıyla ilgili milletimiz kilitlenmiş durumda. Gece 2'ye kadar işçi kardeşlerimizle beraber olduk. İyi organize olmuş bir şekilde çalışıyoruz. Göçük alanına indik. Vardiya sistemiyle çalışıyoruz. Tahkimat için tüm imkanlar seferber olmuş durumda. Mesafe alınmaya çalışıyoruz. Üzerimize düşen görevleri alıyoruz. Göçüklerin bir an önce kalkması için çalışıyoruz. Burada çalışan 180 kişi ve hepsi de sigortalı. Önemli olan bu kazaların olmaması ama devletimiz güçlüdür kamu üzerine düşeni yapacaktır. Torba yasada olan madencilerin çalışma saatleri ve emeklilik süresidir. İşletme sahipleri yeni yasaya uymadan işçi haklarını teslim etmiyor. işverenlerin uygulamaları kabul edilebilir değil.
LÜTFİ ELVAN 
Su tahliye sistemi hızlanmış durumda. Bugün sabah aşağı indiğimizde 15 metre bir mesafe var. Molozların temizlenmesi çalışması devam ediyor. ancak ağırlık olarak tahkimat ve molozların atılması işlemi sürüyor.
“ÇALIŞMA 6 AY SÜREBİLİR”
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Karaca, Karaman'da meydana gelen maden kazasında kurtarma çalışmasının 6 ay sürebileceğini söyledi.
Kazayı değerlendiren Doç. Dr. Karaca, ocaktaki suyun tahliye edilmesinin çok zor olduğunu belirterek, mahsur kalan işçilerin kurtarılma ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi. Karaca, "Ben ocağı basan suyun, birikmiş bir su değil de yer altındaki bir su gelirinden kaynaklandığını düşünüyorum. Kaza sonrası yapılan açıklamalarda, suyun bir an önce tahliye edileceği söyleniyordu fakat beklenen olmadı, hala çalışmalar devam ediyor. Su neden tahliye edilemiyor? Bizim bütün ocaklarımızın bir imalat haritası vardır. Bunu madenler hem kendi üretimlerini kontrol etmek için, üretimlerini yönlendirmek için hem de Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne verecekleri raporlarda beyan ederler. Maden üretim planlarına dikkatlice bakılarak, çok daha alt kotlardan büyük sondaj makineleriyle bu suya müdahale edilmesi lazım. Alt kotlardan büyük sondajlarla açılacak bu küçük tünelcikler, aynı zamanda şu anda şikayet edilen balçığın da buralardan boşalmasını sağlayacaktır, çünkü sıkıntılardan bir tanesi de bu balçık. Ocaktaki suyun yükselmesini durdursak bile suyun ya da çamurun kısa sürede boşaltılması mümkün değil. İçeride bir balçık var ve normal koşullarda motopomplarla bunun atılması çok uzun sürer. Bir su baskını olduğu için içeride tahkimat çöktü. Mevcut işçilerin bulundukları yerlere ulaşmak çok zaman alacak. Üç beş günde veya bir ayda olacak bir hadise değil. Bugün su geliri sonlanmış olsa tahminim en az altı ay sürecektir" şeklinde konuştu.
Başsavcılık açıklaması: "Madende mahsur kalan işçilerin halen sağ veya ölü olarak çıkarılamamış olmaları nedeniyle, duruma göre kusur atfedilebilecek şüpheli kişilerin cezai sorumluluklarının farklılık arz edeceği göz önüne alınarak, bu aşamada elde edilen evraklar ve deliller üzerinde yapılan incelemelere göre ileride kendilerine kusur atfedilebilecek yetkili ve görevliler hakkında şüpheli sıfatıyla CMK 109. maddesi uyarınca, Ermenek Sulh Ceza Hakimliğinden adli kontrol talebinde bulunulmuştur. Mahkemece talebimize uygun karar verilmiş ve verilen karar, gereği için ilgili kuruma Başsavcılığımızca gönderilmiştir.
GRİZU DAVASINDA 5 SANIĞA HAPİS, 23 SANIĞA BERAAT  
Zonguldak’ta, 17 Mayıs 2010’da meydana gelen 30 maden işçisinin yaşamını yitirdiği grizu faciasıyla ilgili ceza davasında 4.5 yıl sonra karar çıktı. Tutuksuz yargılanan 28 sanıktan taşeron firma ortaklarından Halim Köse ve proje sorumlusu Kadir İpek 10’ar yıl, dönemin müessese müdürü 6 yıl 3 ay, müdür yardımcısı Yusuf Ünlütürk ile İnşaat Emlak Daire Başkanı Mustafa Küçük 5’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diğer 23 sanık ise beraat etti.
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında yerin 540 metre altında meydana gelen grizu patlamasında, galeri açma hazırlık işlerini yürüten taşeron firma Yapı-Tek’te çalışan 30 işçinin ölmesiyle ilgili ceza davasının 16’ncı duruşmasında karar çıktı. 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, ’Birden çok kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan sanıklardan İsmail Güner, Halim Köse, Kadir İpek, Yusuf Ünlütürk, Vedat Küçükbükücü, Ertekin Sayın, Mustafa Küçük ve Murat Taşcı hazır bulundu, diğerleri katılmadı. 
’CEZA ÜST SINIRDAN VERİLSİN’
Ölen madencilerin yakınlarının avukatlarından Ünal Demirtaş, davanın 4.5 yıldır sürdüğünü hatırlatarak, "İş kazaları toplumun kanayan yarası oldu. Büyük maden kazaları gündemde. Sanıkların tutuklu yargılanmasını talep etmiştik. Ama olmadı. Yargılama bu şekilde olsaydı bu tür iş kazalarında caydırıcı olurdu. Cezanın üst sınırdan verilmesi, yine bu tür iş kazalarının caydırıcı olması açısından önemli" dedi.
Diğer avukatlar da sanıkların cezalandırılmasını istedi.
BERAAT TALEP ETTİLER 
Son sözleri sorulan sanıklardan Yapı-Tek ortağı Halim Köse, suçlamayı kabul etmedi. Köse, "Olayın meydana gelmesinde hiçbir eylemim yoktur. Alınan ekipmanlar, tesisatlar TTK’nın onayıyla alınmıştır. İşletim ve ruhsatı TTK’ya aittir. Ocağa giriş ve çıkışlar TTK’nın sorumluluğundadır. Her şey onların kontrolü altındadır. 14 aylıkken babası 38 yaşında ölen madencinin oğluyum. Çok üzgünüm" dedi.
Yapı-Tek Proje Sorumlusu Kadir İpek ise işyerinin TTK’nın ruhsat sahası içinde yer aldığını ifade ederek, "Bu konuda çok kusurlu olduğumu düşünmüyorum" dedi. Ölen madencilerin yakınları İpek’e tepki gösterdi.
Dönemin Karadon Müessese Müdürü olan TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner ise kazada sorumluluğun taşeron firmada olduğunu savunarak kusuru olmadığını söyledi ve beraatini talep etti. Diğer sanıklar da beraatlerini istedi.
Sanıkların avukatları da müvekkillerinin beraatlerini, ceza verilecekse de alt sınırdan verilemesini talep etti.
5 SANIĞA HAPİS, 23 SANIĞA BERAAT
Duruşmaya verilen 1 saatlik aranın ardından mahkeme heyeti kararı açıkladı. Suçları sabit görülen sanıklardan Yapı-Tek ortağı Halim Köse ile Yapı-Tek Proje Sorumlusu Kadir İpek’e 10’ar, dönemin Karadon Müessese Müdürü, TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner’e 6 yıl 3 ay, Karadon Müessese Müdür Yardımcısı Yusuf Ünlütürk ile TTK İnşaat Emlak Daire Başkanı Mustafa Küçük’e de 5’er yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, hapis cezası alan 5 sanığa yurt dışına çıkma yasağı getirirken, adli kontrol şartı uygulanmasını kararlaştırdı. Diğer sanıkların ise beraatlerine karar verildi.
MADENDE KORKUTAN GELİŞME
Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında 18 işçi için umutlar iyiden iyiye tükendi! Mahsur kalan madenciler için yürütülen tahliye çalışmaları sırasında, göçük meydana geldi. Güçlendirme çalışmaları için kurtarma ekipleri var gücüyle çalışırken, yürekler bir kez daha ağza geldi.
Ermenek'te 18 madencinin mahsur kaldığı maden kazasında çalışmalar devam ederken o madende bir göçük meydana geldi.
Kurtarma çalışmalarına katılan madencilerin domuz damı denen yöntemle galeride tahkimatın güçlendirilmesinden sonra molozların temizlenmesi için işçiler yoğun bir şekilde çalıştı. Vagonlara yüklenen molozlar hızlı bir şekilde madenden çıkarılarak çalışmaların devam etmesi sağlandı.
Karaman’ın Ermenek İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür ocağında salı günü meydana gelen su baskınıyla yerin 350 metre altında mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmalarının 6’ncı gününde, işçilere ulaşmak için umut ışığı doğdu.
ERMENEK’TE SİNİRLER GERİLDİ
Kurtarma çalışmalarını günlerden bu yana izleyen basın mensupları ocağın girişine 50 metre uzaklıktan görüntü aldıkları yerden 300 metrelik uzaklıktaki alana gönderildi. Mahsur kalan işçilerin bulunduğu alanda da çevik kuvvet ekipleri önlemleri artırılırken jandarma maden ocağını etrafını çember şekilde sararak geniş önlem aldı. Bu gelişmelere işçilerin cenazelerine ulaşılıp her an çıkarılabileceği şeklinde yorumlandı. Ermenek İlçesi’nin kömür ocaklarının yoğun olduğu Güneyyurt Beldesi ile Pamuklu Köyü yakınlarındaki Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’ne ait linyit kömürü ocağında yerin 350 metre derinliğinde çalışan 18 işçi salı günü saat 12.15’te yemek molası verirken dolan tonlarca su ile mahsur kaldı. 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı son açıklamada sondaj faaliyetlerinin devam ettiğini anlatırken,"Suyun çekilmesi ile alakalı aşağıya indikçe hem mesafenin arttığını hem de su üzerindeki basıncın da arttığını gördük. Bu bizim işimizi biraz zorlaştırdı. Su sevkiyatı da aynı şekilde dışarıya devam ediyor. Bizim 777’ler kodunda bir müddet daha çalışacağımız şu anda mühendisler tarafından teyit edildi. 20 metrelik bir su sütünü şeklinde daha suyun olduğunu görüyoruz. Daha işimiz var. Tahkimat ile alakalı çalışmalar da hızlandırıldı. Ama pasaların çekilmesi daha çok vaktimizi alıyor" dedi.
7 GÜN GERİDE KALDI HALA KİMSEYE ULAŞILAMADI
Ermenek'te maden ocağında mahsur kalan işçilere ulaşmak için yürütülen çalışmalar 7'inci güne girdi. Dün bazı işçilere ulaşıldı iddiaları üzerine olay yerinde tansiyon yükselmişti.
İşçilerin bir kısmına ulaşıldığı' iddiasının doğru olmadığını dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, aileleri üzmemek için bu tür dedikodulara yer vermemek gerektiğini söyledi.
Madenin tabanında su sızıntısının devam etmediğini söyleyen Bakan, madende kalan su ve çamurun hacminin 2 bin 500 ton olduğunu açıkladı.
Bakan Yıldız, "Bize bu madendeki çalışmaları hızlandırmak ve etkili hale getirmek için tavsiyede bulunmak isteyen varsa önerilere açığız" dedi.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda, madenin içindeki suların büyük bölümü tahliye edildi. Tahliye için kullanılan hortumlar ocak dışına çıkarıldı. Ocak dibindeki sulu çamurun boşaltılması için ise çamur pompaları kullanılmaya başlandı.
Su ve çamurun çıkarıldığı alanda tahkimat çalışması da devam ediyor. Ocak yakınlarındaki marangoz atölyesi, 24 saat durmaksızın çalışıyor. Burada tomruklardan çıkarılan keresteler tahkimat işlemi için ocağa indiriliyor.
Arama kurtarma çalışmalarını yürüten Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) tahlisiye ekibi ocak içinde oksijen seviyesinin zaman zaman kritik seviyenin altına inmesi nedeniyle oksijen maskeleriyle çalışıyor.
Ocak çevresinde ise madenci ailelerinin bekleyişi devam ediyor. Fenalık geçiren bazı madenci yakınlarına ambulanslarla oluşturulan sağlık birimi ve psikososyal ekipler tarafından müdahale ediliyor.
AFAD, "Nefeslik bölgesi üst maden girişi, ikinci girişte" çamur çekmek için gelen pompanın yerleştirilmesi için hazırlık yapıldığını", "desandre bölgesi alt maden girişinden, birinci girişten" ise 8 saatlik sürede 10,5 vagon
hafriyat çıkarıldığını ve 5 vagon tahkimat malzemesi indirildiğini açıkladı.
SEBEP, ESKİ İMALET BÖLÜMÜNE BİRİKEN SU
Maden ocağındaki facia ile ilgili soruşturma başlatan Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı da dün ön raporu açıkladı. Facianın eski imalat atölyesinde biriken sudan kaynaklandığı belirtilen ön raporda: Kazanın eski imalat bölgesine yıllar içerisinde birikmiş olan suların, zaman içinde basınç eşik değerini aşarak zayıflayan topuktan çalışma alanlarında aniden su baskınına neden olmasından kaynaklı olduğu belirtilmiştir" denildi.
Ayrıca yetkili kişiler içinde adli kontrol kararı alındığı belirtildi.
YARDIM KAMPANYASI HESAP NUMARALARI 
Ermenek Kaymakamlığı tarafından dün akşam saatlerinde başlatılan yardım kampanyasının hesap numaraları.
Ziraat Bankası Ermenek Şubesi:TL HESABI :TR 30 000 1000 176 457 138 36 5003,
USD HESABI :TR 03 000 1000 176 457 138 36 5004
EURO HESABI :TR 73 000 1000 176 457 138 36 5005
Halk Bankası Ermenek Şubesi: 
TL HESABI :TR 22 0001 2009 4790 0010 2601 10
USD HESABI :TR 19 0001 2009 4790 0053 0000 13
EURO HESABI :TR 48 0001 2009 4790 0058 0000 35
Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, maden ocağında mahsur kalan işçilerin kredi borçlarının bankalar tarafından 3 ay süreyle ertelendiğini söyledi. Elvan, “Halk Bankası Genel müdürü kredi kullanan maden işçilerin borçlarının silindiğini söyledi” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan maden faciasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
İşte Yıldız'ın açıklamalarından satır başları:    
TANER YILDIZ:
3 bacaya da girildi ancak sonuç alınamadı.
Basınçlı suyun etkisiyle tahribatın olduğunu görüyoruz.
DAHA FAZLA ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR
Yemek yenilen yere yaklaşık 25 metrelik bir mesafe var. Eğer tavanda göçmeler varsa daha fazla zaman ihtiyacımız var. Tavsiyeleri olanlar oluyor biz bunların her birisine açık olduğumuzu söyledik.
Oturduğumuz yerden bekleyip de tavsiyeleri beklediğimiz şeklinde yorumlanmasın bu.
Bizim yol haritamız var çalışıyoruz ama ola ki tavsiyesi olanlar varsa onu da dinleyebiliriz dedim.
Hassasiyet gösteren özel ve kamudan gelen arkadaşlarımız var. Bakıyorlar sahaya. Önerilerini dinliyoruz.
ÇALIŞMALARIN SÜRESİ
Gerçekçi olmamız lazım. Bilmediğiniz bir tabloyu önceden tahmin etmek isiz yanıltabiliyor. O yüzden süre vermekten ısrarla kaçınıyoruz. Ümidimiz o ki oradaki işçi kardeşlere bir an önce ulaşmaktır amacımız.
Süre vermemiz gerçekçi olmaz.
LÜTFİ ELVAN:
24 işi hayatını kaybetmiş durumda. 13 kişiye yönelik arama çalışması devam ediyor. Değişik spekülasyonlar da bize ulaşıyor5 işte kaptanın başka bir gemi tarafından alındığı şeklinde. Ama bunlar teyit edilmiş şeyler değil.KREDİ 
BORÇLARI ERTELENECEK
Ermenek’te 1500 civarında işçimiz çalışıyor. İşçilerimizin kredi borçlarını bankalarımız 3 ay süreyle erteliyorlar. Yer altındaki işçilerimizin kredi borçlarını da Halkbankası genel müdürlüğü siliyor.
MADEN OCAĞINDA SON DAKİKA GELİŞMESİ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Karaman'daki maden ocağında yürütülen çalışmalarla ilgili önemli bilgiler verdi.
-Şu anda suyun, maden ocağıyla alakalı çalışmalarımızda bizi etkileyen olumsuz bir yanı bulunmamaktadır. Toplam su açısından baktığımızda 5'te 4'ünü bitirdiğimiz, 5'te birinin suyunu ve çamuru atmaya çalıştığımız bir ocaktan bahsediyoruz" dedi.
3 BACAYA GİRİLDİ, YOKLAR
-Özellikle işçi kardeşlerimizin yakınlarının beklediği 3 baca vardı, 3 bacaya da girdik. Fakat oradan da beklediğimiz sonucu alamadık, orada işçi kardeşimize rastlayamadık. Demek ki; bu daha da ileriki noktalarda, desandre ile nefesliğin son bölümlerine doğru bulunduklarını bu vesileyle tahmin ediyoruz" dedi.
-Yemek yenilen yere yaklaşık 25-28 metre civarında bir daha mesafemiz var. Fakat bu 25 metreyi eğer arkası açıksa, şu anda bir bariyerin orada çalışıyor arkadaşlar ve tamamen TTK ekibi tahliyesiyle alakalı müstakil bir şey kurdu. En önde giden ve daha donanımlı bir ekip, orada çalışıyorlar. Eğer o bariyerin arkasında boşluk varsa 25 metreyi çok kısa sürede aşabiliyorsunuz ama tavanda göçmeler varsa tabii ki daha çok zamana ihtiyacımız var.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 02.11.2014 11:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349