banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Cemaat'te büyük operasyon

İstanbul Emniyet Müdürlüğü "Gülen Cemaati'ne" yönelik iki ayrı operasyon başlattı. Terörle Mücadele Şubesi'nin 22 ilde yürüttüğü ilk operasyonda 40 polis gözaltına alındı

SONDAKİKA 22.07.2014, 12:16 22.07.2014, 11:23
Cemaat'te büyük operasyon
banner404
İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü "Gülen Cemaati'ne" yönelik iki ayrı operasyon başlattı. Terörle Mücadele Şubesi'nin 22 ilde yürüttüğü ilk operasyonda 40 polis gözaltına alındı. Organize Suçlar Şubesi'nin, 16 ilde yürütüğü operasyonda ise gözaltı sayısı 15. İlk operasyon Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından başlatıldı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler gece 02.00 sularında bazı polislerin adreslerine baskın düzenledi.
Operasyon İstanbul merkezli 22 ilde başlatıldı. Bu iller arasında Ankara, Antalya, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Şanlıurfa, Van, Zonguldak, Malatya ve Mardin de var. 
Operasyon kapsamında gözaltına alınan polislerin tamamının 2010-2013 döneminde Selam Tevhid örgütü soruşturmasında görev aldığı belirtildi.
Polislere, "Casusluk", "Usulsüz dinleme", "Resmi belgede sahtecilik", "Suç uydurma", "Özel hayatın gizliliğini ihlal", "Konut dokunulmazlığını ihlal", "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" ve "Delil üretmek" suçlamaları yöneltiliyor. 
Operasyonda 07.30 itibariyle 40 polis gözaltına alındı. Bu sayının artması bekleniyor. Gözaltına alınanları çoğu rütbeli polisler. Aralarında emniyet müdürü olanlar da var.
Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse ile aynı şubede Büro Amiri Kazım Aksoy gözaltına alınanlar arasında. Emniyet Amiri Gaffur Ataç'ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul'da gözaltına alınan ve aralarında resmi kıyafetli bir polisin de bulunduğu şüpheliler, saat 03.30'dan itibaren Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi.

Şüphelileri sağlık kontrolüne getiren sivil polis memurlarının üzerinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yelekleri olduğu görüldü.

Organize Suçlar Bürosu'ndan ikinci operasyon
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün ikinci dalga ‘Cemaat’ operasyonunu, İstanbul Organize Suçlar Şubesi yürütüyor. 16 ilde sürdürülen bu operasyon da polislere yönelik. Bu iller arasında 

İstanbul'un yanısıra Ankara, Diyarbakır, Mardin, Elâzığ, Bitlis, Van ve Hakkâri var.

Operasyon kapsamında 15 polis gözaltına alındı. 

İstanbul eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in evinde arama yapılıyor. 

İki operasyon kapsamında 139 polis hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan polislere “İçeriği itibarıyla resmi belgede sahtecilik”, “Görevi kötüye kullanma”, “Bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme”, “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Haberleşmenin gizliliğini ihlal” suçlamaları yöneltiliyor.

Cemaat bağlantılı olduğu belirtilen bu polislerin 200'den fazla kişinin telefonlarını yasa dışı yöntemlerle dinledikleri iddia ediliyor. Telefonları kanuna ve hukuka aykırı şekilde dinlenenler arasında gazeteciler, emniyet müdürleri, askerler, yüksek yargı mensupları, işadamları ve siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu belirtiliyor.
Yorumlar (0)