banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

65 kişi öldü sıfır istifa

12 yıllık AKP iktidarı döneminde tren kazalarında 65 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Sorumlulardan istifa eden olmadı

SONDAKİKA 04.08.2014, 12:11 04.08.2014, 11:14
65 kişi öldü sıfır istifa
banner404
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, AKP döneminde yaşanan tren kazalarını Meclis gündemine taşıdı ve YHT’nin altyapısı ve raylarının uluslararası standartlara uygun olup olmadığını, yaşanan arızaların nedenini sordu.
Nazlıaka, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde tren kazalarını Meclis gündemine taşıdı.
AKP hükümetlerinin tren kazalarında “kötü karnesi” olduğunu iddia eden Nazlıaka, “YHT’de üst üstte yaşanan arızalar, yeni bir facianın yaşanmaması için demiryollarında teknik sorunların giderilmesi ve yaşanan sorunların ivedilikle gözden geçirilmesi gerektiğini göstermektedir” dedi.
 Başbakan'ı taşıyan YHT Kocaeli girişinde arızalandı Başbakan’ı taşıyan YHT Kocaeli girişinde arızalandı
-YAŞANAN KAZALARI HATIRLATTI-
AKP iktidarları döneminde yaşanan büyük kazalara işaret eden Nazlıaka şöyle dedi:
“22 Temmuz 2004 günü Sakarya’nın Pamukova ilçesinde meydana gelen tren kazasında 41 kişi hayatını kaybetmiş, 89 kişi de yaralanmıştır.
11 Ağustos 2004 Kocaeli/Tavşancıl’da iki yolcu treni çarpışmış, 8 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 88 kişi yaralanmıştır.
27 Ocak 2008’de Pamukkale Ekspresi’nin vagonları, Kütahya’nın Çöğürler Köyü yakınlarında raydan çıkmış, 9 kişi hayatını kaybetmiş, 30 kişi yaralanmıştır.
19 Şubat 2008’de Ankara Sincan Tren İstasyonu’nda yolcu indiren Anadolu Ekspresi’ne banliyö treni arkadan çarpmış 13 kişi yaralanmıştır.
23 Şubat 2008’de Sivas’ın Şarkışla ilçesinde yolcu treni ile 4 Eylül Mavi treni çarpışmış, 5 kişi yaralanmıştır.
17 Mayıs 2009’da Sivas’ta iki yük treni çarpışmış, bir makinist hayatını kaybetmiştir.
27 Ağustos 2009’da Eskişehir-İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi Bilecik çıkışında iş makinesine çarparak devrilmiş; 5 kişi hayatını kaybetmiş, 21 kişi yaralanmıştır.
3 Ocak 2010’da iki Eskişehir Ekspresi, Bilecik’e bağlı Vezirhan ile Bakırköy arasında kafa kafaya çarpışmış; 1 kişi hayatını kaybetmiş, sekiz vatandaşımız yaralanmıştır.”
YHT yağmura dayanamadı!YHT yağmura dayanamadı!
-“ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN MU?”-
YHT’nin altyapısı ve raylarının uluslararası standartlara uygun olup olmadığını öğrenmek isteyen Nazlıaka, “Değilse yaşanan arızaların nedeni nedir?” diye sordu.
Nazlıaka, soru önergesinde şu soruları yöneltti:
“25 Temmuz 2014 tarihinde YHT’nin ilk seferi olması, trende Başbakan’ın, kabine üyelerinin ve basın mensuplarının bulunması nedeniyle daha özenli bir yolculuk planlanmasına rağmen hızlı tren yolda kalmıştır. Bu bir skandal değil midir? Bu arıza AKP’nin ulaştırma politikalarının iflas ettiğini göstermiyor mu?
YHT üst üste yolda kalmasının nedenleri nedir? Bu arızalar istenmeyen kazaların habercisi olabilir mi? Var olan sorunun giderilmesi için ivedi olarak hangi önlemler alınacaktır?
CHP'li Tekin'den hızlı tren yorumuCHP’li Tekin’den hızlı tren yorumu
Yüksek Hızlı Tren hizmeti veren diğer ülkelerde bu tür teknik arızalar yaşanmakta mıdır?
YHT yaşanan arızaların nedeni hükümetin vatandaşın ulaşım güvenliğini yok sayarak şov yapmak amacıyla hızlı treni alelacele hizmete almasından mı kaynaklanmaktadır?
Ulaşımda yaşanan gecikme nedeniyle mağdur olan vatandaşlarımızdan özür dilemeyi düşünüyor musunuz?
2002-2014 yıllarında bakımı yapılan demiryolu uzunluğu nedir? Toplam demiryolu ağına oranı nedir? Bunun için ayrılan kaynak miktarı nedir?
AKP’nin demiryolu kazalarındaki kötü karnesinin nedenleri nelerdir? Bu konuda hangi önlemler alınmıştır?”
Yorumlar (0)