banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Doktor ve sağlık görevlilerine saldırdılar

Bingöl'ün Karlıova İlçesi'nde Devlet Hastanesi'ne kaldırdıkları astım hastası yakınları Mehmet Candüdaran'ın yaşamını yitirmesinden doktor ve sağlık personelini sorumlu tutan yakanları doktor, sağlık personeli ve özel güvenlikçileri saldırdı

SONDAKİKA 30.07.2014, 12:07 30.07.2014, 13:06
Doktor ve sağlık görevlilerine saldırdılar
banner404
BİNGÖL'ün Karlıova İlçesi'nde Devlet Hastanesi'ne kaldırdıkları astım hastası yakınları Mehmet Candüdaran'ın yaşamını yitirmesinden doktor ve sağlık personelini sorumlu tutan yakanları doktor, sağlık personeli ve özel güvenlikçileri saldırdı.
Aralarında doktorun da bulunduğu 7 kişiyi dövülen Candüdaran'ın yakınlarına hastaneye çağrılan polis müdahale ederek durdurabildi. Hastaneye gelen Karlıova Kaymakamı Selim Çomaklı, son günlerde sağlık personeli ve doktorlara yönelik saldırıların arttığına dikkat çekerek, polis ekiplerinin çok yönlü soruşturma başlattığını ve saldırganların cezasız kalmayacağını söyledi.
Karlıova'nın Mollaşakir Köyü Tarlacık Mezrası'nda oturan 62 yaşındaki Mehmet Candüdaran, astım hastalığından dolayı dün öğle saatlerinde Devlet Hastanesi'ne gelerek hasta olduğunu ve muayene olmak istediğini söyledi. Candüdaran Acil Servis'te görevli Dr. Esra Yırtar tarafından muayenesi yapılarak tedavi edildi.
Tedavi olduktan sonra kendisini iyi hissettiğini belirten Candüdaran taburcu edildi. Tarlacık Mezrası'ndaki evine gittikten 2 saat sonra tekrar fenalaşan Mehmet Candüdaran'ın ailesi, 112 acil servisi arayarak ambulans istedi. Köye giden ambulansla Karlıova Devlet Hastanesine getirilen Mehmet Candüdaran yolda tüm müdahalelere rağmen kurtarılmadı.
Mehmet Candüdaran'ın cesedi hastane morguna kaldırılırken, yakınları doktoru suçlayarak hastanedeki görevlilere saldırdı. Candüdaran'ın 10 kadar yakınıı, Dr. Esra Yırtar ve sağlık görevlileri; Rüveyda Karakozan, Sedat Ercan, Aykut Kırkız, Ömer Faruk Burkay, özel güvenlik görevlileri Namet Örnek ve Ferhat Olgun'u dövdü. Sağlık görevlileri saldırı üzerine kendilerini pencereden atarak kurtardıklarını belirtirken, özel güvenliğin yetersiz kalması nedeniyle hastaneye polis çağrıldı. Hastaneye gelen polisler saldırganları hastaneden çıkartarak güvenlik önlemi aldı.
Saldırıya uğrayan özel güvenlik görevlisi Ferhat Olgun, hastaneye gelen acil hastayı acil hastaya müdahale odasına alındığını, hastanın tüm müdahalelere rağmen kurtarılmadığını söyledi. Olgun, şöyle dedi:"Hasta yakınları Dr. Esra Yırtar'ı sorumlu tutarak darp etti. Yere düşen ve halen darp edilmeye çalışılan doktoru oradan uzaklaştırmaya çalışırken bizi de darp ettiler. Hınçlarını alamayan hasta yakınları hastanede ne cam bıraktılar ne eşya bıraktılar."
Saldırıya uğrayan sağlık görevlisi Ömer Faruk Burkay ise, hastanın solunum havalesi geçirdiğini ve yolda yaşamını yitirdiğini ifade ederek, şöyle dedi:"Hasta yakınlarının bu duruma tepkisi biraz sert oldu, çünkü hasta gündüzden gelmişti, hastaya müdahaleler yapıldı ona kalbinden bir sıkıntısı olup olmadığını sorduk oda kalp hastası olmadığını sadece astım hastası olduğunu bize söyledikten sonra hastayı taburcu ettik. Kalp ile ilgili bir sıkıntısı yoktu, sadece Astım hastalığından dolayı sıkıntısı vardı ve gereken ilaçlar verildi. Hasta durumu iyi olduktan sonra taburcu edildi. Eve gittikten sonra tekrar fenalaşan hasta 112 Acil servisi aradı, hasta yakınları durumdan bir ihmal olduğunun düşündüler ama herhangi bir ihmal yoktu. Hasta yakınları bize saldırdılar bizde kendimizi kurtarmak için pencereden atladık. Doktor içerde kalınca gelenlerin hepsi doktora saldırdılar."

KAYMAKAM: SALDIRI CEZASIZ KALMAYACAK

Karlıova Kaymakamı Selim Çomaklı Hastaneye gelerek dövülen Dr. Esra Yırtar ve sağlık personellerini ziyaret etti. Kaymakam Çomaklı, son günlerde hastanelerde çalışan sağlık görevlileri ve doktorlara yönelik saldırıların arttığına dikkat çekerek, konu ile ilgili polis ekiplerinin çok yönlü soruşturma başlattığını ve saldırganların cezasız kalmayacağını söyledi. Kaymakam Çomaklı, tek hedeflerinin vatandaşa hizmet olan Hastane çalışanlarına yönelik bu saldırıların son bulmasını ümit ettiklerini ifade etti.
Mehmet Candüdaran'ın cenazesi, yapılan otopsi ardından alınan güvenlik önlemleri altında yakınlarına teslim edilerek köyüne gönderildi. Polis kapsamlı soruşturma başlattı.
Yorumlar (0)